Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusijos generolas mano, kad zondą „Fobos-Grunt“ galėjo sugadinti amerikiečiai

Rusijos tarpplanetinio zondo „Fobos-Grunt“, kurio nepavyko iškelti į nustatytą orbitą, automatinis veikimas galėjo sutrikti dėl išorinio poveikio iš galingo JAV radaro Aliaskoje, mano buvęs įspėjimo apie raketų puolimą armijos vadas generolas leitenantas Nikolajus Radionovas.
Rusijos kosminis zondas „Fobos Grunt“
Rusijos kosminis zondas „Fobos Grunt“ / NTV stopkadras

„Aparato „Fobos-Grunt“ trajektorija ėjo galingų Amerikos radarų, esančių Aliaskoje, veikimo zona. Bijau, kad šių stočių stiprus elektromagnetinis spinduliavimas nebūtų paveikęs mūsų tarpplanetinio zondo valdymo aparatūros“, – pareiškė N.Rodionovas ketvirtadienį agentūrai „Interfax“.

Pasak buvusio Rusijos įspėjimo apie raketų puolimą sistemos vado, Rusija turi būti susirūpinusi dėl galingų Amerikos radarų, įeinančių į kuriamos JAV pasaulinės priešraketinės gynybos sudėtį, dislokavimo Aliaskoje ir Norvegijoje.

„Iš esmės, statydamos tokias stotis JAV nori panaudoti jonosferą savo priešraketinės gynybos interesais“, – sakė N.Rodionovas.

Be to, pasak jo, negalima nepakankamai įvertinti pavojaus, kurį kelia tai, kad Rusijos raketų ir kosmoso technikoje, taip pat ir karinės paskirties, naudojami importiniai elektroniniai komponentai.

„Tai mums šiandien turi keli susirūpinimą. Mes turime žiūrėti, kad būtų užtikrinta visų mūsų priemonių apsauga, ir kuo mažiau naudoti dalių iš užsienio. Juk gali kokiu nors laiku pasiųsti signalą, suaktyvinti kokias nors mikroschemas ir, kaip sakoma, išvesti iš rikiuotės raketą ar kosminį laivą“, – sakė N.Rodionovas.

Tuo tarpu Rusijos federalinė kosmoso agentūra „Roskosmos“ iki šiol negali nustatyti, anomalaus kosminio aparato „Fobos-Grunt“ elgesio orbitoje aplink Žemę.

„Mes tiesiog nesuprantame, kas vyksta“, – pareiškė anksčiau žurnalistams „Roskosmos“ vadovo pavaduotojas Vitalijus Davydovas.

Pasak jo, tokios situacijos priežastys gali būti kelios, net pačios neįtikimiausios, „Kažkaip ne visiškai standartiška pas mus“, – sakė V.Davydovas.

Tarpplanetinė stotis „Fobos-Grunt“ buvo iškelta į žemą atramos orbitą aplink Žemę, kur yra ir dabar. Nešančioji raketa „Zenit“ veikė taip, kaip numatyta, aparatas atsiskyrė taip pat pagal grafiką, bet reikiamu laiku „Fobos-Grunt“ varikliai nepradėjo veikti, nors turėjo jį iškelti į skrydžio Marso link orbitą.

„Fobos-Grunt“ turėjo atskrieti iki Marso palydovo Fobo, nutūpti į jį, paimti grunto mėginius ir atgabenti juos į Žemę laboratoriniams tyrimams. Misija turėjo trukti maždaug 2,5 metų . Projekto kaina, neoficialiais duomenimis, – maždaug 5 mlrd. rublių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos