Strateginės laikysenos komisijos ataskaita paskelbta ketvirtadienį, eskaluojantis konfliktui Vidurio Rytuose, tvyrant įtampai su Kinija dėl Taivano ir kitų klausimų bei didėjant trinčiai su Rusija dėl jos invazijos į Ukrainą.
Ataskaitos rengime dalyvavęs aukšto rango pareigūnas „Reuters“ žurnalistams atsisakė pasakyti, ar komisijos žvalgybos informacija parodė kokį nors Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimą branduolinių ginklų srityje.
„Nerimaujame, kad ... tarp jų gali būti kažkoks galutinis koordinavimas, kuris mus priveda prie šios dviejų karų konstrukcijos“, – pažymėjo jis.
Išsipildžiusios tokios išvados pakirstų dabartinę JAV nacionalinio saugumo strategiją, pagal kurią raginama laimėti vieną konfliktą, o kitą atgrasyti, ir pareikalautų didžiulių išlaidų gynybai didinimo, o Kongreso parama būtų neaiški.
„Mes pripažįstame biudžeto realijas, tačiau taip pat manome, kad tauta privalo investuoti“, – ataskaitos įžangoje teigė ataskaitos pirmininkė demokratė Madelyna Creedon, buvusi JAV branduolinius ginklus prižiūrinčios agentūros vadovo pavaduotoja, ir pirmininko pavaduotojas Jonas Kyl, į pensiją išėjęs respublikonų senatorius.
Kalbėdamas ataskaitai paskelbti surengtoje spaudos konferencijoje J.Kylas teigė, kad prezidentas ir Kongresas turi „įtikinti Amerikos žmones“, jog didesnės išlaidos gynybai yra nedidelė kaina, kurią reikia sumokėti, „kad būtų išvengta“ galimo branduolinio karo, kuriame dalyvautų JAV, Kinija ir Rusija.
Tačiau ši ataskaita prieštarauja JAV prezidento Joe Bideno pozicijai, kad dabartinio JAV branduolinio arsenalo pakanka atgrasyti jungtines Rusijos ir Kinijos pajėgas.
Arsenalo sudėtis „vis dar viršija tai, ko reikia, kad būtų galima sulaikyti pakankamą skaičių priešininko taikinių, kad būtų atgrasoma nuo priešo branduolinės atakos“, – atsakydama į ataskaitą teigė Ginklų kontrolės asociacijos advokatų grupė.
„Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės turi būti pasirengusios atgrasyti ir nugalėti abu priešininkus vienu metu, – „Reuters“ citavo Strateginės laikysenos komisiją. – JAV vadovaujamai tarptautinei tvarkai ir jos puoselėjamoms vertybėms gresia Kinijos ir Rusijos autoritarinių režimų pavojus.“
Kongresas 2022 m. įsteigė šešių demokratų ir šešių respublikonų komisiją, kuri turėjo įvertinti ilgalaikes grėsmes Jungtinėms Valstijoms ir rekomenduoti JAV įprastinių ir branduolinių pajėgų pokyčius.
Ekspertų grupė pritarė Pentagono prognozei, kad sparčiai plečiant Kinijos branduolinį arsenalą, iki 2035 m. ji greičiausiai įgis 1500 branduolinių kovinių galvučių ir pirmą kartą susidurs su antra didele branduolinių ginklų turinčia varžove.
Kinijos ir Rusijos grėsmės taps aktualios 2027-2035 m. laikotarpiu, todėl „sprendimus reikia priimti dabar, kad tauta būtų pasirengusi“, teigiama 145 puslapių ataskaitoje.
Pasak ataskaitos, 30 metų truksianti JAV branduolinės ginkluotės modernizavimo programa, pradėta 2010 m. ir 2017 m., apskaičiuota, kad iki 2046 m. kainuos apie 400 mlrd. dolerių, turi būti visiškai finansuojama, kad būtų galima laiku atnaujinti visas kovines galvutes, siuntimo sistemas ir infrastruktūrą.
Kitos ekspertų rekomendacijos apėmė daugiau taktinių branduolinių ginklų dislokavimą Azijoje ir Europoje, planų, kaip dislokuoti kai kurias arba visas rezervines JAV branduolines galvutes, taip pat daugiau B-21 „stealth“ bombonešių ir naujų „Columbia“ klasės branduolinių povandeninių laivų, nei planuojama dabar, gamybą.
Ekspertų grupė taip pat paragino didinti JAV ir sąjungininkų įprastinių pajėgų „dydį, tipą ir laikyseną“. Jei tokių priemonių nebus imtasi, Jungtinės Valstijos „greičiausiai“ turės padidinti savo priklausomybę nuo branduolinių ginklų, teigiama ataskaitoje.