Trečiadienį Senatas įnešė daugiau aiškumo į JAV užsienio politikos kryptį. Senatas patvirtino 64 metų buvusį „ExxonMobil“ vadovą Rexą Tillersoną JAV valstybės sekretoriaus pozicijoje, ir jis pradeda vykdyti diplomatinę veiklą.
Diplomatai pozityviai įvertino kandidato į itin svarbų postą laikyseną per klausymus Senate. „Patirtis tikrai pozityvi. Jis užduoda daug klausimų“, – teigė šaltinis valstybės departamente.
Tiesa, nerimą kelia tai, kad D.Trumpas kol kas ne itin klauso pragmatiškų patarimų. Jo emocingumą parodė ir prokurorės Sally Yates atleidimas, kai ši paprieštaravo jo imigrantų iš septynių musulmoniškų valstybių ir pabėgėlių priėmimo įsakui.
„Buvimas valstybės sekretoriumi yra susijęs su santykių puoselėjimu, jų gerinimu, palaikymu. Jam tektų precedentų neturinti užduotis – pagerinti santykius, kuriuos blogino Baltieji rūmai“, – teigė vienas JAV diplomatijos veteranas.
Su prezidentu problemų neaptarė
Vienas iš svarbiausių R.Tillersono komandos asmenų bus buvusi JAV patentų ir prekės ženklų biuro vadovė Margaret Peterlin. Ji turėtų padėti naujajam valstybės sekretoriui sėkmingiau įsilieti į valstybės departamento koordinavimo veiklą.
Kol kas panašu, kad naujojo vadovo problema gali tapti ne tik milžiniškas diplomatinis aparatas, atsargiai žvelgiantis į iš verslo ateinantį vadovą, pakeisiantį patyrusį demokratą Johną Kerry. Didžiąja bėda bus ir susikalbėjimas su naujuoju prezidentu.
Per Senato klausymus R.Tillersonas ne kartą pripažino, kad dar nėra aptaręs svarbiausių klausimų su savo tiesioginiu vadovu.
Paklaustas, ką darytų, jei D.Trumpas sukeltų pasaulinį skandalą nauja savo žinute socialiniame tinkle „Twitter“, R.Tillersonas kukliai atsakė: „Aš turiu jo telefono numerį. O jis pažadėjo man pakelti ragelį.“
Teksase gimęs R.Tillersonas, 1975 metais, vos baigęs universitetą, pradėjo dirbti „Exxon Mobil Corp.“ Prieš tapdamas šios korporacijos vadovu jis tiesiogiai susidūrė su įvairiais naftos verslo iššūkiais ir ėjo pareigas bendrovės padaliniuose JAV, Jemene bei Rusijoje.
Ryšiai Rusijoje
Jo patirtis privačiajame sektoriuje Kremliuje yra vertinama. 2011 metais jam pavyko pasiekti susitarimą su Rusijos „Rosneft“ dėl naftos paieškos Arktyje. Investuotojai tai laiko R.Tillersono supratimu, kaip dirbti su valstybės valdoma kompanija.
Vienas neįvardijamas šaltinis R.Tillersoną pavadino labai drąsiu asmeniu. Jis nėra tik biurokratas, kuris supranta valdžios politiką, bet yra privataus sektoriaus profesionalas.
Sergejus Markovas, Kremliaus politikos komentatorius, sakė, kad D.Trumpo pasirinkimas rodo jo norą atsiskirti nuo dabartinės JAV užsienio politikos. R.Tillersono paskyrimas, jo teigimu, bus tarsi „Kalėdų dovana Rusijos žmonėms nuo amerikiečių“.