Rusijai medžioti čečėnus padeda JAV: europiečiai jau nenori teikti duomenų D.Trumpo administracijai

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija taip norėjo pagerinti santykius su Vladimiro Putino Rusija, kad su šia šalimi ėmė dalintis didesniais slaptos informacijos, susijusios su kova prieš terorizmą, kiekiais. Bet Maskva tai naudoja savo tikslais – remiantis būtent iš Amerikos gautais duomenimis taikomasi į disidentus, pabėgusius iš Ramzano Kadyrovo Čečėnijos, skelbia „Business Insider“.
Įsibaiminę pabėgėliai iš Čečėnijos prašo Vakarų juos saugoti
Įsibaiminę pabėgėliai iš Čečėnijos prašo Vakarų juos saugoti / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kad Rusija nuolat prašo iš JAV informacijos apie jai nepatinkančius čečėnus, kurie yra gavę prieglobstį Europoje, portalui patvirtino trijų Europos šalių žvalgybos pareigūnai.

Vieša paslaptis, kad Rusija medžioja Senajame žemyne apsistojusius R.Kadyrovo ir V.Putino kritikus.

Naujausia auka liepą tapo Vienoje nužudytas tinklaraštininkas Mamichanas Umarovas, sausį Prancūzijoje buvo subadytas Imaranas Alijevas, pernai Berlyne vidury dienos nušautas Sakartvelo pilietis, etninis čečėnas Zelimchanas Changošvilis.

„Twitter“ nuotr./Mamichanas Umarovas
„Twitter“ nuotr./Mamichanas Umarovas

Kremlius, žinoma, ir pats turi daug resursų Europoje, padedančių režimui surasti priešus ir juos eliminuoti. Tačiau panašu, kad Rusijai padeda ir patogus susitarimas su D.Trumpo administracija, pagal kurį iš amerikiečių gaunama tokiai medžioklei naudinga informacija.

Pentagonas atsisakė – bet ne žvalgyba

Pirmiausia informacija, esą JAV, konkrečiai D.Trumpo paraginta Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV), teikia slaptus duomenis Rusijai, pasirodė tinklaraštyje „Just Security“.

Vienas buvęs JAV žvalgybininkas tinklaraščiui teigė, kad D.Trumpas kažkodėl nusprendė nereaguoti į Pentagono pranešimus apie Rusijos Talibanui tiekiamus ginklus. Esą jis kaip tik spaudė CŽV dalintis su Rusija žvalgybiniais duomenimis apie kovą su terorizmu.

Žinoma, ne pats. Pirmasis D.Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui Michaelas Flynnas esą ne kartą ragino Pentagoną bendradarbiauti su Kremliumi, nors tai draudžia JAV įstatymai. Buvęs JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas atsisakė padaryti išimtį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas

Visgi apribojimai CŽV netaikomi, tad Baltieji rūmai galiausiai pasiekė savo. Iš CŽV 2019 metų viduryje išėjęs Marcas Polymeropoulos teigė, kad D.Trumpo administracijai nebuvo svarbu, kad iš tokių mainų duomenimis laimi tik Kremlius.

Negaliu sugalvoti nieko, apie ką mus informavo Rusija, nieko, kas būtų padėję išgelbėti amerikiečių gyvybes. Švaistėme ir laiką, ir jėgas.

„O tai buvo Sizifo verta užduotis. Kaip ir iš tiesų prognozavome, galiausiai informaciją teikėme tik mes – nieko vertingo negavome.

Negaliu sugalvoti nieko, apie ką mus informavo Rusija, nieko, kas būtų padėję išgelbėti amerikiečių gyvybes. Švaistėme ir laiką, ir jėgas“, – kalbėjo buvęs žvalgybininkas.

Tiesa, kaip yra skelbęs daug šaltinių JAV žvalgybos bendruomenėje turintis tinklalapis „The Daily Beast“, toks dvišalis bendradarbiavimas padėjo Rusijai sulaikyti kelis asmenis, kurie esą planavo teroristinius išpuolius Sankt Peterburge.

Užverčia prašymais

Vis dėlto jau „Business Insider“ šaltiniai Europoje, kurie patvirtino, kad toks susitarimas tarp JAV ir Rusijos tikrai egzistuoja, pabrėžia, jog Maskva jį išnaudoja siekdama savų tikslų.

