Bandymas išgąsdinti visus
„Manau, kad tai yra bandymas išgąsdinti žmones – išgąsdinti visus Baltarusijoje, parodyti, kad jie atsimena, ką žmonės padarė, ir gali juos surasti bet kur. Taip siunčiama ir žinutė diasporai, užsienyje gyvenantiems aktyvistams – mes jūsų nepamiršome ir mes jus nuteisime“, – taip 15min apie situaciją sakė nepriklausoma Baltarusijos žurnalistė Hanna Liubakova.
Jos teigimu, K.Hlinskaja dalyvavo užpernai (2020 metais) vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje vykusiuose protestuose prieš suklastotus prezidento rinkimus. Vėliau išvyko į Lietuvą, tad gimtinėje nebuvo beveik dvejus metus.
Lietuvoje baltarusė dirbo informacinių technologijų kompanijoje „EPAM“. Pati įmonė šios informacijos nepatvirtina, nurodydama, kad negali atskleisti asmens duomenų, tačiau tokia informacija pateikiama ir K.Hlinskajos socialinio tinklo „Linkedin“ paskyroje.
Anot H.Liubakovos, žmogaus teisių gynėjai apie K.Hlinskajos sulaikymą sužinojo prieš kelias dienas, tačiau pats sulaikymas galėjo įvykti maždaug prieš savaitę.
Sulaikė su seserimi
Žurnalistė pabrėžia, kad informacijos nėra daug, tačiau žinoma, kad iš Lietuvos grįžusi moteris buvo sulaikyta kartu su savo seserimi Minske, vėliau buvo apieškotas ir butas, kuriame jos gyveno.
„Ji grįžo aplankyti savo draugės ir buvo sulaikyta gubopikų – tai yra institucija, kuri turėtų tirti korupciją ir kitus organizuotus nusikaltimus, tačiau iš tiesų jie ieško ir sulaiko aktyvistus“, – sakė H.Liubakova.
Beveik prieš dvejus metus iš Baltarusijos pasitraukusi Sviatlana Cichanouskaja siekė Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamentą bei vidaus reikalų sistemos pulką OMON pripažinti teroristinėmis organizacijomis.
H.Liubakovos teigimu, K.Hlinskaja šiuo metu vis dar yra sulaikyta, tiksli jos buvimo vieta nėra žinoma. Tuo metu jos sesuo, turimais duomenimis, jau nuteista 15 dienų arešto ir atlieka bausmę.
Įtariamoji baudžiamojoje byloje
Žmogaus teisių gynėjų nuomone, Kaciaryna greičiausiai yra viename iš tardymo izoliatorių, o Baltarusijos režimas ją laiko įtariamąja baudžiamojoje byloje, tačiau kokie kaltinimai jai galėtų būti pareikšti – neaišku.
„Gali būti, kad mes taip ir nesužinosime. Žinome, kad yra baudžiamoji byla, tačiau kokie konkrečiai kaltinimai yra joje, valdžia gali ir nepranešti. Dažnai taip ir būna – viskas yra uždara, net advokatai negali atskleisti šios informacijos“, – tvirtino H.Liubakova.
Žinome, kad yra baudžiamoji byla, tačiau, kokie konkrečiai kaltinimai yra joje, valdžia gali ir nepranešti. Dažnai taip ir būna.
Neva atsiprašo
Šiokių tokių užuominų apie tai, ką rezga režimas, galima rasti neseniai su Baltarusijos režimu siejamuose „Telegram“ kanaluose pasirodžiusiame vaizdo įraše, kuriame Kaciaryna neva atsiprašo už savo veiksmus prieš dvejus metus.
Vaizdo įraše ji pripažįsta dalyvavusi mitinguose 2020-aisiais, juose išeidavusi į važiuojamąją kelio dalį ir taip trukdžiusi eismui. Ji taip pat nurodo socialiniuose tinkluose pasidalinusi policijos pareigūnų nuotraukomis.
Tokius vaizdo įrašus A.Lukašenkos režimo pareigūnai privertė įrašyti ne vieną sulaikytą protestų dalyvį. Tiesa, protestus šiuose įrašuose aktyvistai vadina taip, kaip tai daro ir oficialūs ruporai – nesankcionuotais masiniais renginiais.
„Kelio užtvėrimas gali būti vienas iš dalykų, kuriais ją apkaltins. Tai yra absurdiška – žmonės turėjo teisę protestuoti ir jie nieko blogo nedarė“, – sakė H.Liubakova.
„Jiems net nebūtina įrodyti kaltinimo, jiems tai nerūpi, nes teisingo teismo vis tiek nėra. Pagrindinis tikslas yra išgąsdinti visus“, – pridūrė ji.
Anot jos, pastaraisiais mėnesiais daugybė žmonių yra nuteisiami ilgomis laisvės atėmimo bausmėmis – dvejiems, šešeriems, dešimčiai ar net 15 metų. Tuo metu pernai ar užpernai dažniausiai būdavo skiriamos trumpesnės bausmės – 15 dienų, mėnesis ar trys mėnesiai.
„Dabar jie jaučiasi nesaugiai ir bijo, nes patiria spaudimą, o pilietinis nepasitenkinimas nesumažėjo. Jie jaučia, kad turi sustiprinti represijas ir taip padaryti, kad visuomenė jų labiau bijotų, todėl ir skiria žmonėms sunkesnes bausmes“, – sakė žurnalistė.
Kartu su vaizdo įrašu „Telegram“ kanale pasirodė ir K.Hlinskajos nuotrauka su taip pat į Lietuvą pasitraukusia Sviatlana Cichanouskaja.
H.Liubakovos manymu, tai taip pat galėjo prisidėti prie režimo noro sulaikyti namo sugrįžusią baltarusę – parodyti jai ir kitiems užsienyje gyvenantiems bei aktyviai diasporos veikloje veikiantiems jos tautiečiams, kad teisėsauga jų nepamiršo.
„Gyvenkite užsienyje, bet jei sugrįšite į Baltarusiją, mes surasime jus, kad ir ką jūs padarėte, ir nuteisime jus“, – režimo mintis įgarsino ji.