Rusijos aktyvistai smerkia naujas „užsienio agentų“ įstatymo pataisas

Rusijos žmogaus teisių gynėjai ketvirtadienį kaip naują disidentų persekiojimo apraišką pasmerkė parlamente užregistruotas įstatymų pataisas, be kita ko, numatančias reikšmingą sąvokos „užsienio agentas“ taikymo srities išplėtimą.
Rusijos Dūma
Rusijos Dūma / „Sputnik“ nuotr.

Praėjusį mėnesį Valstybės Dūmos, Rusijos parlamento žemųjų rūmų, įstatymų leidėjai pateikė keletą įstatymo projektų, kurie suteiktų valdžios institucijoms plačius įgaliojimus priskirti asmenis „užsienio agentų“ kategorijai ir dar labiau apribotų viešus susibūrimus bei internete skelbiamą turinį.

Pasak kritikų, nauji teisės aktai yra skirti dar labiau spausti Rusijos opoziciją prieš kitais metais vyksiančius Dūmos rinkimus.

„Tai beprecedentis mūsų pilietinių politinių teisių apribojimas“, – pareiškė Kremliaus žmogaus teisių taryboje dirbantis aktyvistas Aleksandras Verchovskis per spaudos konferenciją, surengtą kelių žinomų Rusijos žmogaus teisių grupių.

„Visa tai yra gana rimtas laisvo žodžio apribojimas, – sakė A.Verchovskis. – Ir tai, be abejo, yra akivaizdus teisės būti išrinktam ribojimas.“

2012 metais priimtas įstatymas suteikia valdžiai teisę vadinti nevyriausybines organizacijas ir žiniasklaidos priemones užsienio agentėmis – terminu, kuris Rusijoje nuo sovietmečio turi neigiamą konotaciją.

Gaudami lėšas iš užsienio šios grupės privalo užsiregistruoti Teisingumo ministerijoje, žymėti publikuojamą medžiagą atitinkama žyma ir teikti išsamius dokumentus. Kitu atveju joms gali grėsti baudos.

Nuo to laiko įstatymo taikymo sritis išsiplėtė, ypač pernai, kai teisės akto nuostatas imta taikyti atskiriems žurnalistams ir tinklaraštininkams.

Remiantis siūlomomis pataisomis, bet kuris asmuo gali būti laikomas užsienio agentu, jei gauna bet kokią materialinę ar piniginę paramą iš užsienio, arba iš organizacijų, jau laikomų užsienio agentėmis.

Pataisos taip pat uždraustų tiems asmenims eiti pareigas savivaldybėse.

A.Verchovskio teigimu, formuluotės teisės aktuose yra tokios aptakios, kad „parama iš užsienio“ galėtų reikšti paprastą apsilankymą iš užsienio finansuojamos grupės organizuotame renginyje.

Tarp kitų žmogaus teisių grupių kritikuojamų įstatymų projektų yra siūlymas uždrausti rengti vieną po kito vieno žmogaus piketą. Tuo naudojasi aktyvistai, kad apeitų Rusijoje galiojantį reikalavimą prašyti leidimo organizuoti viešus susibūrimus.

Dar viena pataisa suteiktų valdžios institucijoms teisę reguliuoti mokomąją medžiagą pagal įstatymus, kurie, anot aktyvistų, yra tokie platūs, kad galėtų apimti net žinutes socialinėje žiniasklaidoje.

Kad projektai taptų įstatymais, juos turi trimis skaitymais patvirtinti Dūma ir parlamento aukštieji rūmai – Federacijos Taryba, taip pat jie turi sulaukti prezidento Vladimiro Putino pritarimo.

Įstatymų leidėjai pasiūlė pradėti svarstyti pataisas dėl užsienio agentų ateinantį antradienį, o likusių teisės aktų svarstymo datos šiuo metu nėra žinomos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai