Rusijai, Iranui ir „Hezbollah“ atsitraukus, žlunga iliuzija, kad B.al Assadas kontroliuoja Siriją

„Mūsų lyderis amžinai“ – toks šūkis dažnai skambėjo Sirijoje prezidento Hafezo al Assado, dabartinio prezidento tėvo, laikais. Daugeliui sirų, gyvenusių Alepe praėjusio aštuntojo dešimtmečio pabaigoje ir dešimtojo pradžioje, juodojo humoro šaltiniu buvo perspektyva, kad šis griežtas lyderis gyvens amžinai. H.al Assadas mirė 2000 m. Vis dėlto, jis nebuvo nemirtingas, – portale cnn.com rašo amerikiečių karo korespondentas ir Artimųjų Rytų ekspertas Benas Wedemanas.
Basharas al Assadas
Basharas al Assadas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Tačiau H.al Assado režimas tęsiasi, vadovaujamas jo sūnaus Basharo al Assado.

Wikipedia.org nuotr./Oficialusis Sirijos prezidento Hafezo al Assado portretas (1987 m.)
Wikipedia.org nuotr./Oficialusis Sirijos prezidento Hafezo al Assado portretas (1987 m.)

Buvo akimirkų, kai Basharo režimo išlikimas atrodė abejotinas. 2011 m. per regioną nuvilnijus vadinamajam Arabų pavasariui, nuvertusiam autokratus Tunise, Egipte ir Libijoje, o Jemene, Bahreine ir Sirijoje prasidėjus masiniams protestams, kai kas pradėjo rašyti epitafijas Assadų dinastijai.

Wikipedia.org nuotr./Al Assadų šeima. Sėdi Hafezas al Assadas su žmona Anisa Makhlouf. Stovi sūnūs (iš kairės) Maheras, Basharas, Basselis bei Majidas ir dukra Bushra (1994 m.)
Wikipedia.org nuotr./Al Assadų šeima. Sėdi Hafezas al Assadas su žmona Anisa Makhlouf. Stovi sūnūs (iš kairės) Maheras, Basharas, Basselis bei Majidas ir dukra Bushra (1994 m.)

Tačiau Sirijos sąjungininkai – Iranas, Libano „Hezbollah“ ir Rusija – atėjo į pagalbą.

Išliko

Pastaruosius kelerius metus kova Sirijoje tarp korumpuoto, žiauraus režimo Damaske ir susiskaldžiusios, dažnai kraštutinių pažiūrų opozicijos atrodė įšaldyta.

Kadaise kitų arabų autokratų atstumtas B.al Assadas pamažu susigrąžino abejotiną pagarbą, kurią vienas kitam teikia arabų režimai.

Wikipedia.org nuotr./Hafezas al Assadas (stovi ant lėktuvo sparno) su bendramoksliais iš Sirijos karinių oro pajėgų akademijos (maždaug 1951–1952 m.)
Wikipedia.org nuotr./Hafezas al Assadas (stovi ant lėktuvo sparno) su bendramoksliais iš Sirijos karinių oro pajėgų akademijos (maždaug 1951–1952 m.)

Ar Sirijos pilietinio karo košmaras artėjo prie pabaigos? Ar B.al Assadas laimėjo? Žinoma, daugelis taip manė, nepaisant to, kad dideles Sirijos dalis kontroliavo JAV remiama kurdų milicija ir Turkijos remiamos sunitų grupuotės, kad „Hezbollah“, Iranas ir Rusija palaikė režimą, kad JAV kontroliavo teritorijas Sirijos rytuose, kad Izraelis vykdė oro antskrydžius, kada ir kur jam atrodė tinkama, ir kad ISIS, nors ir nugalėta, vis dar sugebėjo rengti smūginius išpuolius.

Tai, kad po viso to Damasko vyriausybė vis dar sugebėjo veikti, atrodė savaime nemenkas pasiekimas.

123RF.com nuotr./Sirijos vėliava
123RF.com nuotr./Sirijos vėliava

Iliuzija išnyko

Tačiau tai tebuvo režimo pergalės iliuzija, kuri šią savaitę staiga sudužo į šipulius po to, kai opozicija, vadovaujama kadaise su „al Qaeda“ susijusios grupuotės „Jabhat al-Nusra“, perkrikštytos į „Hay'at Tahrir al-Sham“, pradėjo puolimą iš Idlibo provincijos ir vos per 72 valandas sugebėjo prasiveržti iki pat Alepo centro.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Alepas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Alepas

Šeštadienio vakarą Sirijos socialinės žiniasklaidos paskyrose buvo rašoma apie vyriausybės pajėgų žlugimą šiaurinėje šalies dalyje, o sukilėliai žengė į centrinį Hamos miestą. Būtent ten 1982 m. pradžioje B.al Assado tėvas liepė savo armijai ir žvalgybos tarnyboms išžudyti tūkstančius oponentų, taip užbaigdamas Musulmonų brolijos vadovaujamą sukilimą.

Kodėl vos per kelias dienas užtvanka prakiuro?

Akivaizdžiausias paaiškinimas yra tai, kad pagrindiniai Sirijos sąjungininkai – Rusija, Iranas ir „Hezbollah“ – patiria spaudimą ir nesaugo savo pozicijų.

Sirija / - / AFP
Sirija / - / AFP

Po 2023 m. spalio 7 d. „Hezbollah“, kuri tamsiausiomis pilietinio karo dienomis atliko svarbų vaidmenį stiprinant režimą, atitraukė daugumą savo karių namo kovoti su Izraeliu. Šis nukovė didžiąją dalį grupuotės aukštesniųjų vadovų.

Rusija taip pat atliko svarbų vaidmenį stiprinant vyriausybę Damaske po to, kai 2015 m. rugsėjo mėn. pasiuntė į Siriją karius ir karo lėktuvus. Tačiau dabar Maskvos svarbiausias prioritetas yra karas Ukrainoje.

Galiausiai, Irano patarėjus ir bazes Sirijoje per pastaruosius metus dažnai atakavo Izraelis.

Viskas baigiasi

Be viso to, yra ir pagrindinė ilgaamžiškumo realybė. Assadų dinastija valdžioje yra jau 53-ejus metus, nuo 1971 m. Nors vien tik išlikimas yra pasiekimas, ji turi nedaug ką kita, ką galėtų parodyti.

Visuotinė korupcija ir blogas valdymas buvo našta ekonomikai dar prieš prasidedant pilietiniam karui 2011 m. Nuo tada vidutinio sirų gyventojo gyvenimas sumenko nuo blogo iki tragiško.

123RF.com nuotr./Damaskas, Sirija
123RF.com nuotr./Damaskas, Sirija

Per karą žuvo šimtai tūkstančių žmonių, o milijonai kitų buvo perkelti kitur, ištremti ar pabėgo į kitas šalis.

Nuo 1971 m. Assadų dinastija ne kartą ištvėrė vidinius ir išorinius iššūkius tam, kad išgyventų dar ir dar vieną dieną. Tačiau niekas – nei režimai, nei lyderiai – netrunka ir negyvena amžinai.

Viskas galiausiai baigiasi, reziumuoja B.Wedemanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų