Rusija šliaužia gilyn į Gruziją (atnaujinta 21.39 val.)

Gruzija telkia gynybines pajėgas prie Tbilisio. Prieštaringos žinios iš fronto skelbia, kad Rusija jau užėmė Gruzijos miestus Gorį ir Senakį bei perkirto šalį pusiau, užimdama centrinį šalies kelią, jungiantį Gruzijos rytinę ir vakarinę dalis.
Civiliai bėga apimti panikos po to, kai Rusija apšaudė raketomis iš Gorio atsitraukiančios Gruzijos kariuomenės konvojų.
Civiliai bėga apimti panikos po to, kai Rusija apšaudė raketomis iš Gorio atsitraukiančios Gruzijos kariuomenės konvojų. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pareiškė, kad Rusijos kariuomenė jau kontroliuoja didesnę Gruzijos dalį. Gruzijos vadovas taip pat pažymėjo, kad tarptautinė bendruomenė kol kas nesikiša į konfliktą ir apsiriboja tik humanitarine pagalba ir oficialiais pareiškimais.

Kaip praneša „Ria Novosti“, Gruzijos nacionalinio saugumo tarybos posėdyje M.Saakašvilis pareiškė, kad Rusijos kariuomenė užėmė centrinį šalies greitkelį, kuris jungia rytinę ir vakarinę Gruzijos dalis, ir perkirto šalį pusiau.

Kiek anksčiau naujienų agentūrą AFP, kuri remiasi Gruzijos vyriausybės pranešimais, paskelbė, kad gruzinai pergrupuoja savo karines pajėgas prie sostinės Tbilisio. Tų pačių šaltinių teigimu, Rusijos kariuomenė jau šeimininkauja Goryje, esančiame netoli Pietų Osetijos sienos, ir Senakyje, esančiame greta Abchazijos.

Tuo tarpu „Reuters“ skelbia, kad Goryje nėra nei rusų, nei gruzinų karių, tačiau didžioji dalis gyventojų paliko miestą. Rusija neigia, kad jau įžengė į Gorį.

Gruzijos vyriausybė pareikalavo skubaus tarptautinės bendruomenės įsikišimo, kad būtų išgelbėta šalis. „Rusija, sprendžiant iš visko, siekia nuversti demokratiškai išrinktą Gruzijos vyriausybę ir okupuoti šalį“, - skelbiama pareiškime.

„Pasiūlymų nesulaukė“

Tarpininkaujant Prancūzijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrams Gruzijos prezidentas siekia susitarimo su Rusija dėl ugnies nutraukimo. Rusija Abchazijoje dislokavo didžiules karines pajėgas ir skelbia ultimatumą gruzinams.

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pirmadienį per pietus pasirašė dokumentą dėl ugnies nutraukimo, kurį parengė į Gruziją atvykę Prancūzijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrai. Jau šiandien, Gruzijos žiniasklaidos teigimu, ministrai šį dokumentą turėtų pristatyti į Maskvą.

Tuo tarpu Rusija tvirtina, kad, nepaisant daugybės Gruzijos pareiškimų, kol kas ji nesulaukė jokių konkrečių Tbilisio pasiūlymų. Rusijos teigimu, nors Gruzija anksčiau ne kartą skelbė vienašališkai nutraukianti ugnį, ji ir toliau tęsė Cchinvalio ir kitų gyvenviečių Pietų Osetijoje apšaudymą.

Abchazijoje dislokuoti desantininkai

Rusija nepripažintoje Abchazijos respublikoje, siekiančioje nepriklausomybės nuo Gruzijos, suformavo savo karinį kontingentą. Į šią teritoriją permesta daugiau nei 9 tūkst. rusų kariškių ir daugiau nei 350 šarvuočių. Šiuos skaičius patvirtino Rusijos taikdarių Abchazijoje vado padėjėjas Aleksandras Novickis.

Anksčiau A.Novickis naujienų agentūrai „Interfax“ buvo sakęs, kad karinė technika ir desantininkai į Abchaziją atvyko sekmadienio vakarą. Jo žodžiais, desantininkai buvo atskraidinti į Suchumio oro uostą kariniais transporto lėktuvais. Sekmadienį į Abchaziją atvyko ir Rusijos oro desantinių pajėgų vadas generolas leitenantas Valerijus Jevtuchočius, kuris perėmė Rusijos pajėgų šioje teritorijoje vado pareigas.

Abchazijos pakrantę kontroliuoja Rusijos karo laivai, kurie sekmadienį nuskandino vieną Gruzijos karinį katerį. Iš pradžių Rusija tvirtino, kad ugnį į keturis Gruzijos katerius atidengė dėl to, kad gruzinai pirmi juos užpuolė. Vėliau paaiškinimas pakito – rusai ėmė tvirtinti, kad gruzinų kateriai buvo apšaudyti dėl to, kad per daug priartėjo prie Rusijos laivų ir nepaisė įspėjamųjų šūvių. Nepatvirtintais Gruzijos šaltinių duomenimis, pakrantėje pasirodė ir Rusijos povandeniniai laivai.

Grasinimai sunaikinti

Rusija paskelbė ultimatumą Gruzijai. Ultimatume reikalaujama, kad Abchazijoje, Kodoro tarpeklyje, dislokuoti Gruzijos kariai sudėtų ginklus. Priešingu atveju prieš juos bus panaudotos „būtinos priemonės“. Gruzijos užsienio reikalų ministerija šį ultimatumą atmetė.

Abchazijos valdžia savo ruožtu pasiūlė organizuoti humanitarinį koridorių, per kurį tarpeklyje apsupti Gruzijos kariai bei civiliai gyventojai galėtų pasitraukti. Abchazijos gynybos ministras Mirabas Kišmarija pareiškė, kad jeigu Gruzijos daliniai nepasinaudos šiuo pasiūlymu, bus pradėta jų sunaikinimo operacija.

M.Kišmarijos teigimu, viršutinė Kodoro tarpeklio dalis blokuota visiškai, abchazai kontroliuoja visus kelius ir kalnų takelius. Gruzinai neigia, kad Abchazams pavyko visiškai uždaryti jos karius tarpeklyje, vedančiame iš Abchazijos į Gruziją.

Rusija supyko ant Amerikos

Rusija paskelbė, kad imsis „adekvačių priemonių“ po to, kai paaiškėjo, kad 800 Gruzijos karių iš Irako į tėvynę pargabeno JAV lėktuvai. Rusijos generalinio štabo generolas pulkininkas Anatolijus Nogovicinas pareiškė, kad Rusija atsakys savo karių kontingento padidinimu konflikto zonoje.

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis šeštadienį paskelbė, kad atšauks dalį iš 2000 Irake tarnaujančių karių į tėvynę. Sekmadienį 800 karių ir 11 tonų krovinių aštuoniais aviareisais buvo parskraidinti į Gruziją. Anksčiau buvo skelbta, kad į tėvynę sugrįžę kariai bus perdislokuoti į konflikto Pietų Osetijoje zoną.

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas griežtai sukritikavo JAV veiksmus: „Gaila, kad kai kurie mūsų partneriai ne tik nepadeda, bet net ir stengiasi trukdyti, turiu galvoje ir tą faktą, kad Gruzijos kariai į faktinio konflikto zoną buvo skraidinami JAV kariniais transporto lėktuvais.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai