Tuo tarpu Jungtinės Valstijos išreiškė susirūpinimą, kad Maskva jau galėjo „prikišti nagus“ prie įrodymų numanomos cheminės atakos vietoje.
Po savaitgalį JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos surengtų raketų smūgių Sirijoje pirmadienį Rusija su Vakarais apsikeitė kaltinimų lavina. Maskva „akivaizdžiu melu“ pavadino kaltinimus trukdant atlikti tyrimą Dumoje.
Keturių šalių pasiuntiniai susitiko akis į akį skubiai sušauktose Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) derybose Hagoje, surengtose inspektoriams rengiantis sudėtingai ir pavojingai misijai Sirijoje.
Sirijos valstybinė žiniasklaida antradienį anksti ryte pranešė, kad šalies oro erdvės gynyba numušė kelias raketas virš Chomso provincijos, esą paleistas į režimo oro pajėgų bazes.
Nežinoma, kas surengė šią ataką. Pentagono atstovė spaudai Heather Babb sakė: „Tame rajone JAV ar koalicija nevykdo jokių operacijų“.
Savaitgalį JAV, Britanijos ir Prancūzijos suduotas raketų smūgis buvo atsakas į balandžio 7-ąją režimo surengtą numanomą cheminę ataką Dumoje, per kurią buvo panaudoti chloras ir zarinas. Ši ataka, kaip skelbiama, pareikalavo 40 gyvybių.
OPCW vadovas Ahmetas Uzumcu pranešė, kad devynių savanorių inspektorių komanda pasiekė Damaską, bet dar nepradėjo dirbti Dumoje.
Sirijos ir Rusijos pareigūnai įspėjo, jog „būtina išspręsti tam tikras saugumo problemas, kad inspektoriai galėtų atvykti į Dumą“, sakė A.Uzumcu.
Rusijos gynybos ministerijos generolas Igoris Kirilovas, atsakingas už radiologinę, biologinę ir cheminę saugą, žurnalistams sakė, jog dar reikia išminuoti ir išvalyti kelius, o antradienį juos turėtų patikrinti Jungtinių Tautų saugumo tarnybos.
„OPCW ekspertų atvykimą mes planuojame trečiadienį“, – sakė I.Kirilovas per spaudos konferenciją Rusijos ambasadoje Hagoje.
„Kiša nagus prie įrodymų“
JAV ambasadorius prie OPCW Kennethas Wardas pareiškė, kad rusai jau apsilankė numanomos cheminės atakos vietoje ir „tikriausiai prikišo nagus prie įrodymų, kad sužlugdytų OPCW faktų nustatymo misijos pastangas“.
Kremlius tai kategoriškai atmetė.
„Galiu garantuoti, kad Rusija neklastojo (įrodymų) vietoje“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas britų visuomeniniam transliuotojui BBC.
Rusijos ambasadorius Nyderlanduose Aleksandras Šulginas savo ruožtu pareiškė, jog kaltinimai, esa Maskva trukdo tyrimui, yra „absoliutus melas“.
Pasak jo, būtent Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija „stojo skersai kelio“ tyrimui, „akies mirksniu“ nurodžiusios surengti smūgius nesuteikus galimybės OPCW komandai atlikti savo darbą.
Iš amerikiečių, prancūzų ir britų laivų bei lėktuvų šeštadienį paleistos raketos smogė įtariamiems cheminių ginklų objektams. Tai buvo didžiausio masto Vakarų ataka prieš Damasko režimą septynerius metus trunkančiame kare.
Objektai, kuriems smogta, faktiškai buvo tušti. Nurodoma, kad visi jie buvo naudojami cheminiams ginklams saugoti ar gaminti.
Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį sulaukė savo šalių įstatymų leidėjų kritikos už bendrus oro smūgius su Jungtinėmis Valstijomis.
Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad visuomenės palaikymas šiam žingsniui palyginti nedidelis. Tačiau Th.May pabrėžė, jog tai buvo „jos, kaip ministrės pirmininkės, pareiga priimti šiuos sprendimus“. E.Macronas taip pat gynė savo sprendimą, aiškindamas, jog tai yra dalis jo konstitucinių įgaliojimų.