Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusijos ambasadorius Londone kraunasi daiktus: britai išsiaiškino, kad jis – ilgametis šnipas

Rusijos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Aleksandras Jakovenka dar neseniai svaidėsi pašaipiais pasisakymais apie ataką Solsberyje, kai „Novičiok“ vos nepražudė buvusio Rusijos dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos. Dabar jis turės palikti Londoną, rašo „Daily Mail“.
Aleksandras Jakovenka
Aleksandras Jakovenka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šis leidinys prieš kelias savaites kaip tik buvo pranešęs, kad A.Jakovenka, kuriam yra 64-eri, sovietmečiu dirbo Maskvos šnipu Jungtinėse Amerikos Valstijose ir iš jų Šaltojo karo įkarštyje buvo išvarytas.

Gali būti, kad būtent tokios naujienos paskatino Londoną imtis veiksmų ir paprašyti A.Jakovenką susikrauti daiktus bei keliauti namo į Maskvą.

Rusija visus kaltinimus A.Jakovenkos adresu neigia, tačiau pastarasis 1986 metais iš tiesų tiesiog dingo iš JAV, kur tuo metu dirbo. Sovietų Sąjunga tuomet turėjo priimti dešimtis savo diplomatų, kurie buvo išprašyti iš Niujorko.

Vieša paslaptis, kad daugelis buvusios Sovietų Sąjungos ir dabartinės Rusijos diplomatų iš tiesų yra diplomatine tarnyba prisidengę žvalgybininkai.

Mažiausiai du britų parlamentarai, regis, gavę atokvėpį „Brexit“ suirutėje stojus pauzei, – toris Bobas Seely ir nepriklausomas deputatas Ianas Austinas – jau kreipėsi į užsienio reikalų sekretorių Jeremy Huntą.

Abu parlamentarai, dirbantys Bendruomenių Rūmų užsienio reikalų komitete, pareikalavo vyriausybės paskelbti, ką Londonas žino apie A.Jakovenkos išvykimo iš JAV prieš daugelį metų aplinkybes.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Jakovenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Jakovenka

Jie klausia, kodėl Londonas apskritai išdavė diplomatinę vizą šiam, regis, ilgamečiam sovietų agentui. A.Jakovenka 1986 metais dirbo SSRS misijoje Jungtinėse Tautose ir buvo vienas pirmųjų sovietų, kurių paprašė palikti JAV.

„Pažymėtina tai, kad jis buvo išsiųstas vienas pirmųjų. Panašu, kad amerikiečiai buvo daugiau mažiau tikri, kokios tikrosios jo pareigos“, – „Daily Mail“ teigė šaltinis britų žvalgyboje.

Be to, A.Jakovenkai 1996 metais buvo skirtas karinis medalis „Už nuopelnus tėvynei“.

Tokiu apdovanojimu Rusijoje paprastai pagerbiami šnipai, įskaitant Andrejų Lugovojų, kuris kartu su partneriu 2006-aisiais Londone nunuodijo Aleksandrą Litvinenką.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrejus Lugovojus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrejus Lugovojus

Toks „Daily Mail“ straipsnis, regis, privertė Maskvą padaryti išvadą, kad tolesnis A.Jakovenkos darbas Londone nebėra įmanomas.

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad A.Jakovenka „vasaros viduryje“ paliks Londoną ir pradės vadovauti Rusijos užsienio reikalų ministerijos Diplomatinei akademijai Maskvoje.

„Kadangi jo veiklai ir žinioms apie tikėtiną jo išvarymą iš Niujorko buvo skiriama vis daugiau dėmesio, jam buvo vis sunkiau dirbti.

Jakovenkos atšaukimas greičiausiai rodo, kad Maskva suvokia, jog vis skeptiškesnė Britanijos vyriausybė atidžiau stebi, kokius pasiuntinius pasirenka Rusija“, – „Daily Mail“ teigė šaltinis Jungtinės Karalystės žvalgyboje.

Parlamentaras B.Seely pridūrė manantis, kad Rusijos ambasadorius pastaruoju metu buvo tapęs ne rimtu diplomatu, o komiška figūra.

„Nuo 1991 metų Rusijos ambasadoriai Londone dirbdavo trejus arba penkerius metus. Jakovenka išdirbo aštuonerius. Tad neatrodo, kad Maskva buvo suplanavusi šią rokiruotę“, – teigė ir Rusijos studijų centro ekspertas, dr. Andrew Foxallas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai