Rusija po atakos Kramatorske neigė naudojanti „Točka U“, vaizdo įrašai rodo ką kita

Penktadienį raketomis „Točka U“ apšaudžius Kramatorsko geležinkelio stotį, iškart pasipylė Rusijos dezinformacija – esą dėl to kalta Ukrainos kariuomenė. Maskvos teigimu, šį taktinį ginklą naudoja Ukraina, ne Rusija. Tačiau nepriklausomi tyrėjai yra paskelbę įrodymų, kad okupanto pajėgos naudoja „Točka U“. O prieš pat ataką gyventojai nufilmavo, kaip regione į dangų buvo leidžiamos raketos.
Kramatorskas
Kramatorskas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Suskubo kratytis atsakomybės

Mažiausiai 52 žmonių gyvybes nusinešusi ir daugiau nei šimtą sužeidusi ataka prieš Kramatorską buvo surengta penktadienį, maždaug 10.45 val. vietos laiku.

Ukrainos teigimu, okupanto pajėgų paleistos raketos smogė į Donecko srityje esančio miesto geležinkelio stotį, kur apie 4 tūkst. žmonių laukė evakuacijos.

Praėjus vos valandai po tragedijos Rusijos gynybos ministerija paneigė, kad dėl apšaudymo kalti jos kariai. Paskyroje „Twitter“ ministerija pateikė nuorodą į „Facebook“ rusiškai ir angliškai paskelbtą pareiškimą. Panašus tekstas pasirodė ir ministerijos kanale „Telegram“.

„Taktines raketas „Točka U“, kurių nuolaužos aptiktos Kramatorsko geležinkelio stoties rajone, naudoja tik Ukrainos ginkluotosios pajėgos“, – pažymėjo ministerija.

Ukrainiečių platinamose nuotraukose užfiksuoti raketų paleidimo įrenginiai „Točka U“ (turintys patvirtinti, kad juos naudoja Rusija) esą buvo naudoti vasarį vykusių Rusijos ir Baltarusijos pratybų „Sąjungininkų ryžtas“ metu. Fotografijose tariamai matomi ne Rusijos turimi raketų kompleksai.

„Patikslintais duomenimis, Kramatorsko geležinkelio stočiai smūgį sudavė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų divizionas iš Dobropilės gyvenvietės rajono už 45 km į pietvakarius nuo miesto“, – paaiškino ministerija.

Tokią poziciją išsamiai aprašė Rusijos portalai (pavyzdžiui, čia, čia, čia, čia).

Paskubėjo pasigirti?

Tačiau šie pareiškimai ir straipsniai yra klaidinantys. Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjo Vadimo Denisenkos teigimu, Rusijos propagandinės žiniasklaidos priemonės apie ataką pranešė keliomis minutėmis anksčiau, nei apie ją sužinojo visas pasaulis.

Anot jo, Rusijos naujienų agentūros (RIA) portale žinutė, kad „Ukrainos kariai atakavo Kramatorską“, pasirodė jau 11.24 val. – praėjus kiek daugiau nei pusvalandžiui po antpuolio.

V.Denisenka taip pat nurodė galimas makabriškos atakos prieš civilius gyventojus ir naratyvo, esą tai yra ukrainiečių darbas, priežastis. Tai leidžia skleisti žinią, kad „Ukrainos fašistai apšaudos savus“, taip pat – nukreipti dėmesį nuo Bučos, kur vykusios gyventojų žudynės prieš kelias dienas sukrėtė visą pasaulį.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Rusijos gynybos ministerija dėl atakos apkaltino Ukrainą
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Rusijos gynybos ministerija dėl atakos apkaltino Ukrainą

Dar anksčiau nepriklausomų Rusijos žurnalistų kanale „Telegram“ buvo paskelbta, kad kitame kanale „Novorusijos milicijos suvestinės“ ir vadinamuosiuose „Z kanaluose“ prasprūdo pranešimas, kad tai Rusijos kariai atidengė ugnį.

„Prieš dešimt minučių atskrido į stotį. Jie dirba su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kovotojų susitelkimu“, – tokia lakoniška žinutė ant nuotraukos, kurioje tolumoje matyti juodi dūmai, pasirodė kanale „Siloviki“ (rus. „Saugumo pajėgos“). Tą patį įrašą savo kanale paskelbė ir propagandą skleidžiantis žurnalistas Dmitrijus Stešinas.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Netrukus po atakos „Telegram“ pasirodė žinutė, kad buvo taikytasi į ukrainiečius
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Netrukus po atakos „Telegram“ pasirodė žinutė, kad buvo taikytasi į ukrainiečius

Paaiškėjus, kad pataikyta į taikius gyventojus, o internete pradėjus plisti daugybės aukų vaizdams, minėtas įrašas dingo arba buvo pakeistas.

