2021 09 17 /09:08

Rusai po beprecedenčio masto represijų pradeda balsuoti parlamento rinkimuose

Tolimuosiuose Rytuose prasidėjo balsavimas tris dienas truksiančiuose Rusijos rinkimuose, kuriuose, pasitelkiant beprecedenčio masto represijas, buvo uždrausta dalyvauti daugumai Kremliaus kritikų.

Parlamento ir vietos valdžios rinkimai didžiausioje pasaulio valstybėje, nusidriekusioje per 11 laiko zonų, prasideda penktadienį 8 valandą. Tad maskviečiams rengiantis miegoti, Tolimųjų Rytų Čukčių autonominės apygardos ir Kamčiatkos krašto gyventojai rengėsi balsuoti.

„Pradėkime! – per tiesioginę transliaciją paskelbė Centrinės rinkimų komisijos vadovė Ela Pamfilova. – Labai džiaugiamės!“

Rinkimų kampanijos laikotarpį aptemdė spaudimas nepriklausomai žiniasklaidai ir disidentų balsų tildymas, prasidėjęs nuo garsiausio Vladimiro Putino kritiko Aleksejaus Navalno arešto sausio mėnesį.

Prognozuojama, kad prezidentą remianti „Vieningoji Rusija“ išlaikys daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose – Valstybės Dūmoje, tačiau kelios dienos iki balsavimo pradžios šios partijos populiarumo reitingai buvo žemi.

Per balsavimą bus renkami įstatymų leidėjai į 450 vietų Valstybės Dūmą, kur „Vieningoji Rusija“ šiuo metu turi 334 mandatus.

Rinkimų kampanijos laikotarpį aptemdė beprecedentis spaudimas nepriklausomai žiniasklaidai ir disidentų balsų tildymas, prasidėjęs nuo garsiausio V.Putino kritiko Aleksejaus Navalno arešto sausio mėnesį.

Daug Rusijos rinkėjų yra nusivylę mažėjančiomis pajamomis ir neketino balsuoti, bet V.Putinas ragino išrinkti „stiprų“ parlamentą.

„Dedu viltis į jūsų atsakingą, subalansuotą ir patriotišką pilietinę poziciją“, – pabrėžė V.Putinas vaizdo kreipimesi, ragindamas rinkėjus paremti deputatus, dirbsiančius „kiekvieno piliečio“ interesų labui.

68 metų lyderis šiuo metu izoliuojasi, Kremliui šią savaitę pranešus apie COVID-19 protrūkį valstybės vadovo artimiausioje aplinkoje. V.Putinas atšaukė visus asmeninius renginius po to, kai dešimtims jo artimiausios aplinkos žmonių buvo testais patvirtinta COVID-19.

Prašymas iš kalėjimo

Pareiškime iš kalėjimo A. Navalnas paprašė rusų nusikratyti apatijos ir balsavimu nušalinti Kremlių remiančius kandidatus.

„Argi jums neįdomu pabandyti?“ – per „Instagram“ klausė jis ir pridūrė, kad net kalėjime nepraranda optimizmo, todėl ragina ir visus rusus jo neprarasti.

„Tikrai nemanau, kad nieko negaliu pakeisti“, – sakė 45 metų opozicionierius, pernai per plauką likęs gyvas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl savo apnuodijimo jis kaltina Kremlių.

Balsingiausias V.Putino kritikas šalyje A.Navalnas atlieka įkalinimo bausmę, jam skirtą dėl kaltinimų sukčiavimu senoje byloje, o jo organizacijos šiemet buvo uždraustos.

A.Navalno sąjungininkams neleista kelti savo kandidatūrų, todėl prieš rinkimus jo komanda agitavo laikytis vadinamosios „išmaniojo balsavimo“ strategijos ir palaikyti kandidatus, turinčius daugiausiai šansų nurungti „Vieningosios Rusijos“ atstovus.

Dauguma iš 225 kandidatų, už kuriuos trečiadienį paragino balsuoti A.Navalno sąjungininkai, priklauso Komunistų partijos sąrašui.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ užblokavo dešimtis su A.Navalnu susijusių interneto svetainių, taip pat A.Navalno bendražygių „Išmaniojo balsavimo“ tinklalapį, be to, primygtinai pareikalavo, kad „Google“ ir „Apple“ pašalintų „Išmaniojo balsavimo“ programėlę iš savo parduotuvių.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad A.Navalno programėlės kūrėjai turi ryšių su Pentagonu. Praėjusią savaitę Užsienio reikalų ministerija iškvietė JAV ambasadorių šalyje Johną Sullivaną dėl JAV technologijų milžinių „kišimosi į rinkimus“.

Prieš rinkimus „Vieningosios Rusijos“ populiarumas buvo maždaug 30 proc., rodė valstybinio visuomenės nuomonės tyrimų instituto VTsIOM apklausos. Tai 10 punktų mažiau nei per praėjusius Valstybės Dūmos rinkimus 2016 metais.

Tačiau prognozuojama, kad „Vieningoji Rusija“ išsaugos dviejų trečdalių daugumą Dūmoje – pakankamą konstitucijai keisti. Pernai tuo pasinaudojant buvo įvykdytos reformos, sudariusios sąlygas V.Putinui savo valdymą pratęsti iki 2036 metų.

Balsavimas internetu ir asmeniškai vyks tris dienas. Kaip aiškino procesą organizuojantys pareigūnai, taip siekiama apriboti riziką, kad rinkėjai užsikrės koronavirusu.

Opozicija teigia, kad kelios balsavimo dienos suteikia pareigūnams daugiau galimybių klastoti rezultatus.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) rugpjūčio mėnesį paskelbė, kad dėl Maskvos nustatytų limitų nesiųs stebėtojų stebėti Rusijos rinkimų.

„Protestai mažai tikėtini“

Rinkimų kampanija buvo blanki, o pats balsavimas, pasak kritikų, praktiškai yra automatinis V.Putino sąjungininkų patvirtinimas.

Carnegie strateginių studijų centro Maskvoje politikos analitikas Andrejus Kolesnikovas sakė, kad Kremliui reikia sukalbamo parlamento prieš V.Putino dabartinės kadencijos pabaigą 2024 metais.

Įtarimai dėl klastojimo per 2011 metų parlamento rinkimus išprovokavo dideles demonstracijas, bet šįkart politikos stebėtojai protestų nesitiki.

„Po Dūmos rinkimų protestai mažai tikėtini, nes opozicija ir pilietinė visuomenė yra demoralizuotos, – rašė A.Kolesnikovas. – Režimo griežtos priemonės bus [dar] griežtesnės.“

Be „Vieningosios Rusijos“ rinkimuose dalyvauja dar 13 partijų.

225 iš 450 Valstybės Dūmos narių išrenkami pagal partijų sąrašus, o likusieji – vienmandatėse apygardose.

Teisę balsuoti šiuose rinkimuose turi daugiau kaip 108 mln. rinkėjų Rusijoje ir dar 2 mln. užsienyje.

Balsavime gali dalyvauti rusiškus pasus turintys asmenys Maskvos aneksuotame Ukrainos Krymo pusiasalyje ir dviejuose prorusiškų separatistų kontroliuojamuose regionuose Ukrainos rytuose.

Dešimtyse Rusijos regionų taip pat balsuojama vietos valdžios rinkimuose, įskaitant regionų parlamentų ir gubernatorių rinkimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai