Kratos nuo 6 val. ryto
Policija oficialiai nekomentavo, dėl kokių priežasčių J.Roizmanas buvo sulaikytas trečiadienio rytą. Rusijos naujienų agentūros TASS ir RIA Novosti citavo savo šaltinius teisėsaugos institucijose, kurie teigė, kad byla politikui buvo iškelta dėl „viešų veiksmų, kuriais siekiama diskredituoti Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų panaudojimą“.
Vėliau tai patvirtino pats J.Roizmanas. „280 straipsnio trečioji dalis. Maskvoje pradėta byla“, – sakė politikas žurnalistams pro savo buto, kuriame tuo metu vyko krata, langą. Pasak TASS pašnekovo, byla buvo pradėta dėl vaizdo įrašo jo „YouTube“ kanale.
6 val. ryto kratos buvo pradėtos trimis adresais – namuose, J.Roizmano fonde ir jo privačiame muziejuje.
„Paskutinis laisvėje likęs opozicijos politikas“
Suėmus opozicijos politiką Ilją Jašiną J.Roizmanas buvo beveik paskutinis žinomas Rusijos politikas, griežtai pasisakęs prieš Rusijos invaziją į Ukrainą ir likęs laisvėje.
I.Jašinas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn pagal kitą straipsnį – „karinės klastotės“. Jam gresia griežtesnė bausmė – iki 10 metų kalėjimo kolonijoje. Pagal „diskreditavimo“ straipsnį – iki penkerių metų.
Baudžiamasis straipsnis dėl „diskreditavimo“ inkriminuojamas tik po panašių pažeidimų pagal administracinį straipsnį. Pagal jį J.Roizmanas kovo ir balandžio mėnesiais tris kartus buvo nubaustas 50 tūkst. rublių bauda.
Gegužę jis gavo dar vieną 85 tūkst. rublių baudą pagal kitą straipsnį dėl „nepagarbos“ valdžios institucijoms – už repliką socialiniame tinkle „Twitter“, skirtą Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui.
S.Lavrovas sakė, kad „specialia karine operacija“ prieš Ukrainą siekiama nutraukti „neapgalvotą visiško JAV dominavimo kursą“. „Ir dėl to nusprendėte savo šalį ištaškyti į sieną?“ – pridėjęs keiksmažodį buvęs Jekaterinburgo meras paklausė ministro.
J.Roizmanas yra populiarus politikas, ne tik buvęs Jekaterinburgo vadovas (2013–2018 m.), bet ir buvęs Valstybės Dūmos deputatas (2003–2007 m.).
J.Roizmanas, kaip ir I.Jašinas, po invazijos atsisakė palikti Rusiją. Jis pats atkreipė dėmesį į tai, kad liko laisvėje, nors buvo persekiojami karo priešininkai, skelbė nuotraukas su I.Jašinu ir Vladimiru Kara-Murza, kurie buvo persekiojami už „karo klastotes“.
„Praėjus šešiems karo su Ukraina mėnesiams (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas nusprendė atšvęsti šį įvykį, sulaikydamas paskutinį laisvą opozicijos politiką“, – J.Roizmano sulaikymą komentavo taip pat kalinčio opozicijos aktyvisto Aleksejaus Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš.
„[Byla] iš tikrųjų yra dėl vienos frazės – „įsiveržimas į Ukrainą“, – sakė J.Roizmanas, kai buvo išvestas iš buto.
Valdžios institucijos kol kas nekomentavo buvusio Jekaterinburgo mero sulaikymo.
Vėliau pranešta, kad jis sulaikytas 48 valandoms.