Opozicijos dalyvavimas rinkimuose, t.y. kandidatų iškėlimas visose 23 valstijose, buvo apskaičiuota rizika.
Po liepą vykusio balsavimo N.Maduro subūrė naują Kongresą, kuriame knibždėte knibžda diktatoriumi vadinamam lyderiui ištikimų asmenų. Tų rinkimų rezultatus tarptautinė bendruomenė pasmerkė kaip neteisėtą valdžios užgrobimą.
Liepą opozicijos atstovai boikotavo balsavimą – nenorėjo, kad jų dalyvavimas suteiktų rinkimams teisėtumo. Vis dėlto opozicija, tikėdamasi įgyti šiek tiek valdžios, nusprendė dalyvauti sekmadienį vykusiuose regionų rinkimuose.
Trukdymas opozicijai
Nors apklausų rezultatai žadėjo pergalę prieš vyriausybę nusiteikusioms jėgoms, sekmadienį N.Maduro socialistai nugalėjo 17-oje valstijų iš 23. Tiesa, vienoje iš jų vis dar nesutariama dėl rezultatų.
Jei opozicijos tikslas buvo parodyti pasauliui, kad N.Maduro žaidžia nesąžiningai, galima sakyti, kad ji pasiekė savo. Pirmadienį JAV, jau anksčiau skyrusios sankcijas N.Maduro ir jo aplinkos asmenims, pasmerkė balsavimą. Be to, Valstijos netiesiogiai pagrasino, kad Venesuelos lyderis ir jo šalininkai gali tikėtis dar griežtesnių priemonių.
„Dirbsime su tarptautinės bendruomenės nariais, pasinaudosime JAV ekonomine ir diplomatine galia, kad paremtume Venesuelos žmonių siekį atkurti demokratiją“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.
Vis dėlto analitikai mano, kad dalyvavimas rinkimuose galėjo dar labiau susilpninti opoziciją. Kai kurie prieš vyriausybę nusiteikę venesueliečiai teigia, kad savo dalyvavimu ji tik padėjo N.Maduro – parodė, kad šalyje neva vis dar veikia demokratija, kurios egzistavimu jau seniai abejojama.
Kiti nusivylę venesueliečiai teigė, kad opozicija iškart po balsavimo turėjo griežčiau pasmerkti nesąžiningus vyriausybės veiksmus.
Kiti nusivylę venesueliečiai teigė, kad opozicija iškart po balsavimo turėjo griežčiau pasmerkti nesąžiningus vyriausybės veiksmus.
Sekmadienį vakare opozicijos koalicija pasmerkė nesąžiningumą, tačiau vengė tiesioginių kaltinimų balsų klastojimu.
Opozicijos atstovai teigė, kad vyriausybė kampanijos metu naudojo neteisėtas taktikas, jas taikė ir balsavimo dieną: pirko balsus pinigais ir maistu, siuntė banditus, kad šie sutrukdytų opozicijos raginimus eiti balsuoti.
Be to, kampanijos metu buvo ribojamas opozicijos kandidatams skirtas laikas radijuje ir televizijoje, paskutinę akimirką šimtai balsavimo apylinkių buvo perkeltos į opozicijai nepalankius rajonus.
Yra manančių, kad vyriausybė iš tiesų klastojo balsus. Opozicijos kandidatas Mirandos valstijoje Carlosas Ocarizas teigė, kad jo kampanijos atstovai atliko balsavusiųjų piliečių apklausą (angl. exit poll), prognozavusią, jog jis prieš N.Maduro palaikomą kandidatą laimės 9 proc. balsų.
Vis dėlto oficialūs rezultatai rodo, kad C.Ocarizas pralaimėjo.
Padėtis be išeities
Įrodyti sukčiavimą ten, kur demokratinės jėgos – labai apribotos, nėra lengva. Anot C.Ocarizo, N.Maduro remiami kandidatai daugiausia balsų surinko kaimiškose vietovėse, kuriose teisėtiems opozicijos stebėtojams nebuvo leidžiama patekti į balsavimo apylinkes.
C.Ocarizas pripažino – opozicijos elektoratas taip nusivylė nesąžiningais vyriausybės veiksmais, kad didelė jo dalis nė nesivargino balsuoti.
Anot C.Ocarizo, ten, kur vyriausybės kandidatai pasirodė ypač gerai, buvo paslaptingai dingęs telefono ryšys. Tokiu būdu buvo apribota opozicijos galimybė tikrinti balsavimo procesą.
C.Ocarizas pripažino – opozicijos elektoratas taip nusivylė nesąžiningais vyriausybės veiksmais, kad didelė jo dalis nė nesivargino balsuoti.
„Padariau viską, ką galėjau, – sakė opozicijos kandidatas. – Mes kėlėme žmonių moralę, bandėme juos pažadinti, lankėmės visoje šalyje. Mes ir toliau tai darysime... Tai darome ne dėl to, kad gautume darbą, o tam, kad pakeistume sistemą, kupiną melų, nusivylimo ir pesimizmo.“
Pirmadienį vykusios spaudos konferencijos metu opozicija dar kartą paneigė rezultatus ir teigė, kad rinkimų procesas buvo nesąžiningas. Opozicijos atstovai reikalavo išsamaus nepriklausomo audito, kurį atliktų patikimi stebėtojai iš užsienio.
Nors tolesni žingsniai lieka neaiškūs, opozicija atmetė galimybę derėtis su vyriausybe ir ragino pasaulį pasmerkti režimą bei sugriežtinti jam skirtas sankcijas.
„Dalyvavome tuose rinkimuose žinodami, kad jų rezultatai – nulemti iš anksto, – sakė opozicijos koalicijos koordinatorius Angelas Oropeza. – Tačiau buvome įsitikinę, kad turime stoti prieš režimą ir iškovoti naujos erdvės arba tęsti kovą.“
Augantis nusivylimas
Dėl naftos kainų nuosmukio ir ydingos ekonominės politikos Venesuelą krečia didžiulė krizė – gyventojams trūksta maisto ir vaistų.
N.Maduro išlieka labai nepopuliarus – jį palaiko vos 23 proc. rinkėjų. Tiesa, kai kurie venesueliečiai, jausdamiesi skolingi vyriausybei už maistą ir darbo vietą, palaiko režimą.
Vis dėlto daugeliui Venesuelos gyventojų trūko kantrybė. Šiemet nuolat vyko prieš N.Maduro nukreiptos masinės demonstracijos, kurių metu žuvo daugiau nei tūkstantis žmonių.
Galimi tolesni opozicijos veiksmai nežada nieko gero. Ar ji ir toliau rizikuos dalyvauti rinkimuose, kuriuose patirs panašius, greičiausiai iš anksto nulemtus, pralaimėjimus? Ar ji boikotuos politinius procesus tam, kad ateinančiais mėnesiais vietos rinkimuose patirtų tik dar didesnius nuostolius?
Be to, opozicijos lyderiai susiduria su augančiu rėmėjų nusivylimu. Jie opozicionierius kaltina neva šie neturi aiškios vizijos, kaip pasipriešinti N.Maduro.
„Esu nusivylusi ne tik vyriausybe, bet ir opozicija, kuri nieko nedaro, – pirmadienį ryte „The Washington Post“ skundėsi 38 metų amžiaus bedarbė Daniela Duarte. – Jie nėra pasiruošę ar kvalifikuoti tam pasipriešinti. Balsavau, kadangi turėjau vilties, jog yra priešingai. Maniau, kad jų atsakas bus stiprus, kad mus gins. Tačiau vyriausybė vagia mūsų balsus, o jie (opozicija – red.) nieko nedaro.“