Generolas V.Gerasimovas interviu Rusijos leidiniui „Komsomolskaja pravda“ atliko savotišką operacijos Sirijoje „skrodimą“.
Kariškis atskleidė svarbiausius Rusijos pajėgų veiksmų Sirijoje tikslus ir parodė, kad Kremlius mano, jog kiekvienas karinis konfliktas, kuriame dalyvauja Maskva, yra vadinamasis „proxy“ karas (jame nė viena karo dalyvė tiesiogiai nepuola viena kitos, – red.) su JAV. Šis karas nesibaigs, net jei Sirijoje nuslops smurtas.
Atgaivino režimo pajėgas
V.Gerasimovas interviu, žinoma, pakartojo V.Putino teiginius, kad „Islamo valstybę“ įveikė būtent Rusija.
V.Gerasimovas interviu pakartojo V.Putino teiginius, kad „Islamo valstybę“ įveikė būtent Rusija.
Tai kertasi su JAV prezidento Donaldo Trumpo aiškinimais, kad pergalę nukalė jis, ir su buvusio JAV gynybos sekretoriaus Ashtono Carterio neseniai parašytais prisiminimais, kuriuose pastarasis tikina, esą Rusija tiesiog pasinaudojo pergalinga strategija, sukurta būtent Pentagone.
Nors nei Rusija, nei JAV iš tiesų dar negali skelbti visiškos pergalės prieš džihadistus Sirijoje, dabartinis „kas kontroliuoja ką“ Sirijos žemėlapis leistų manyti, kad daugiau argumentų turi Kremlius.
B.al-Assado režimas kontroliuoja beveik visą Sirijos teritoriją – toks pasiekimas įspūdingas turint omenyje, kad 2015 metų vasarą, dar prieš Rusijos karinę intervenciją, Damaskui buvo belikę apie 10 proc. valstybės ploto.
Abi didžiosios karinės galios Sirijoje naudojo panašias strategijas. Tiek JAV, tiek Rusija atmetė planus pasiųsti į karo nualintą šalį dideles sausumos pajėgas – nutarta naudotis vietos kovotojais.
Amerikiečiams tai pavyko tik iš dalies – JAV pagrindiniais sąjungininkais pasirinko kurdus, kurie dabar kontroliuoja teritorijas Sirijos šiaurėje ir šiaurės rytuose. V.Gerasimovas teigė, kad Rusija atgaivino demoralizuotas Damasko režimo pajėgas.
„Mes jiems padėjome, tiesiog ten vietoje pataisėme jų įrangą. Šiandien Sirijos kariuomenė yra pasirengusi ginti šalies teritoriją“, – interviu kalbėjo V.Gerasimovas.
Patikrino ir karius, ir ginklus
Ir Rusija, ir JAV tvirtina, kad kovota su „Islamo valstybe“, o ne siekta politinių tikslų. Vis dėlto pareigūnai Vašingtone jau seniai aiškina, kad Rusijos aviacija bombardavo ne džihadistų grupuotės pozicijas, o nuosaikesnius sukilėlius, taip padėdama B.al-Assadui.
Savo interviu V.Gerasimovas atmeta tokius priekaištus ir ima lyginti oro smūgių skaičių.
„Žiūrėkite, visą šį laiką tarptautinė koalicija surengdavo 8–10 oro smūgių per dieną. Mūsų aviacija per dieną 60–70 kartų smogdavo kovotojų infrastruktūrai, jų bazėms. Didžiausios įtampos dienomis – 120–140 oro smūgių.
Tai buvo vienintelis būdas sulaužyti tarptautiniam terorizmui Sirijoje stuburą. O dėl 8–10 smūgių per dieną... Na, galbūt koalicijos tikslai buvo kitokie. Jie daugiausia norėjo kovoti su al-Assadu, o ne su teroristais.“
Maskva visų pirma norėjo mūšio lauke patikrinti reformuojamą ir modernizuojamą Rusijos kariuomenę.
Tiesa, tikriausiai sąžiningiau būtų sakyti, kad tiek Rusija, tiek JAV Sirijoje siekė ne vieno tikslo. Paskutinėje konflikto stadijoje amerikiečiams tapo svarbiau įveikti „Islamo valstybę“, o ne nuversti B.al-Assadą.
Džihadistų sutriuškinimas buvo tapęs itin opiu vidaus politikos klausimu, kadangi „Islamo valstybė“ organizavo ir įkvėpė ne vieną teroristinį išpuolį Vakarų Europoje bei JAV.
