Rusai dabar tvirtina karo Ukrainoje nepradėję: ką reiškia ši propaganda?

Socialiniuose tinkluose toliau plinta citatos iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino kalbos, kurioje jis tvirtina, kad Rusija nepradėjo karo prieš Ukrainą. Tačiau šis teiginys akivaizdžiai prieštarauja tiek Jungtinių Tautų nustatytiems faktams, tiek ankstesniems paties V.Putino pareiškimams.
Rusų ataka Charkive
Rusų ataka Charkive / Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos nuotr.

„Facebook“ tinkle platinamas įrašas, kuriame cituojamas V.Putino pasisakymas Valdajaus diskusijų klube – kasmetiniame tarptautinių Rusijos ekspertų susirinkime.

„Mes nepradėjome vadinamojo karo Ukrainoje. Specialia karine operacija siekiama sustabdyti karą, kurį Vakarai kariauja jau dešimt metų“, – pareiškė V.Putinas.

Tačiau tokie jo teiginiai, vėliau atkartojami šalies propagandos mašinos, prieštarauja faktams ir tarptautinei teisei.

„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Pripažinta agresija

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja rezoliucijoje ES-11/1 „Agresija prieš Ukrainą“ Rusijos Federacijos veiksmus taip pat apibrėžė kaip agresiją.

Be to, 1970 m. spalio 24 d. JT Generalinė Asamblėja priėmė Rezoliuciją 2625, arba „Deklaraciją dėl tarptautinės teisės principų, susijusių su taikiais valstybių santykiais ir jų bendradarbiavimu vadovaujantis Jungtinių Tautų Chartija“.

Minėtoje deklaracijoje, be kita ko, skelbiama, kad „agresija – tai valstybės ginkluotos jėgos panaudojimas prieš kitos valstybės suverenitetą, jos teritorinį neliečiamumą, politinę nepriklausomybę.

Dokumente nurodyta, kad „Valstybės ginkluotų pajėgų įsiveržimas į kitos valstybės teritoriją, arba okupacija, kuri yra ginkluoto įsiveržimo rezultatas“, yra laikoma agresija.

Pamiršo Krymo aneksiją

Reikėtų prisiminti ne tik 2022 m. įvykius. JT požiūriu, Krymas yra Ukrainos teritorija, o Krymo autonominę respubliką yra okupavusi Rusijos Federacija.

2014 m. vasario mėn. Rusijos įvykdytas Krymo užgrobimas prasidėjo, kai Rusijos specialiosios pajėgos, veikusios be valstybinių ženklų, užėmė Krymo parlamento pastatą ir iškėlė Rusijos vėliavą. Po bekraujės vadinamųjų „žaliųjų žmogeliukų“ invazijos, pusiasalio kontrolę perėmė Rusijos kariai, nedėvintys skiriamųjų ženklų.

Vėliau įvykusiame referendume dėl Krymo statuso, kuris buvo surengtas karinės okupacijos sąlygomis, nebuvo leista surengti viešų diskusijų ar Ukrainos politiniams lyderiams apsilankyti Krymo pusiasalyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Suvenyrų krautuvėlė Rusijos aneksuotame Sevastopolyje, Kryme
AFP/„Scanpix“ nuotr./Suvenyrų krautuvėlė Rusijos aneksuotame Sevastopolyje, Kryme

Referendumas taip pat pažeidė Ukrainos konstituciją, nes nesuteikė teisės visiems Ukrainos piliečiams balsuoti dėl Krymo statuso.

Kadangi karinių pajėgų įvedimas arba okupacija taip pat yra viena iš agresijos formų, galima pagrįstai teigti, kad karą prieš Ukrainą dar 2014 m. pradėjo Rusija.

2014 m. kovo 27 d. rezoliucijoje dėl Ukrainos teritorinio vientisumo Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, priminė, kad Ukraina neleido surengti referendumo dėl Krymo statuso, pareiškė, kad toks referendumas negalioja, ir paragino valstybes nepripažinti jokio Krymo autonominės respublikos ir Sevastopolio miesto statuso pakeitimo.

2014 m. balandžio 9 d. rezoliucijoje Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja paskelbė, kad 2014 m. kovo 16 d. referendumo rezultatai ir Rusijos Federacijos įvykdyta neteisėta Krymo aneksija neturi jokios teisinės galios ir kad Europos Taryba jų nepripažįsta

2016 m. lapkričio 14 d. preliminaraus nagrinėjimo veiklos ataskaitoje Tarptautinis baudžiamasis teismas padarė išvadą, kad padėtis Krymo teritorijoje ir Sevastopolyje prilygsta tarptautiniam ginkluotam Ukrainos ir Rusijos Federacijos konfliktui. Taip patvirtintas Krymo, kaip Rusijos okupuotos teritorijos, statusas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Krymas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Krymas

Paskelbė karinės invazijos pradžią

Kalbėdamas, kad ne Rusija pradėjo karą, V.Putinas „pamiršta“, kad 2022 m. vasario 24 d. jis pats paskelbė apie „specialios karinės operacijos – – karinės invazijos į Ukrainą – pradžią.

„Todėl, vadovaudamasis JT Chartijos 7 dalies 51 straipsniu, gavęs Rusijos Federacijos Tarybos sankciją ir vykdydamas draugystės ir savitarpio pagalbos sutartis su Donecko Liaudies Respublika ir Luhansko Liaudies Respublika, kurias šių metų vasario 22 d. ratifikavo Federalinis Susirinkimas, nusprendžiau pradėti vykdyti specialią karinę operaciją“, – pareiškė V.Putinas praėjusių metų vasarį.

VIDEO: V.Putinas: „Nusprendžiau surengti specialią karinę operaciją“

Tuo pat metu pirmajame Rusijos gynybos ministerijos pranešime nuo invazijos į Ukrainą pradžios buvo pranešta (cituoja „Rossijskaja gazeta“):

„Ryte DLR ir LLR liaudies milicijos po ilgų kovų, siekdamos atremti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų agresiją respublikų teritorijoje, mobilizavosi ir sukūrė karines grupes. Šiuo metu jie pradėjo atsakomąjį puolimą, padedami Rusijos ginkluotųjų pajėgų. Šiuo metu DLR ir LLR kariai puola priešo pozicijas“, – skelbta pranešime.

15min verdiktas: melas. Net keli tarptautinės teisės principais grįsti tarptautinės bendruomenės sprendimai pripažino, kad Rusija užpuolė Ukrainą 2014 metais ir pradėjo plataus masto karinę invaziją 2022 metais.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis