Rizikingas Ukrainos planas: tai jau išbandė Rusija

Sunkiai vykstanti naujų Ukrainos karių paieška paskatino 14 Ukrainos parlamento narių pasinaudoti Rusijos pavyzdžiu ir trečiadienį pasiūlyti įstatymo projektą, pagal kurį kaliniams būtų leidžiama tarnauti kariuomenėje, skelbia leidinys „Politico“.
Ukrainos kariai
Ukrainos kariai / „Zuma press“/„Scanpix“

Ukrainoje yra tūkstančiai nuteistųjų, norinčių stoti į kariuomenę, praėjusią savaitę per Ukrainos nacionalinį teletiltą sakė teisingumo ministras Denysas Maliuska. Jis sakė nematąs nieko blogo įtraukti žmones, kurie moka žudyti, jei jie gali padėti likviduoti Rusijos okupantus.

Ukrainos įstatymai šiuo metu neleidžia kaliniams būti pašauktiems į kariuomenę. Tačiau Rusijos invazijos pradžioje 2022 m. vasarį Ukrainos vyriausybė suteikė malonę daugiau kaip 300 kalinių, kurie norėjo stoti į kariuomenę.

„Sakyčiau, kad ši patirtis buvo daugiau ar mažiau sėkminga. Kai kurie iš tų nuteistųjų tapo didvyriais ir gavo medalius. Kiti kažkodėl atsidūrė užnugaryje, bet irgi nepadarė didelės žalos“, – sakė D.Maliuska.

Ministras teigė, kad įstatymo projektas dėl kalinių bus svarstomas nedelsiant, nes jis nesulaukė nė vieno parlamento nario, kuris prieštarautų šiai idėjai.

„Visi supranta, kad galime naudoti nuteistuosius. Ir nuteistieji išreiškė norą ginti savo šalį“, – sakė ministras.

Tačiau Ukrainos įstatymų leidėjai vis dar turi parengti taisykles, kaip kontroliuoti nuteistuosius. Taip pat neaišku, ar atliekantiems bausmę bus sutrumpintos bausmės.

„Ne visi kariuomenės vadai yra pasirengę priimti nuteistuosius ir kalinius į savo dalinius, tačiau mes niekam neketiname primesti tokių mobilizuotų žmonių. Greičiausiai tai bus atskiri būriai“, – sakė D.Maliuska.

Jis pridūrė, kad užsiregistruoti galės tik tie kaliniai, kurie yra atlikę didžiąją dalį bausmės ir nėra laikomi pavojingais visuomenei.

„Kariuomenė paprašė mūsų pašalinti iš galimos mobilizacijos tuos, kurie pažeidė karinę drausmę ir įvykdė nusikaltimus atlikdami karinę prievolę. Taip pat jie nenori matyti tų, kurie padarė nusikaltimus prieš valstybę. Todėl tokios kategorijos tikriausiai nebus mobilizuojamos“, – sakė jis.

Rusija jau daugiau nei dvejus metus šaukia nuteistuosius į kariuomenę, o privačios kariuomenės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas keliavo po Rusijos kalėjimus siūlydamas malonę, jei jie prisijungtų prie jo samdomų „Wagner“ pajėgų. Po jo nepavykusio sukilimo ir vėlesnės mirties Rusijos gynybos ministerija sukūrė specialius batalionus, daugiausia sudarytus iš kalinių, pavadintus „Storm-V“ ir „Storm-Z“.

„Ukrainos įstatymo projektas – tai ženklas, kad šalis desperatiškai stengiasi pritraukti daugiau karių, kurie padėtų išsekusiems kariams, nuolat puolamiems Rusijos. Jai reikia maždaug 500 000 naujų naujokų, kad galėtų rotuoti savo pajėgas ir padengti patirtus nuostolius“, – rašo „Politico“.

Šiuo metu dedamos pastangos pertvarkyti šalies mobilizacijos įstatymą. Šiuo metu šaukiami tik 27 metų ir vyresni vyrai, o vidutinis Ukrainos karių amžius yra daugiau kaip 40 metų. Parlamentas rengia teisės aktą, kuriuo mobilizacijos amžius būtų sumažintas iki 25 metų, tačiau šis klausimas yra politiškai neparankus.

Pirmasis bandymas balsuoti dėl įstatymo nepavyko dėl žmogaus teisių pažeidimų ir korupcijos rizikos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai