Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios 2022 metais dešimtys muzikantų, rašytojų, aktorių ir kitų atlikėjų paliko Rusiją. Maskvos griežtosios linijos politikai iš šalies bėgančius žmones pavadino išdavikais.
Valstybės Dūmos – žemųjų parlamento rūmų – deputatai trečiadienį balsavo už priemones, kurios neleistų tremtyje gyvenantiems veikėjams, pripažintiems „užsienio agentais“, turėti prieigą prie Rusijoje gaunamų autorinių atlyginimų.
„Užsienio agentai nebegalės praturtėti šalies ir jos piliečių sąskaita“, – sakoma Valstybės Dūmos pirmininko Viačeslavo Volodino žinutėje socialiniame tinkle „Telegram“.
„Priemonėmis, kurių imamasi, siekiama sustabdyti išdavikų praturtėjimą“, – pridūrė jis.
Visos gautos lėšos būtų laikomos specialiose banko sąskaitose ir jomis nebūtų galima naudotis tol, kol asmuo nebūtų išbrauktas iš Maskvos „užsienio agentų“ sąrašo.
Įstatymų leidėjai per pirmąjį svarstymą Valstybės Dūmoje vienbalsiai pritarė šiam pasiūlymui.
Rusija „užsienio agentais“ laiko 493 asmenis. „Užsienio agento“ etiketė turi sovietinių laikų atspalvį ir yra plačiai naudojama prieš Kremliaus ir jo karo Ukrainoje kritikus.
Nusitaikė į Zemfirą ir J.Dudį
Rusija į „užsienio agentų“ sąrašą įtraukė tokius žinomus kultūros veikėjus kaip rašytoją Borisą Akuniną, dainininkes Zemfirą ir Monetočką, tinklaraštininką, kuriantį turinį „Youtube“ platformoje, žurnalistą Jurijų Dudį.
2012 metais Rusija priėmė įstatymą dėl „užsienio agentų“, pagal kurį į sąrašą įtraukti asmenys privalo viešai skelbti savo statusą
Tačiau pastaruoju metu Maskva sugriežtino taisykles, uždraudė reklamdaviams dirbti su „užsienio agentais“ ir grasina iš jų atimti gaunamas pajamas.
Rusija taip pat yra patraukusi baudžiamojon atsakomybėn asmenų už įtariamus „užsienio agentų“ įstatymo pažeidimus – už tai, kad jie nepateikė reikalaujamų finansinių ataskaitų arba vykdė veiklą, dėl kurios privalėjo užsiregistruoti.