Po pusantros dienos trukusių derybų Bankoke 21 narį turintis Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumas paskelbė bendrą deklaraciją, kurioje kritikuojamas karas ir jo sukelta pasaulinė ekonominė suirutė.
Aukščiausiojo lygio susitikimo komunikatui pritarė visos APEC narės, įskaitant Rusiją ir Kiniją, kuri susilaikė nuo viešos kritikos Maskvai dėl invazijos.
„Dauguma narių griežtai pasmerkė karą Ukrainoje ir pabrėžė, kad jis sukelia didžiules žmonių kančias ir didina esamą pasaulio ekonomikos pažeidžiamumą“, – sakoma pareiškime.
„Buvo ir kitokių nuomonių, skirtingų situacijos ir sankcijų vertinimų“, – priduriama jame.
Išskyrus tai, kad buvo pakeistas organizacijos pavadinimas, pareiškimas žodis žodin sutapo su anksčiau šią savaitę po aukščiausiojo lygio susitikimo Indonezijoje paskelbta Didžiojo dvidešimtuko (G-20) deklaracija.
APEC pareiškime pabrėžiamos karo sukeltos „didžiulės žmonių kančios“ ir apgailestaujama dėl jo poveikio ekonomikos augimui, infliacijai, tiekimo grandinėms ir energetiniam bei maisto saugumui.
Indonezijos Balio saloje lapkričio 15–16 dienomis vykusiame G-20 aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės siekė išplėsti koaliciją prieš prezidento Vladimiro Putino invaziją ir paneigti Kremliaus teiginius apie Rytų karą prieš Vakarus.
Rusams Ukrainoje patyrus pralaimėjimų, V. Putinas atsisakė dalyvauti G-20 ir APEC aukščiausiojo lygio susitikimuose, į Balį išsiųsdamas savo užsienio reikalų ministrą, o į Bankoką – ministro pirmininko pavaduotoją.
Šią savaitę Maskva paleido virtinę raketų Ukrainoje, po to, kai prarado Chersono miestą – tai buvo viena didžiausių Rusijos pajėgų nesėkmių nuo invazijos pradžios vasarį.
Dėl puolimo sutriko elektros energijos tiekimas milijonams ukrainiečių.