Penktadienį šiek tiek po 10 val. (likus mažiau nei pusvalandžiui iki smūgio į geležinkelio stotį) viename „Telegram“ kanale pasirodė nuotrauka, kurioje matyti dviejų raketų danguje paliktos žymės. Po keliolikos minučių – panaši fotografija. Šioje buvo užfiksuotos raketos virš Donecko srityje esančio Šachtarsko, pirmoje – virš greta jo esančio Zuhreso.

Kiek vėliau leidinio „Ukrainska pravda“ paskyroje „Twitter“ buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame – prieš pat ataką Kramatorske užfiksuotas dviejų raketų paleidimas Šachtarske.

Netrukus po to „Ukrainos geležinkelių“ vadovas kanale „Telegram“ pranešė, kad dvi raketos pataikė į stotį ir kad esama aukų.

Beje, atakos išvakarėse viename iš „Telegram“ kanalų pasirodė įspėjimas Kramatorsko, mažiau nei už 30 km į šiaurę esančio Slovjansko ir gretimų miestų gyventojams evakuotis ne geležinkeliu.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/„Telegram“ buvo paskelbtas įspėjimas evakuojantis vengti geležinkelio
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/„Telegram“ buvo paskelbtas įspėjimas evakuojantis vengti geležinkelio

Patarimas buvo pakartotas penktadienį ryte ir dar paskelbtas komentaras, esą už atakos stovi Ukrainos kariai.

Patys rodė „Točka U“

Savo komentarą pateikė ir „Conflict Intelligence Team“ (CIT, yra tinklaraštininkų grupė, susiformavusi 2014 m. iš Rusijos opozicijos atstovų ir užsiimanti karinių konfliktų tyrimais, kurie paremti viešai prieinamais duomenimis. Kartu su „Bellingcat“ ir „InformNapalm“ yra tarp didžiausių panašių grupių, susiformavusių Rusijos-Ukrainos karo metu).

Anot CIT, nuotraukose iš įvykio vietos gerai matyti raketos „Točka U“ raketinė dalis. Iš fotografijų ir vaizdo įrašų galima nustatyti, kad ji guli nukreipta į šiaurės rytus, o tai reiškia, kad atskrido iš vakarų, pietvakarių ar pietų. Raketinė dalis tiesiog nukrito ant žemės, nepersivertusi ore ir nesubyrėjusi į šipulius, todėl šis krypties nustatymo metodas yra gana tikslus.

Iš to tyrėjai padarė išvadą, kad raketa galėjo atskristi iš okupuotos teritorijos – tos pačios Donecko srities. Minėti Šachtarskas ir Zuhresas yra kaip tik į pietus nuo Kramatorsko ir, matuojant tiesia linija, gali būti „Točka U“ skridimo atstumu. CIT teigimu, šios teritorijos tikėtinos kaip raketų paleidimo vietos.

Tyrėjai kaip daugiau įtarimų keliantį įvertino cituotą įspėjimą evakuotis norintiems gyventojams vengti geležinkelio, o ne skubias pagyras apie atakuotą Ukrainos karių susitelkimą.

CIT tyrėjai yra aiškinęsi, kiek pagrįsti Rusijos tvirtinimai, esą jos ginkluotosios pajėgos nenaudoja raketų paleidimo sistemų „Točka U“.

Pernai buvo pranešta apie suformuotą 8-osios armijos 47-ąją raketų brigadą, kuri buvo dislokuota į rytus nuo Donbaso ir apginkluota sistemomis „Točka U“ (jas galima pamatyti vietos televizijos reportaže).

Ekrano nuotr. iš kuban24.tv/Sistemomis „Točka U“ buvo apginkluota pernai suformuota raketų brigada, dislokuota į rytus nuo Donbaso
Ekrano nuotr. iš kuban24.tv/Sistemomis „Točka U“ buvo apginkluota pernai suformuota raketų brigada, dislokuota į rytus nuo Donbaso

Brigados komplektą „Iskander-M“ esą buvo gautas tik šių metų sausio pabaigoje, likus mažiau nei mėnesiui iki invazijos, ir esą vargu ar turėjo laiko įsisavinti, kaip jį naudoti.

Nufilmavo Baltarusijoje

Karinių automobilių, skirtų „Točka U“ raketoms paleisti ir pažymėtų raide V, ešelonas neseniai buvo nufilmuotas Gomelyje (Baltarusija).

Apie šių kompleksų pristatymą į Baltarusiją anksčiau pranešė projekto „MotolkoHelp“ aktyvistai. Jie nufilmavo tokią pačią koloną, judančią gretkeliu M10 iš Rečicos Gomelio link.

Šis vaizdo įrašas buvo paviešintas „Twitter“ kovo 30 d. Greta nurodyta, kad kolonoje buvo mažiausiai 8 kariniai automobiliai su „Točka U“ paleidimo įrenginiais, keli šarvuočiai, 9 sunkvežimiai „KamAZ“, kai kurie iš jų vežė raketas sistemai „Točka U“, komunikacijos automobilis ir kranas.

