Situacija – gana ironiška. Rusijos itin remto projekto „Novorosija“ kūrėjai neteko šios šalies palankumo: formaliai tvirtinama, kad šie asmenys turi problemų dėl netvarkingų dokumentų. Tačiau gazeta.ru kalbėję ekspertai čia įžvelgia „atšalusį Maskvos požiūrį į projektą „Novorosija“.
Kaip eilinis imigrantas iš Ukrainos
„Vladimiras Vekličius, pravarde Serbas, – samdinys iš Užkarpatės brigados „Prizrak“. Patyręs kontuziją jis pervažiavo gydytis į Sankt Peterburgą. Birželio pradžioje jis buvo sulaikytas dėl buvimo Rusijoje ilgiau nei dvi savaites. Petrogrado rajono teismas nustatė, kad V.Vekličius „piktybiškai vengė išvykti iš Rusijos pasibaigus leistinam buvimo laikui“. V.Vekličius vos ne vos išvengė deportacijos“, – tokią vieno iš samdinių istoriją pasakoja gazeta.ru.
Esą teismas net neleido Serbui pateikti visų dokumentų, kad jis kovoja vadinamojoje Luhansko liaudies respublikoje, iš karto nuspręsta jį sulaikyti. „Teisme į mane žiūrėta kaip į eilinį Ukrainos imigrantą-darbininką. Jeigu ne visuomeninių organizacijų ir žiniasklaidos reakcija, nebūčiau išvengęs deportacijos“, – guodėsi prieš teisėtą Ukrainos valdžią kovojęs samdinys, kuris žada pasveikęs vis tiek grįžti į Donbasą.
Tai ne vienintelis panašus atvejis. Pasak gazeta.ru, iš viso nagrinėjama 17 bylų dėl deportacijos, 11 asmenų, kuriems ji gresia, yra ukrainiečiai, kiti – Moldovos, Italijos, Kazachstano piliečiai. Esą visiems jiems už neteisėtus veiksmus Ukrainoje gresia kalėjimas.
Netvarkingi dokumentai
Teismas net neleido Serbui pateikti visų dokumentų, kad jis kovoja vadinamojoje Luhansko liaudies respublikoje, iš karto nuspręsta jį sulaikyti.
Nors tiksli statistika nepateikiama, tačiau teigiama, kad panašios bylos teismuose Maskvoje, Pamaskvėje, Sankt Peterburge ir Rostove pasipylė pastaraisiais mėnesiais.
„Paprastai viskas vyksta taip: gatvėje policija patikrina dokumentus ir prasideda problemos – pasibaigęs vizos galiojimo laikas, negaliojanti registracija ir migracijos korta. Kitą dieną jau teismas. Pirmosios instancijos teismas nusprendžia asmenį deportuoti į tėvynę ir skiria 5 tūkst. rublių baudą. Tada šie žmonės patenka į deportuojamų užsienio piliečių centrą, kur gyvena nelegalai ar tie, kuriuos nuspręsta deportuoti“, – rašo gazeta.ru.
Pagal Rusijos įstatymus pabėgėliams iš Donbaso migracijos lengvatos numatytos, tačiau esą šie samdiniai neretai yra gimę kituose Ukrainos regionuose, todėl teisme sunku įrodyti jų ryšį su kovomis Donbase.
Kaip skelbia Rusijos naujienų portalas, po sąlyginės tylos Donbase vėl paaštrėjo kovos, todėl neretai sulaikomi ten vykstantys samdiniai, kurie gydėsi ar tiesiog buvo Rusijoje. Paprastai jie įkliūna, nes neturi tvarkingų dokumentų. Ir tokių atvejų esą yra kur kas daugiau nei 17.
Rusijai „Novorosijos“ nebereikia
Buvęs vadinamosios Donecko liaudies respublikos premjeras net yra pasiūlęs suteikti šiems samdiniams Donbaso veteranų vardą, kuris galiotų ir Rusijoje, bet Rusijos valdžia esą to netvirtina dėl politinių priežasčių. Tą gazeta.ru patvirtino keli Valstybės Dūmos deputatai ir šaltiniai Kremliuje.
Politologai spėja, kad deportacijos bylos pasipylė dėl pasikeitusio Rusijos požiūrio į Donbasą ir jo gyventojus.
Gazeta.ru teigimu, yra žinomas ne vienas pavyzdys, kai Donbase kariavę samdiniai nebuvo įleisti į Rusiją, o kai kurie ir perduoti Ukrainos teisėsaugai
Dar viena skambi istorija – prieš Maidaną pasisakęs žurnalistas Andrejus Borodavka 2014 m. lapkritį emigravo į Rusiją, bet Maskvos teismas liepos 2 dieną apkaltino jį per ilgu buvimu Rusijoje be leidimo ir deportavo. Nebuvo atsižvelgta ir į jo prašymą išsiųsti į Donbasą, o išsiųstas į Kijevą jis iš karto buvo sulaikytas dėl separatistinės veiklos.
Politologai spėja, kad deportacijos bylos pasipylė dėl pasikeitusio Rusijos požiūrio į Donbasą ir jo gyventojus, esą Rusija bando vadinamąsias liaudies respublikas įstumti atgal į Ukrainos glėbį, todėl taip formaliai žiūrima į ekstradiciją. Tokiu būdu gali būti „uždaromas „Novorosijos“ projektas“. Kiti vis dėlto svarsto, kad taip vyksta tik dėl teismų inercijos, nors tai ir neskamba itin įtikinamai.
Gazeta.ru kalbintų ekspertų teigimu, panaši situacija susidariusi ir Ukrainoje, kur suiminėjami jos pusėje kovoję savanoriai iš Rusijos. Esą Ukrainos valdžia baiminasi, kad tai Rusijos agentai.