„Robotai žudikai“: Ukraina mūšio laukui ruošia naują ginklą su dirbtiniu intelektu

2024 m. greiti, manevringi, lėkštės dydžio dronai tapo pagrindiniu Ukrainos gynybos ginklu, įrodžiusiu savo efektyvumą prieš masines Rusijos antžemines atakas, rašo „The Wall Street Journal“.
Ukrainos dronų pramonė
Ukrainos dronų pramonė / „Zuma press“/„Scanpix“

Tikimasi, kad 2025 m. mūšio lauke pasirodys robotai žudikai, o kompiuteriai vis dažniau pakeis žmones skraidymo ir taikinių nustatymo srityje. Toks automatizavimas galėtų padėti Ukrainai veiksmingiau kovoti su daug didesniu priešu, net jei Vakarų partneriai sumažins ginklų tiekimą.

Tačiau pagrindinis dėmesys ir toliau skiriamas žmogaus kontrolei išlaikyti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainiečių karys su „Starlink“ interneto įranga
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainiečių karys su „Starlink“ interneto įranga

„Jau daugelį metų bandome sukurti autonominius automobilius, tačiau vis dar turime vairuotojų“, – sako Andrejus Zvirko, bepiločių orlaivių technologijų bendrovės „Sine.Engineering“ vyriausiasis strategijos pareigūnas.

Ukrainos įmonės palaipsniui diegia naujoves, kuriomis siekiama palengvinti dronų valdymą. Toks požiūris mažina operatoriui reikalingų įgūdžių lygį ir kartu didina efektyvumą. Panašus principas jau seniai taikomas kitose pramonės šakose, pavyzdžiui, aviacijos, automobilių ir e. prekybos.

Ukraina naudoja dešimties lygių sistemą laipsniškam dronų automatizavimo diegimui. Jau naudojami modeliai, kurie gali autonomiškai nusitaikyti naudodami kompiuterinę regą.

„Mes judame palaipsniui, technologijas masinei gamybai pritaikome tik tada, kai patvirtinama jų praktinė nauda“, – tikina platformos „Brave1“ dirbtinio intelekto skyriaus vadovas Maksas Makarčiukas.

2024 m. Ukraina pagamino daugiau nei milijoną mažų dronų, kurie tapo pagrindine priemone fronto linijose. Dauguma jų yra FPV dronai, valdomi operatorių, dėvinčių akinius, kurie perduoda vaizdo signalą. Tokie prietaisai gali pristatyti sprogmenis iki 20 km atstumu ir pataikyti į taikinį.

Tačiau pagrindinėmis kliūtimis išlieka Rusijos elektroninės kovos sistemos, kurios trikdo valdymo signalus ir neleidžia nukreipti dronų.

Ukrainos startuoliai, tokie kaip „Sine“, kuria šių problemų sprendimus. Bendrovė sukūrė modulį, kuris automatiškai išvengia trukdžių naudodamasis kelių dažnių ryšio kanalais.

Kitas „Sine“ kūrinys – navigacijos sistema, leidžianti nustatyti tikslią dronų buvimo vietą net ir be GPS. Dėl to pilotai gali veikti aktyvių elektroninių trukdžių sąlygomis.

Pažangios technologijos, kurias diegia „Sine“ ir kitos bendrovės, padeda sumažinti dronų operatorių mokymo lygį ir padidinti kovinių operacijų efektyvumą. Tuo pat metu, integravus nukreipimo sistemas, vienas operatorius gali vienu metu valdyti kelis dronus, o tai gerokai supaprastina valdymo procesą.

„Viskas, ką mes čia darome, skirta sumažinti naudotojų kvalifikacijos reikalavimus“, – tikina „Sine“ vienas iš įkūrėjų Andrejus Chulikas.

V.Zelenskio „Telegram“ nuotr./Ukrainiečiai parodė naujausią raketą-droną „Peklo“
V.Zelenskio „Telegram“ nuotr./Ukrainiečiai parodė naujausią raketą-droną „Peklo“

Dronai kare

Karas Ukrainoje iš esmės buvo pirmasis karas, kuriame taip aktyviai naudojami dronai – nuo oro iki sausumos ir net jūros. Ukraina tokiomis sistemomis naikino priešo pėstininkus, techniką ir laivus.

Ukrainoje buvo sukurtos net bepiločių sistemų pajėgos. Šios kariuomenės šakos vadas yra Ukrainos didvyris Vadimas Sucharevskis. Šis kariškis į Rusijos ir Ukrainos karo istoriją įėjo kaip pirmasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karininkas, kuriam vadovaujant 2014 m. balandžio mėn. buvo atidengta ugnis, siekiant įveikti rusų kovotojus prie Slovjansko.

Ukrainos gamintojai aktyviai plėtoja dronų pramonę. Neseniai pranešta, kad Ukraina baigė naujų bepiločių orlaivių su šviesolaidiniu ryšiu bandymų etapą. Jie gali įveikti priešo elektroninės kovos sistemas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų