Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusija: Maskva ir Vašingtonas nepasiekė pažangos tariantis dėl INF sutarties

Maskva ir Vašingtonas nepasiekė „jokios pažangos“ per derybas, turėjusias padėti išgelbėti svarbią ginklų kontrolės sutartį, ketvirtadienį pareiškė vienas Rusijos diplomatas.
Rusijos ir JAV vėliavos
Rusija: Maskva ir Vašingtonas nepasiekė pažangos tariantis dėl INF sutarties / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Rusijos ir JAV pareigūnai šias derybas surengė Pekine įvykusio Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos penkių nuolatinių narių susitikimo kuluaruose. Per jas buvo tariamasi dėl Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties, pastaruoju metu tapusios padidėjusios įtampos tarp Maskvos ir Vašingtono šaltiniu.

„Deja, jokios pažangos nebuvo“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas po derybų su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja ginklų kontrolės ir tarptautinio saugumo klausimams Andrea Thompson.

Jungtinės Valstijos perspėjo nuo vasario 2 dienos pradėsiančios šešių mėnesių pasitraukimo iš INF sutarties procesą, jeigu Rusija nesunaikins antžeminio bazavimo raketų sistemų 9M729, anot Vašingtono, pažeidžiančių šį Šaltojo karo laikų susitarimą.

S.Riabkovas sakė, kad JAV pozicija buvo „gana griežta, ultimatyvi“ ir „destruktyvi“, pranešė valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

„Nepasiekėme jokios pažangos. Sakome tai ne vien su liūdesiu, bet ir su dideliu susirūpinimu dėl sutarties, Europos ir tarptautinio saugumo likimo“, – teigė viceministras.

Praeitą savaitę Rusijos kariškiai pademonstravo branduolinius užtaisus galinčią nešti raketų sistemą 9M729 žiniasklaidai ir užsienio kariniams pareigūnams, mėgindama įrodyti, kad šie ginklai sutarties nepažeidžia.

Rusija nurodė, kad raketos didžiausias veikimo nuotolis yra 480 km – tai yra, patenkantis į leidžiamą diapazoną.

Vašingtonas savo ruožtu pareiškė, kad ši statinė sparnuotosios raketos demonstracija negali įrodyti, jog pagal veikimo atstumą šis ginklas nepažeidžia sutarties.

1987 metais tuomečio JAV prezidento Ronaldo Reagano ir Sovietų Sąjungos lyderio Michailo Gorbačiovo pasirašyta INF sutartis Maskvai ir Vašingtonui draudžia turėti nuo žemės paleidžiamų raketų, kurių veikimo atstumas – nuo 500 km iki 5,5 tūkst. kilometrų.

Šis susitarimas užbaigė pavojingą branduolinių kovinių galvučių koncentravimą Europoje, bet baiminamasi, kad ši padėtis gali atsikartoti.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Jensas Stoltenbergas NATO viršūnių susitikime
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Jensas Stoltenbergas NATO viršūnių susitikime

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį Bukarešte irgi sakė, kad Rusija pažeidžia INF sutartį, „kurdama ir dislokuodama naujas vidutinio nuotolio raketas“, kurios yra „sunkiai aptinkamos ir mobilios“.

JAV pareigūnai sakė, kad Rusijai iki vasario 2-osios neįvykdžius Vašingtono reikalavimų Pentagonas imsis kurti savo raketų sistemą, draudžiamą pagal INF susitarimą.

Rusja sakė, kad Vašingtono reikalavimai yra nepagrįsti, tad sutartis tebegalios net jeigu JAV stengsis iš jos pasitraukti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?