Siūlytame pareiškime, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, taip pat reikalauta, kad Šiaurės Korėja daugiau neatliktų jokių branduolinių bandymų ir po sekmadienį Pchenjano surengto nepavykusio raketos bandymo nebeleistų jokių raketų.
Rusija savo ruožtu norėjo, kad naujajame pareiškime, kaip ir ankstesniame dokumente, būtų kalbama apie poreikį rasti sprendimą dialogo būdu, nurodė Saugumo Tarybos diplomatai.
Praėjusį mėnesį JT Saugumo Taryba griežtai smerkė trijų raketų paleidimą ir išreiškė rimtą susirūpinimą dėl Pchenjano vis labiau destabilizuojančio elgesio.
Siūlytame pareiškime Tarybos nariai išreiškė didelį susirūpinimą dėl Šiaurės Korėjos itin destabilizuojančio elgesio ir dar kartą pagrasino imtis esminių priemonių.
Diplomatai, norėję likti nežinomais, buvo nustebę, kad Rusija užblokavo pasmerkimą, kuriam buvo pasiruošusi pritarti net Kinija – artima Pchenjano sąjungininkė.
Nesutarimų su Rusija dėl griežtesnio pareiškimo iškilo artėjant Saugumo Tarybos ministrų susitikimui dėl Šiaurės Korėjos. Kitą savaitę vyksiančiam susitikimui pirmininkaus JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.
JAV „neieško dingsčių konfliktui“
JAV ambasadorė JT Nikki Haley savo ruožtu pabrėžė, jog dabar atsakomybė, kad būtų išvengta konflikto eskalavimo, tenka Šiaurės Korėjai.
„Svarbu, kad Šiaurės Korėja žinotų, jog neieškome dingsčių konfliktui. Taigi, nemėginkite mums jų suteikti“, – žurnalistams sakė N.Haley.
M.Pence'as: „Šiaurės Korėja yra pati pavojingiausia ir aktualiausia grėsmė taikai bei saugumui Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.“
„Pasakėme tai taip aiškiai, kaip tik galėjome. Dabar jų eilė. Šiuo metu jie neturėtų bandyti su tuo žaisti“, – teigė ji.
JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as buvo žadėjęs, kad Jungtinės Valstijos triuškinamai ir veiksmingai atrems bet kokią Šiaurės Korėjos ataką.
„Šiaurės Korėja yra pati pavojingiausia ir aktualiausia grėsmė taikai bei saugumui Azijos ir Ramiojo vandenyno regione“, – sakė M.Pence'as, kalbėdamas Japonijoje dislokuoto amerikiečių lėktuvnešio denyje.
„Nugalėsime bet kokią ataką ir sureaguosime į bet kokį įprastinių ar branduolinių ginklų panaudojimą, amerikiečių atsakas bus triuškinamas ir veiksmingas“, – pareiškė jis.
Tuo tarpu JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad turi būti padaryta viskas, kad būtų pašalinta Šiaurės Korėjos grėsmė ir užtikrinta, kad jos raketų ir branduolinių ginklų plėtros programos nebekeltų tarptautinio pavojaus.
Jis teigė, kad šalys, esančios krizės priešakyje, – Kinija, JAV, Japonija, Pietų Korėja, Rusija – privalo negailėti pastangų, kad užkirstų kelią karinei Pchenjano plėtrai.
„Manome, jog labai svarbu, kad visi būtų įsitraukę. Turime užtikrinti, jog viskas bus padaryta, kad grėsmė, kurią kelia raketų ir branduolinių pajėgų plėtra, netaptų pavojumi tarptautinei bendruomenei“, – sakė A.Guterresas.
„Visokeriopai remiame visų šalių pastangas užtikrinti, kad Šiaurės Korėja neįgytų pajėgumų, kurie keltų grėsmę ne tik regionui, bet ir didesnei pasaulio daliai“, – sakė jis žurnalistams.