„Niujorko valstija gavo 30 ventiliatorių iš Rusijos, bet jų neprireikė, nes mūsų pastangos suvaldyti COVID-19 pandemiją buvo sėkmingos. Ventiliatoriai greitai bus grąžinti FEMA“, – teigė Niujorko valstijos sveikatos departamento atstovas Jonah Bruno.
Panaši padėtis – ir už Hadsono upės. Naujojo Džersio valstija gavo 15 ventiliatorių iš Rusijos, bet jie nebuvo panaudoti – beje, iš esmės dėl to, kad jų kitoks elektros krūvis.
Amerikietiška įranga veikia prie 110 voltų įtampos, o rusiška – prie 220 voltų. Panašu, kad pasinaudoti transformatoriais nepanorėta.
„Kreivės plokštėjimas reiškė, kad šių ventiliatorių neprireikė. Bet jie buvo laikomi rezerve – jei situacija Niujorke ir Naujajame Džersyje pablogėtų. Ventiliatoriai nebuvo atvežti į ligonines“, – teigė FEMA atstovas.
Beje, amerikiečiai, taip ir nepanaudoję rusiškų plaučių ventiliatorių, galbūt išvengė nelaimės. Per pastarąją savaitę dviejose Rusijos ligoninėse Sankt Peterburge ir Maskvoje užsiliepsnojo būtent tokio modelio ventiliatoriai, o per gaisrus iš viso žuvo šeši žmonės.
Kai kurie iš 45 Amerikai atsiųstų ventiliatorių – „Aventa-M“ modelio. Rusijos spauda skelbia, kad būtent šie Čeliabinske gaminami aparatai užsidegė ligoninėse ir sukėlė mirtinus gaisrus.
FEMA atstovas pripažino, kad žino apie gaisrus Rusijoje, ir pridūrė, jog ventiliatorius valstijos grąžina būtent norėdamas užtikrinti kuo didesnį saugumą.
„Rusijos pareigūnų vykdomo tyrimo dėl gaisro Sankt Peterburge išvados nulems mūsų sprendimą dėl ventiliatorių panaudojimo ateityje“, – tvirtino atstovas.
Tiesa, kad sprendimas jau aiškus. Rusijos sveikatos apsaugos priežiūros institucija trečiadienį nurodė šių aparatų naudojimą.
Plaučių ventiliatoriai dar neseniai buvo vadinami paskutine žmonių, sunkiai sergančių COVID-9 infekcija, viltimi. Bet kai kurie medikai įspėja nepiktnaudžiauti šiais aparatais, nes jie esą galbūt labiau kenkia nei padeda.
Į JAV nuskraidintus ventiliatorius gamina gamykla, priklausanti Rusijos gynybos technologijų konglomeratui „Rostec“. O šiam nuo 2014 metų yra taikomos JAV sankcijos.
Kovą ir balandžio pradžioje nemažai JAV valstijų pareigūnų viešai skundėsi, kad jų sveikatos apsaugos sistemoms trūksta plaučių ventiliatorių.
Lyg tyčia netrukus ventiliatorių sulaukta iš Maskvos – prieš tai tokio siuntinio galimybę aptarė JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas, o Niujorko valstijos gubernatorius Andrew Cuomo prasitarė bijantis, kad pritrūks šių aparatų.
45 ventiliatoriai buvo pristatomi kaip Rusijos pagalba JAV. Tiesa, netrukus patys rusai paskelbė, kad amerikiečiams išrašyta 660 tūkst. JAV dolerių sąskaita.
Tarp kitko, į JAV nuskraidintus ventiliatorius gamina gamykla, priklausanti Rusijos gynybos technologijų konglomeratui „Rostec“. O šiam nuo 2014 metų yra taikomos JAV sankcijos.