„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Rusija Irano delegacijai surengė ekskursiją po gamyklą, kurioje gaminamos raketų sistemos S-400

2023 m. kovą Rusijos ginklų gamybos bendrovė (tikėtina, „Rostec“) Irano delegacijai surengė VIP ekskursiją po savo ginklų gamyklas, pranešė dienraštis „The Washington Post“ (WP). Be kita ko, Irano atstovams buvo surengta ekskursija po Jekaterinburge esančią gamyklą „Start“, kurioje gaminamos žemė-oras raketų sistemos S-400. Iranas jau seniai siekia, kad šios sistemos būtų perduotos. Tai vienas iš požymių, kad Maskvos ir Teherano santykiai peraugo į strateginį bendradarbiavimą.
S-400
S-400 / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ekskursijos metu 17 Irano delegatų buvo surengti pietūs ir kultūrinis pasirodymas. Šis vizitas aptariamas elektroniniuose laiškuose, kuriuos paskelbė bendrovės „Sahara Thunder“, padedančios parduoti Irano ginklus Rusijai, įsilaužėliai. Elektroniniuose laiškuose renginys apibūdinamas kaip mokslinio ir technologinio potencialo bei gamybos pajėgumų, kuriuos Rusija gali pasiūlyti Iranui, demonstravimas.

Iranas jau seniai norėjo iš Rusijos įsigyti naujausių oro gynybos raketų sistemų, kad apsaugotų savo branduolinius ir karinius objektus nuo galimo JAV ar Izraelio smūgio, pažymi WP. Dar 2007 m. Teheranas sudarė sutartį su Maskva dėl S-300 sistemos tiekimo, tačiau dėl Europos ir JAV spaudimo Rusija atidėjo sandorį iki 2016 m.

S-300 pradėjo veikti Irane 2019 m. ir nuo to laiko Teheranas norėjo galingesnės S-400. Kai kuriuose S-400 variantuose įrengti radarai, galintys pasipriešinti šiuolaikinių karo lėktuvų naudojamoms radarų neužfiksuojamumo (angl. „stealth“) technologijoms. Perdavus tokias sistemas Iranui, oro erdvė virš šalies taptų „pavojingesne vieta“, laikraščiui sakė Hudsono instituto vyresnysis bendradarbis Janas Kasapoglu.

Nežinoma, ar po šio vizito Iranas iš Rusijos įsigijo naujų sistemų, tačiau pats vizitas patvirtina stiprėjančią abiejų šalių strateginę partnerystę, apie kurią kalbėjo Vakarų žvalgybos pareigūnai. Žvalgybos pareigūnai ir ginkluotės ekspertai laikraščiui teigė, kad Iranas iš jaunesniojo sąjungininko tapo strateginiu Rusijos partneriu.

Iranas taip pat sudarė sutartį su Rusija dėl naikintuvų bombonešių Su-35 tiekimo, pažymi WP. Nėra duomenų, kad lėktuvai jau būtų pristatyti – laikraščio pašnekovai iš JAV ir Artimųjų Rytų žvalgybos agentūrų mano, kad taip gali būti dėl to, kad Teheranas vėluoja sumokėti. Maskva taip pat pažadėjo padėti Teheranui paleisti šnipinėjimo palydovus ir sukurti raketas, kurios leistų į kosmosą iškelti daug palydovų, sakė pareigūnai.

Savo ruožtu Rusija iš Irano gauna ginklų karui Ukrainoje. Maskva jau nusipirko tūkstančius kare naudojamų dronų „Shahed“ ir lokalizavo jų gamybą Rusijoje. Be to, 2023 m. pabaigoje Rusija susitarė pirkti 2 mln. JAV dolerių vertės ginklų, įskaitant kovos su dronais sistemas. Iranas taip pat sutiko parduoti Rusijai raketų „žemė-oras“, kurių tiekimas, žvalgybos duomenimis, prasidės netrukus, rašo WP.

Šalys taip pat neseniai pradėjo kurti naujus bepiločius orlaivius, įskaitant reaktyvinius dronus. Tokie dronai jau buvo numušti Ukrainoje.

15min primena, kad prasidėjus karui Ukrainoje Iranas ir Rusija suartėjo. Būtent Irano dronai „Shahed-136“, Rusijoje vadinami „Geran-2“, tapo pagrindiniais bepiločiais orlaiviais, kuriais buvo bombarduojami taikiniai Ukrainos gilumoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“