Pasak straipsnio, paskutiniu metu Rusijos pajėgos pasitelkia nedideles grupes, dažnai važiuojančias motociklais, automobiliais „Žiguli“ ir net elektriniais motoroleriais.
Dar prieš metus vadinamieji „mėsos puolimai“ buvo įprastas Rusijos kariuomenės būdas prasiveržti ir pasistūmėti į priekį, ypač per užsitęsusius mūšius, tokius kaip mūšiai dėl Bachmuto ir Avdijivkos.
Tokiuose mūšiuose kelių dešimčių rusų karių grupės atakuodavo ukrainiečių pozicijas, judėdamos atvirais laukais, paprastai be transporto priemonių. Ši taktika daugeliui priminė Pirmojo pasaulinio karo tranšėjų mūšius.
Ukrainoje tokie puolimai buvo praminti „mėsos šturmais“, nes kariai žūdavo nuo ukrainiečių ugnies, po kurios sekdavo nauja atakų banga. Dėl neįtikėtinų nuostolių Rusijos kariuomenė lėtai žengė pirmyn, spausdama ukrainiečius iš jų pozicijų.
Kodėl nebeliko „mėsos puolimų“
Tačiau plačiai paplitęs oro žvalgybos ir pirmojo asmens vazdo (FPV) bepiločių orlaivių naudojimas keičia karo Ukrainoje būdą, pažymėjo BBC.
Dronai ir atakos bepiločiai orlaiviai tiesiog neleidžia pėstininkams laisvai judėti mūšio lauke, todėl didelių grupių atakos tampa beprasmės.
Ir sprendžiant iš Ukrainos kariškių, kurie atremia dabartinius Rusijos kariuomenės išpuolius Donbase, pasakojimų, Maskva jau nebetaiko „mėsos puolimų“ taktikos.
Pastaruoju metu rusai puola ne dideliais būriais, o juda nedidelėmis grupėmis, žurnalistams teigė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 68-osios brigados 2-ojo reindžerių bataliono bepiločių orlaivių būrio vadas seržantas Ivanas Klebaniukas.
Jo dalinys dirba Pokrovsko kryptimi, kur Rusijos kariuomenė jau kelis mėnesius bando pralaužti šio didelio logistikos centro gynybą.
Mėginimai užimti pozicijas dažnai vykdomi pasitelkiant sunkiosios šarvuotos technikos, pavyzdžiui, tanko ar šarvuočio, vadovaujamą konvojų.
„Paskui jį gali sekti motociklai, bagiai (keturračiai), žiguliai su nupjautais stogais – kitaip tariant, bet kokia transporto priemonė, kuri gali judėti“, – įvertino seržantas I.Klebaniukas.
Anot jo, judama be sunkiosios šarvuotosios technikos priedangos.
„Vos tik jie susiduria su mūsų pozicija, atsitraukia 200-300 metrų, – aiškino būrio vadas. – Ir į vietą, kur įvyko kontaktas, pradeda skristi ir riedėti viskas: bepiločiai orlaiviai, artilerija ir tankai, raketos „Grad“. Jie išlygina visą vietovę, o tada jų grupė bando įeiti į pozicijas.“
Suteikia pranašumo
Naudojamos tokios technikos mobilumas suteikia jiems tam tikrą pranašumą, nurodė 72-osios brigados karys Anatolijus iš Kurachovės fronto ruožo.
„Dėl didelio greičio ir nedidelio dydžio daug sunkiau pataikyti į motociklus ar elektrinius motorolerius – o taip nutinka – dėl jų didelio greičio ir mažo dydžio“, – aiškino jis.
Kai kuriais atvejais, pasak Anatolijaus, rusai bando privažiuoti su savo transporto priemonėmis netoli jų pozicijų ir mėto į jas prieštankines minas.
Nesibaigiantys mažų grupių išpuoliai konvojuose vyksta ir Velyka Novosilkoje – didelėje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų įtvirtintoje teritorijoje, kuri dengia tiek Zaporižios sektoriaus, tiek į rytus esančio Kurachovės miesto flangus.
Per vieną neseniai įvykusį puolimą keli pėstininkų prigrūsti MT-LB transporteriai bandė prasiveržti į gyvenvietę. Transporteriai buvo apdengti tinklais prieš bepiločius orlaivius. Konvojaus priekyje stovėjo tankas su peilių tralu, valantis kelią nuo minų.
Tačiau prezidentinės „Bohdano Chmelnyckio“ brigados oro žvalgyba aptiko jų judėjimą ir, naudodama FPV dronus, sunaikino visą techniką.
„Rusams įranga nerūpi. Jiems nerūpi, ar ji sudeginta, jiems svarbu tik tai, kad pėstininkai atsidurtų reikiamoje vietoje“, – pažymėjo šios brigados 3-iojo mechanizuotojo bataliono vado pavaduotojas, šaukiniu Arkas.
„Taigi to puolimo metu pirmiausia praleidome tanką, dirbome su šarvuočiais, kurie vežė pėstininkus. O tada sunaikinome tanką“, – pridurė jis.
Prasidėjus žiemai, rusams taip pat padeda oro sąlygos.
„Rytais būna rūkas. Dėl šalčio žemė tampa kieta ir priešui daug lengviau judėti. Dažnai juos matome tik prie mūsų pozicijų prieigų“, – paaiškino seržantas I.Klebaniukas.
Rusų pažanga keliose fronto linijos dalyse paaiškinama ne tiek taktika, kiek ginklų ir gyvosios jėgos pranašumu. Būtent šie veiksniai verčia ukrainiečius trauktis.
Neseniai per dar vieną puolimą pietiniame Kurachovės flange dviem rusų kariams motociklu pavyko pasiekti ukrainiečių pozicijas ir įlipti į griovius bei nušauti ten sėdinčius karius.
„Galbūt Rusijos pajėgų taktika ir pasikeitė, tačiau karinės vadovybės požiūris į karius akivaizdžiai nepasikeitė. Juk kareiviui pasiekti priešo poziciją motociklu dažnai būna vienkartinė misija, kaip ir per „mėsos šturmus“, – rašo BBC.