O vienas tokių tikslų – gauti kuo daugiau informacijos apie iš Rusijos Čečėnijos respublikos ir kitų musulmoniškų kraštų į Europą pabėgusius disidentus. Daugelis jų Vakaruose yra gavę politinį prieglobstį, o jų gyvenamoji vieta paprastai slepiama.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Ramzanas Kadyrovas

Portalo šaltinių teigimu, užklausos, kurias Rusija siunčia amerikiečiams, beveik visada susijusios su duomenų apie tokius pabėgėlius gavimu. Beje, tokiais pat prašymais esą užverstos ir ES šalių žvalgybos tarnybos.

„Rusai reguliariai užgrūda dalinimosi informacija procesą prašymais dėl žmonių, kurie, kaip Maskva puikiai žino, yra saugomi policijos, nes jų gyvybėms ir saugumui gresia pavojus“, – „Business Insider“ tvirtino vienas Prancūzijos policijos pareigūnas.

Šis tyrėjas, viešai kalbėti negalintis, kaip tik tiria V.Putino ir R.Kadyrovo kritiko I.Alijevo nužudymą Lilyje. Šis čečėnas gyveno Belgijoje, o jį saugojo policija.

„Twitter“ nuotr./Imranas Alijevas
„Twitter“ nuotr./Imranas Alijevas

„Rusų supratimas toks, kad bet kuris čečėnas, norintis nepriklausomybės nuo Maskvos ar kritikuojantis Kadyrovą, yra islamistas, ekstremistas, teroristas – toks kaip „Islamo valstybė“, vertas mirties.

Jie bando išgauti informacijos apie tokius žmones ir kuria tokią atmosferą, kuri jiems leidžia spausti kitų šalių pareigūnus“, – kalbėjo prancūzas.

Duomenų apie rusus „Islamo valstybėje“ neteikė

Dar vienas NATO narės Europoje karinės žvalgybos pareigūnas „Business Insider“ patvirtino, kad Rusija veikia būtent taip.

Negana to, Aljansas esą jau apribojo bendradarbiavimą su JAV, nes amerikiečiai taip noriai dalinasi duomenimis su Rusija. Kai kurios NATO šalys baiminasi dėl galimybės, kad jų siunčiamą informaciją JAV perduos Kremliui.

Jei pasaulyje pilna čečėnų teroristų, kodėl iš JAV prašoma informacijos tik apie tinklaraštininkus ir prieš 20 metų mūšiuose dalyvavusius kovotojus?

„Nenoriu teigti, kad mes nebeprisileidžiame amerikiečių, bet mes tikrai atsimename labai viešą informacijos perdavimą Rusijai 2017 metais. Būtent todėl saugome žvalgybinę informaciją. Kartais paslapčių neišlaiko ir draugai“, – incidentą, kai D.Trumpas pasidalino slaptais duomenimis su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir ambasadoriumi JAV Sergejumi Kisliaku, priminė žvalgybininkas.

„Scanpix“/AP nuotr./S.Lavrovas, D.Trumpas ir S.Kisliakas
„Scanpix“/AP nuotr./S.Lavrovas, D.Trumpas ir S.Kisliakas

Anot jo, Rusija nesuteikė beveik nė kiek naudingos informacijos apie Sirijoje „Islamo valstybės“ gretose kovojusius savo šalies piliečius. Ten prie džihadistų Rusijos piliečių prisijungė daugiau nei bet kurios Vakarų šalies.

„Rusija visą dėmesį skiria čečėnams. Bet jei pasaulyje pilna čečėnų teroristų, kodėl iš JAV prašoma informacijos tik apie tinklaraštininkus ir prieš 20 metų mūšiuose dalyvavusius kovotojus?

O kaip su visais tais čečėnais ir dagestaniečiais Idlibe? Daug vyrukų, panašu, yra puikiai pasiruošę kaip kariai – juk Rusija turi apie juos kažką žinoti“, – svarstė NATO šalies žvalgybininkas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gabenami „Islamo valstybės“ džihadistai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gabenami „Islamo valstybės“ džihadistai

Dar vienas „Business Insider“ šaltinis NATO šalyje Vidurio Europoje patvirtino, kad Rusija dalijimosi duomenimis sistema naudojasi kaip Interpolu.

„Tai tarsi grasinimas kaip filme „Krikštatėvis“ – prieš ką nors nužudydamas paskleidi visiems aplinkui gandą, kad tas žmogus nešvarus. Tada visi galvoja, kad jis pats prisiprašė“, – tvirtino šaltinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai