Tariami nacistai užvaldė pasaulį
Platinamoje publikacijoje teigiama:
„Daugiau nei 50 pasaulio šalių per balsavimą dėl Rusijos rezoliucijos Jungtinėse Tautose pritarė nacizmo šlovinimui Ukrainoje.
Tačiau to nepakako, kad rezoliucija būtų sabotuota. Rezoliucija buvo priimta.
Prieš Rusijos rezoliuciją Jungtinėse Tautose pasisakė JAV, Kanada, Ukraina, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Prancūzija, Gruzija, Moldova, Japonija ir daug kitų Vakarų šalių. Už rezoliuciją pasisakė Serbijos, Sirijos, Kinijos, Azerbaidžano, Alžyro, Armėnijos, Baltarusijos, Bolivijos ir Brazilijos atstovai. Galiausiai rezoliucija buvo priimta 116 balsų „už“ ir 54 „prieš“.“
Didžiuojasi kovoję prieš nacizmą
Iš šio įrašo galima daryti išvadą, neva Jungtinės Amerikos Valstijos, kaip ir daugelis kitų šalių, viešai ir atvirai išreiškė paramą nacionalsocializmo, arba nacizmo, ideologijai tiek Ukrainoje, tiek visame pasaulyje apskritai.
Tačiau iš tikrųjų tokių pareiškimų niekas nėra padaręs. Jungtinių Amerikos Valstijų, kurios nuo 2005 m. balsuoja prieš šią Rusijos rezoliuciją, delegacija savo poziciją paaiškino taip:
„Jungtinės Valstijos didžiuojasi, kad kovojo kartu su Antrojo pasaulinio karo sąjungininkais, įskaitant Sovietų Sąjungą, ir svariai prisidėjo prie pergalės prieš nacistinę Vokietiją 1945 m.
Kategoriškai smerkiame nacizmo šlovinimą ir visų formų smurtinį ekstremizmą, antisemitizmą, islamofobiją, rasizmą, ksenofobiją, diskriminaciją ir susijusią netoleranciją.
Atsižvelgdamos į tai, Jungtinės Valstijos ir toliau nepritaria Rusijos Federacijos manipuliavimui JT sistema siekiant skleisti dezinformaciją.
Ši rezoliucija yra akivaizdus pavyzdys, kaip Rusija siekia savo šiuolaikinių geopolitinių tikslų, remdamasi Holokaustu ir Antruoju pasauliniu karu, kad piktintų šalis, kurios pagrįstai atsisako švęsti Sovietų Sąjungos brutalaus dominavimo metus.
Tai dar akivaizdžiau dabar, kai Rusija siekia melagingu kaltinimu nacizmu pateisinti savo nesąžiningą tebesitęsiantį žiaurumą prieš Ukrainos žmones.
Rusijos Federacijos rezoliucija nėra rimtos pastangos kovoti su nacizmu, antisemitizmu, rasizmu ar ksenofobija – visa tai yra bjauru ir nepriimtina.
Priešingai – Rusijos bandymai panaudoti Holokausto ir Antrojo pasaulinio karo istoriją Rusijos agresijai pateisinti yra įžeidimas Holokausto aukoms ir visiems, kurie kovojo prieš nacizmą.
Ši rezoliucija yra gėdingas politinis triukas. Tai menkai pridengtos pastangos pateisinti Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą“.
Rusijos žaidimų nežais
Lapkričio 11 d. Jungtinėse Tautose surengtas balsavimas dėl Rusijos inicijuotos rezoliucijos „Kova su nacizmo, neonacizmo šlovinimu ir kita praktika, kuri prisideda prie šiuolaikinių rasizmo, rasinės diskriminacijos, ksenofobijos ir susijusių netolerancijos formų skatinimo“ projekto.
Tai – ne pirmas kartas, kuomet Rusija teikia šią rezoliuciją. Tas daroma kiekvienais metais nuo pat 2005 metų.
Įprastai ji būdavo priimama be didesnių diskusijų, tačiau prasidėjus karui Ukrainoje, kur pagrindiniu propagandiniu naratyvu tapo šioje šalyje neva prieš rusus kovojantys „nacistai“, dalis šalių aktyviai balsuoja prieš.
Lietuva, kaip ir visa Europos Sąjunga, JAV, Jungtinė Karalystė ir kitos šalys, nors ir smerkia nacizmą, balsavo prieš Rusijos inicijuotą rezoliuciją, pažymėdamos, kad šis dokumentas yra dar vienas būdas Rusijai pateisinti Ukrainoje vykdomą agresiją.
Nuomonės išsiskyrė
Iš esmės panašų susirūpinimą išreiškė ir kitų valstybių atstovai.
Norvegijos atstovas per diskusijas dėl rezoliucijos projekto pažymėjo, kad Rusija ragino kovoti su nacizmu, tačiau iš tikrųjų elgėsi visiškai priešingai, o pati rezoliucija tapo propagandos priemone.
Pasak JT spaudos tarnybos, keletas kitų delegatų taip pat išreiškė susirūpinimą, kad Maskva gali pasinaudoti šia Generalinės Asamblėjos rezoliucija savo agresijai prieš Ukrainą pateisinti.
Pasiūlytos rezoliucijos šalininkai teigė, kad „tai yra teminė, o ne konkrečiai šaliai skirta rezoliucija“.
Arba, kitaip tariant, ji skirta ne situacijai šiuolaikinėje Ukrainoje ir neturi nieko bendra su Rusijos agresijos problema, bet iš esmės ragina kovoti su nacizmo ir neonacizmo ideologija.
Faktus traktavo kaip patiems patogu
Akivaizdu, kad propagandininkai iškraipė tikruosius faktus mažiausiai dviem aspektais.
Pirma, nei Jungtinės Valstijos, nei jokia kita valstybė („daugiau nei 50“) nėra išreiškusi paramos nacizmui, neonacizmui ir kitoms rasistinėms ideologijoms.
Be to, šalys dar kartą aiškiai ir be išlygų pareiškė, kad smerkia minėtas idėjas ir politinę praktiką.
Antra, net kai kurie šios rezoliucijos šalininkai Generalinėje Asamblėjoje apibūdino ją kaip „teminę“, t. y. nesusijusią su karu Ukrainoje ir Ukrainos vidaus politika, – o publikacijoje melagingai teigiama visiškai priešingai.
15min verdiktas: melas. JT nebuvo išreikšta parama nacizmui ir neonacizmui.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.