Rusija bando užkirsti kelią Vakarų smūgiui B.al Assado režimui, bet jo tikimybė didėja

Rusija antradienį paskelbė, kad Jungtinėms Tautoms (JT) pasiūlys pasiųsti tarptautinius inspektorius į Sirijos Dumos miestą, kur praėjusį savaitgalį greičiausiai buvo įvykdyta cheminė ataka. Tokį žingsnį stebėtojai vertina kaip bandymą pristabdyti JAV, kurių lyderis Donaldas Trumpas linksta suduoti karinį smūgį režimui Damaske.
Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste
Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste / „Scanpix“/AP nuotr.

Anot sukilėlių ir padėtį Sirijoje stebinčių organizacijų, šeštadienį per cheminę ataką Dumoje žuvo mažiausiai 60 žmonių, tarp jų – moterys ir vaikai. Dar daugiau nei 1 tūkst. asmenų buvo sužeisti.

Nors Basharo al Assado vyriausybė ir jį remianti Rusija tvirtina, kad nėra jokių cheminės atakos įrodymų, po incidento, kurį aktyvistai iliustruoja kraupiomis nuotraukomis, vėl didėja galimybė, kad Vakarai gali griebtis karinių veiksmų prieš B.al Assado režimo pajėgas.

Negana to, dar vienas B.al Assado sąjungininkas Iranas pagrasino reaguoti į oro smūgius Sirijos karinių oro pajėgų bazei T-4 – per bombardavimą žuvo mažiausiai 7 iraniečiai. Damaskas, Teheranas ir Maskva dėl šio incidento kaltina Izraelį.

Rusija parengė spąstus

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį jau paragino leisti tarptautiniams tyrėjams netrukdomiems ištirti numanomą cheminę ataką.

„Bet koks patvirtintas bet kurios konflikto šalies bet kokiomis aplinkybėmis įvykdytas cheminių ginklų panaudojimas yra siaubingas ir aiškus tarptautinės teisės pažeidimas“, – pranešė A.Guterresas, išreiškęs paramą Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW) ir jos faktų nustatymo misijai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Antonio Guterresas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Antonio Guterresas

JAV prezidentas D.Trumpas antradienį arba trečiadienį turėtų apsispręsti dėl galimo karinės jėgos panaudojimo prieš Sirijos valdantįjį režimą.

Kad Damaskui išties gali būti smogta, antradienį parodė Baltųjų rūmų pranešimas apie tai, kad D.Trumpas praleis suplanuotą vizitą į Pietų Ameriką – jis Vašingtone stebės, kaip JAV reaguoja į įtariamą cheminę ataką Sirijoje.

Tad Maskva, beje, kuriai iškart paantrino ir Damaskas, suskubo siūlyti OPCW ekspertams atvykti į Dumą.

Be to, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Maskva pateiks JT rezoliuciją, pagal kurią siūlys „skaidrų ir atvirą“ tyrimą. Į jį būtų įtraukta OPCW.

OPCW faktų nustatymo misija Sirijai buvo įkurta 2014 metų balandį, siekiant patvirtinti arba paneigti cheminių ginklų panaudojimo faktą.

Kabliukas Nr. 1: ši misija neturi mandato nustatinėti, kas konkrečiai yra atsakingas už cheminių ginklų panaudojimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste
„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste

Kabliukas Nr. 2: anot S.Lavrovo, būtent Rusijos remiamos Sirijos režimo pajėgos užtikrintų OPCW ekspertų saugumą, jei jie atvyktų į incidento vietą. Kitaip tariant, pajėgos, įtariamos įvykdžius cheminę ataką, padėtų inspektoriams išsiaiškinti, ar incidentas iš tiesų įvyko.

Panašų Maskvos pasiūlymą šių metų pradžioje Vakarai jau atmetė, argumentuodami, kad Sirijos vyriausybė galėtų kontroliuoti tyrimus. Jei pasiūlymas bus atmestas ir dabar, Kremlius galės šaukti, kad Vakarams nerūpi tiesa.

Rusija pastarosiomis dienomis skelbė, kad filmuota medžiaga iš Dumos yra „dar viena klastotė“ ir kad Rusijos gynybos ministerijos specialistai aplankė ligonines Dumoje, bet nerado jokių cheminės atakos įrodymų.

Žaidimas Jungtinėse Tautose

Rusijos užsienio reikalų viceministras Michailas Bogdanovas dar ramino pasaulį: esą nėra grėsmės, kad Sirijoje susikautų JAV ir Rusijos pajėgos. Esą abiejų šalių atstovai turi užtektinai „deeskalavimo kanalų“.

Kabliukas: anot S.Lavrovo, Rusijos remiamos Sirijos režimo pajėgos užtikrintų OPCW ekspertų saugumą, jei jie atvyktų į incidento vietą.

Tačiau gali būti, kad Vakarų smūgio B.al Assadui tikimybė didėja. Antai JT Saugumo Taryboje JAV pirmadienį jau pateikė rezoliuciją dėl įtariamos cheminės atakos aplinkybių išsiaiškinimo, o antradienį pasiūlė dėl jos balsuoti.

JAV pasiūlymą beveik neabejotinai vetuos Rusija – kaip minėta, Kremlius parengė savąjį rezoliucijos variantą. Šis irgi greičiausiai bus atmestas.

Be to, pirmadienį JAV ambasadorė JT Nikki Haley pareiškė, kad Vašingtonas reaguos į įtariamą cheminę ataką Sirijoje nepriklausomai nuo JT Saugumo Tarybos sprendimo.

„Tai yra diplomatinės žabangos, – mano Richardas Gowanas, JT ekspertas Europos užsienio ryšių taryboje. – Rusija tikrai vetuos JAV rezoliuciją, kritikuojančią al Assadą, o Vašingtonas tuo pasinaudos pateisindamas karinius smūgius.“

Nesutarimai JT taip pat leis ir Prancūzijai pateisinti prisijungimą prie amerikiečių. Paryžius antradienį paskelbė, kad imsis veiksmų, jei bus įrodyta, kad B.al Assado pajėgos įvykdė cheminę ataką.

Balsavimas JT Saugumo Taryboje turėtų įvykti antradienį 15 val. Niujorko (22 val. Lietuvos) laiku.

JAV pareigūnai „Reuters“ teigė, kad Vašingtonas svarsto daugiašalę operaciją. Amerikiečiai pernai jau subombardavo vieną Sirijos režimo pajėgų bazę po to, kai buvo pranešta apie dar vieną cheminę ataką.

Manoma, kad karinėje operacijoje dalyvautų JAV, Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir Persijos įlankos šalys, kurių svarbiausia šiuo atveju – Saudo Arabija.

VIDEO: Paviešinti kraupūs vaizdai po cheminės atakos Sirijoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų