Rusijos gyventojų laukia naujas supurtymas: pajus karą savo kailiu

Rusijos valdžios institucijos artimiausiu metu turės toliau didinti mokesčius, sako naujienų agentūros „Reuters“ apklausti ekonomistai. Jau paskelbtų priemonių biudžeto pajamoms didinti nepakanka, kad būtų padengtos sparčiai augančios karo Ukrainoje išlaidos, teigė agentūros pašnekovai.
Rusai deda gėles prie Josifo Stalino paminklo
Rusai deda gėles prie Josifo Stalino paminklo / „Scanpix“/AP nuotr.

Jau nuo 2025 m. Rusijoje didės mokesčiai: nuo sausio 1 d. įsigalios visa progresinio gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skalė, taip pat didės mokesčiai įmonėms. Mokesčių padidinimas palies rusus, uždirbančius daugiau kaip 200 tūkst. rublių per mėnesį (apie 1900 eurų). Manoma, kad tai kitais metais biudžetui papildomai atneš 1,7 proc.

Tačiau „Reuters“ kalbinti ekonomistai mano, kad to nepakanka. „Vidaus mokesčių koregavimas išliks valdžios institucijų dėmesio centre. Gali būti, kad 2025 m. sulauksime daug iniciatyvų keisti mokesčių įstatymus ir taisykles“, – agentūrai sakė „Alfa Capital Management“ vyresnysis investicijų konsultantas Aleksejus Klimiukas.

„Alfa Bank“ vyriausioji ekonomistė Natalija Orlova sakė, kad biudžetas ir toliau labai priklauso nuo naftos kainų, todėl „jei ne 2025 m., tai artimiausiais metais“ valdžios institucijos vėl svarstys, kaip gauti papildomų pajamų.

„PF Capital“ vyriausiasis ekonomistas Jevgenijus Nadoršinas pokalbyje su agentūra priminė valdžios institucijų jau aptartas iniciatyvas, skirtas papildomoms pajamoms gauti: dar labiau padidinti „išvykimo mokestį“ užsienio bendrovėms, taip pat planą padidinti tokio turto pirkėjų įmokas į biudžetą. „Biudžetas dar niekada nebuvo taip orientuotas į pajamų gavimą iš visų įmanomų šaltinių, kaip pastaruoju metu“, – sakė jis.

Dėl karo kentės kitos sritys

2025 m. biudžete jau numatytos priemonės išlaidoms mažinti, pažymi „Reuters“. Planuojama, kad parama smulkiajam verslui bus sumažinta 11,6 proc., švietimo plėtros programos finansavimas – 11 proc., o subsidijos regioniniams biudžetams socialinėms išmokoms – 31 proc.

„2025 m. biudžetas rodo, kad Vladimiras Putinas yra priverstas mažinti išlaidas beveik visose srityse, kad galėtų finansuoti karą“, – sakė buvęs Centrinio banko pirmininko pirmasis pavaduotojas Sergejus Aleksašenka.

Buvęs Rusijos ekonomikos viceministras Andrejus Klepachas teigia, kad kyla grėsmė net nacionalinių projektų įgyvendinimui: „2026-2027 m. turėsime rasti galimybių nepaskirstytų lėšų ir rezervų sąskaita, kad užtikrintume nuoseklumą ir stabilumą. Priešingu atveju kils grėsmė tiksliniams parametrams.“

15min primena, kad šią savaitę žurnalas „The Economist“, remdamasis žvalgybos šaltiniu vienoje iš Europos šalių, pranešė, kad 2025 m. eiliniai rusai pirmą kartą pajus ekonominius sunkumus, kuriuos sukėlė karas Ukrainoje.

Rusijoje patvirtintame 2025-2027 m. biudžete numatyta labai padidinti išlaidas šalies gynybai ir teisėsaugos institucijoms – nuo maždaug 14 trilijonų iki 17 trilijonų rublių. Nė vienas kitas biudžeto straipsnis iš karto nedidinamas 3 trln. rublių, o išlaidos socialinei politikai bus sumažintos 1,24 trln. rublių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų