Šis „Liaudies viršūnių susitikimas“ prasidėjo Flamengo parke, kuriame pasirodė 82 metų Amazonės indėnų vadas Raoni, trypdamas kojomis ir kratydamas vėzdą.
„Tebesu gyvas, kad kovočiau su tuo, ką baltasis žmogus daro mums ir gamtai“, – labai gerbiamas kajapų genties vadas šaukė šimtams susirinkusių žmonių, atstovaujančių įvairiems religiniams ir čiabuvių judėjimams.
Raoni išgarsėjo pasaulyje praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje, kai ėmėsi kartu su Didžiosios Britanijos roko žvaigžde Stingu agituoti už Pietų Amerikos čiabuvių teises.
„Mūsų planetai gresia pavojus. Didžiausias žmonijos priešas – mūsų dabartinis gyvenimo būdas, – sakė Indijoje veikiančio Haiderabado universiteto profesorius H.M.Desarda. – Žemė turi visko pakankamai kiekvienam. (Reikia tenkinti) poreikius, o ne godumą.“
„Esame susirūpinę dėl aplinkos ateities. Norime žinoti, ką vyriausybė planuoja daryti su žmonėmis, kurie visada saugojo miškus“, – sakė Brazilijos čiabuvis Irineu Baniwa, atvykęs iš San Gabriel de Kašueiros šiaurės vakarinėje Amazonės valstijoje, besiribojančioje su Venesuela.
„Norime ekonominės alternatyvos mūsų krašto produktams“, – pridūrė jis, smerkdamas išsivysčiusias šalis dėl mūsų planetos taršos.
Aktyvistas Marcelo Rey sakė atvykęs į Rio de Žaneirą atkreipti dėmesio į savo išpažįstamą afrobraziliškas šaknis turintį kandomblės tikėjimą, kuris esą „geriausiai saugo aplinką“.
„Atvykau čia sužinoti apie kovos su klimato pokyčiais būdus. Turime dirbti sistemos išorėje ir galime daug pasimokyti iš vietinių indėnų“, – sakė 23 metų Kanados čiabuvių aktyvistė Erynne Gilpin, studijuojanti Ontarijo provincijos mieste Londone.
Apie 400 atstovų iš 20 Brazilijos čiabuvių bendruomenių, tarp jų iš gvaranių, tikunų, tukanų, gavoinų, kajapų, šavantų ir bororų genčių, dalyvavo šiame renginyje kartu su 1200 čiabuvių iš Kanados, Jungtinių Valstijų, Kolumbijos ir Nikaragvos.
Organizatoriai sakė turintys vilčių, kad per dieną šioje demonstracijoje dalyvaus apie 15 tūkst. žmonių.
Šį mitingą organizavo 200 ekologinių organizacijų ir socialinių judėjimų iš viso pasaulio, nepritariančių, jų nuomone, kapitalistų pastangoms užgrobti „žaliosios ekonomikos“ koncepciją.
Dėl šios koncepcijos, kurioje ekonomikos augimą mėginama suderinti su skurdo mažinimu ir aplinkos apsauga, karštai diskutuos 116 šalių lyderiai, kurie susirinks į oficialų „Rio plius 20“ viršūnių susitikimą birželio 20-22 dienomis.
Šis JT remiamas renginys žymi 20 metų sukaktį po pirmosios Rio de Žaneiro konferencijos – istorinio susitikimo, pradėjusio debatus dėl mūsų planetos ir jos išteklių ateities.
Kelias ateinančias dienas „Liaudies viršūnių susitikimas“ organizuos kelias demonstracijas, pagrindinės eitynės bus birželio 20-ąją, jose turėtų dalyvauti apie 50 tūkst. žmonių.
Pirmadienį planuojama surengti moterų demonstracijas ir mitingą, kuriame bus protestuojama prie naują Brazilijos miškininkystės įstatymą, sušvelninantį apribojimus, susijusius su miškų apsauga. Aplinkosaugininkų nuomone, šis teisės aktas kelia pavojų Amazonės drėgniesiems atogrąžų miškams.