Savo ruožtu Rusija, taip, gynė savo sąjungininką regione B.al-Assadą ir bent oficialiai mušė „Islamo valstybę“, tačiau V.Gerasimovo interviu atskleidžia, kad Maskva visų pirma norėjo mūšio lauke patikrinti reformuojamą ir modernizuojamą Rusijos kariuomenę.
Sirijos pilietinis karas virto bandymų lauku, į kurį Kremlius ryžtingai sugrūdo kaip įmanoma daugiau karių ir ginklų sistemų.
Svarbi detalė – „Wagner“ samdiniai
Anot V.Gerasimovo, taip toli nuo Rusijos sienų šalies karinės pajėgos paskutinį kartą buvo dislokuotos 1962 metais – Kuboje, tad esą buvo svarbu patikrinti kariškių galimybes. Generolas teigė, kad Sirijoje daugiau nei per dvejus metus pabuvojo 48 tūkst. Rusijos kariuomenės narių.
„Svarbiausia buvo patikrinti vadus, karininkus. Visų karinių apygardų vadai turėjo praleisti Sirijoje gana daug laiko“, – tvirtino V.Gerasimovas.
Tai paaiškina, kodėl Rusija taip dažnai rotavo operacijos Sirijoje vadą – nuo 2015-ųjų rugsėjo iki 2017 metų pabaigos šias pareigas užėmė penki skirtingi generolai. Karininkai į Siriją buvo siunčiami trijų mėnesių „komandiruotei“, o jų pasirodymu V.Gerasimovas liko patenkintas.
„Tai reiškia, kad visa kovinio karių ir vadovybės struktūrų parengimo sistema veikia. Žmonės yra pasirengę atlikti užduotis“, – sakė generolas.
Rusijos pajėgos Sirijoje taip pat išbandė daugiau nei 200 ginklų tipų. Ginkluotės sistemų kūrėjai ir patys vyko į Siriją, kad savo akimis išvystų, kaip veikia jų produktai. Sirijoje aktyviai skraidė rusiški bepiločiai orlaiviai – V.Gerasimovo teigimu, kiekvieną dieną jų ore būdavo per 60.
„Šiandien absoliuti dauguma problemų yra pašalintos. Tai, kad mes patikrinome įrangą ir ginklus kovinėmis sąlygomis, yra be galo svarbu. Dabar pasitikime savo ginklais“, – tvirtino V.Gerasimovas.
Generolas, tiesa, nepasakė, kad Rusija Sirijoje išbandė ir privačių kontraktininkų grupę „Wagner“, kuri „ant žemės“ labai padėjo B.al-Assado pajėgoms ir, regis, prarado labai nemažai žmonių.
Samdinių į Kremlių niekas nepakvietė, bet jie, atrodo, yra viena svarbiausių naujosios Rusijos karinės strategijos dalių. Juk „Wagner“ veikė ir Ukrainoje – kontraktininkų žūtys visuomenės nejaudina taip, kaip prarandami profesionalūs kariškiai.
Kaltinimai amerikiečiams
Eksperimentai Sirijoje Rusijai buvo svarbūs ir dėl dar vienos priežasties. Anot L.Beršidskio, savo galvose rusai kariai kovojo ne su „Islamo valstybe“, o su Vakarais.
Per ceremoniją Kremliuje pilotas Maksimas Makolkinas didžiuodamasis kreipėsi į V.Putiną: „Kai ore susitikdavome su mūsų partneriais iš Vakarų koalicijos, mes visada atsidurdavome ties, kaip mes, pilotai, sakome, jų uodega. Tai reikštų pergalę tikroje dvikovoje.“
V.Gerasimovas apie JAV kariškius atvirai kalba kaip apie priešininkus ir kaltina amerikiečius nenorint bendradarbiauti su Rusija ir taip greičiau pasiekti pergalę prieš „Islamo valstybę“. Kad JAV atsisakė derinti veiksmus su Rusija, savo memuaruose, beje, patvirtina ir A.Carteris.
Rusijos pajėgų generalinio štabo vadovas taip pat kaltina amerikiečius, esą jie Sirijoje įkurtose bazėse buvusius „Islamo valstybės“ kovotojus paverčia „nuosaikiais sukilėliais“, kurių tikslas bus vėl destabilizuoti padėtį šalyje.
L.Beršidskio teigimu, būtent todėl Rusija iš tiesų visiškai nesitraukia iš Sirijos – kad atremtų tokią tariamą „destabilizaciją“.
„Bet kokie kariniai sprendimai Rusijoje šiandien priimami atsižvelgiant į tingiai maskuojamą konfliktą su JAV. Taip Kremlius ir Rusijos generolai žvelgia ir į konfliktą Rytų Ukrainoje, kurį netrukus pasieks JAV ginkluotė“, – rašo apžvalgininkas.