Baltarusija taip pat turi kompleksų „Točka U“, tačiau automobiliai nudažyti kitaip (kaip jie atrodo, galima pamatyti šiame vaizdo įraše, padarytame per minėtas pratybas „Sąjungininkų ryžtas“).

Ekrano nuotr. iš tvzvezda.ru/Baltarusijos „Točka U“
Ekrano nuotr. iš tvzvezda.ru/Baltarusijos „Točka U“

Be to, pasak CIT tyrėjų, dar nematyta, kad Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų technika būtų pažymėta raide V.

Rusijos geležinkelių teigimu, šis ešelonas patraukė į Belgorodo sritį, kur „Točka U“ turėjo dalyvauti puolant Donbasą.

Maskvos siūloma versija tyrėjams atrodo neįtikėtina jau vien dėl to, kad ukrainiečiai vargiai rizikuotų strategiškai svarbia Kramatorsko stotimi (kuri naudojama pastiprinimui tiekti ir pervežti) vien dėl „provokacijos“, kai įrodymų apie gyvenamųjų rajonų apšaudymą ir taip daugiau nei pakankamai.

Kaltinimas Ukrainai dėl evakuacijos sutrikdymo esą neatlaiko kritikos, nes vietos valdžia ir vyriausybė, priešingai, aktyviai ragina gyventojus evakuotis ir išveža juos bet kokiomis priemonėmis, įskaitant autotransportą. Niekas daugiau nepadarė, kad „sutrikdytų evakuaciją“, kaip Rusijos kariuomenė, kuri pastarosiomis dienomis, kaip rašėme aukščiau, smogė geležinkelio sankryžoms.

CIT jau prieš gerą mėnesį paskelbė analizę, patvirtinančią, kad Rusija kare naudoja „Točka U“. Savo išvadas jie grindė ir vaizdo įrašais. Iš to, ką pamatė, tyrėjai nustatė, kad tai yra balistinės raketos 9М79М raketinė dalis. Tokias raketas esą galima paleisti ir iš modernesnio „Točka U“ komplekso.

Tyrėjams nuostabą kėlė tai, kad rusai jau naudojo modernesnes ir tikslesnes sparnuotąsias raketas „Kalibr“, taip pat sparnuotąsias ir balistines komplekso „Iskander“ raketas. Išimtis greičiausiai buvo Mariupolio kryptis ir minėta 47-oji brigada, „Iskander“ sulaukusi prieš pat invaziją.

Dar neseniai turėjo 220

OTR-21 „Točka“ (rus. оперативно-тактический ракетный комплекс – operacinis-taktinis raketų kompleksas „Taškas“) yra dar sovietmečiu sukurta mobili taktinė balistinė raketa.

„Točka U“ yra 9-ajame deš. patobulinta sovietinės raketos versija. Jos paskirtis yra smogti atrinktiems nedideliems giliai priešo teritorijoje (už 15-120 km) eantiems taikiniams (kontrolės postams, tiltams, saugykloms, karių būriams, aerodromams) ir taip padėti įvairiems sausumos kariuomenės vienetams.

Nuotr. iš wikipedia.com/Raketos „Točka U“ parade Jekaterinburge 2009 m.
Nuotr. iš wikipedia.com/Raketos „Točka U“ parade Jekaterinburge 2009 m.

Palyginti menką raketos tikslumą (įvairiais duomenimis, svyruojantį nuo ±50 iki ±250 m) kompensuoja kovinės dalies galia – maždaug 500 kg. Atmetus specialias „versijas“ (cheminę, branduolinę), pavojingiausia yra kasetinė kovinė galvutė. Ji gali 50 atskirų amunicijos vienetų išmėtyti iki 7 ha dydžio (15 futbolo aikščių) teritorijoje.

Rusijos kariuomenė skelbia nenaudojanti šių kompleksų nuo 2019 m. pabaigos (tiksliau – nuo praėjusių metų), kai buvo pereita prie „Iskander“ taktinių raketų sistemų. Bent taip nurodyta kovo viduryje Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai ir Generalinei Asamblėjai nusiųstame laiške.

Taip pat skaitykite: Šalia Lietuvos Rusija išbandė taktinę raketą „Točka“

2014 m. Rusija turėjo 220 šių raketų paleidžiamųjų įrenginių. Nors ji skelbia perėjusi prie „Iskander“, Baltarusijoje vykusios pratybos ir karo Ukrainoje metu užfiksuoti vaizdai leidžia manyti, kad „Točka U“ vėl naudojama.

Ukraina iki karo turėjo, įvairiais duomenimis, iki 90 šių raketų paleidžiamųjų įrenginių. Baltarusija jų turi 36. Pastarąjį dešimtmetį šių įrenginių dar turėjo Armėnija, Azerbaidžanas, Bulgarija, Jemenas, Kazachstanas, Šiaurės Korėja (modifikuotą variantą „Hwasong-11“), Sirija (aprūpinta Šiaurės Korėjos ir Rusijos, nors pastaroji šią informaciją paneigė).

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs