„Rusijos karo policija prisideda užtikrinant gyventojų saugumą ir palaikant teisėtvarką, patruliuoja paskirtuose rajonuose, taip pat padeda atitraukti kurdų Liaudies apsaugos dalinių (YPG) ir jų ginkluotę 30 km atstumu nuo Sirijos ir Turkijos sienos“, – ketvirtadienį paskelbė ministerija.
Antradienį Juodosios jūros kurorte Sočyje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas pasiekė susitarimą, pagal kurį rusų kariai išvyko į Sirijos ir Turkijos pasienį.
Ankaros operacija Sirijos šiaurės rytuose nutraukiama, po to susitikimo pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Pasak laikraščio „Vedomosti“ diplomatinio šaltinio, „Rusijos karo policijai tenka svarbus vaidmuo įgyvendinant Putino ir Erdogano susitarimą: būtent ji turi atlikti buferio tarp sirų ir turkų pajėgų vaidmenį, nes palikus jas akis į akį grėstų rimčiausi padariniai“.
Kurdai sveikina Vokietijos siūlymą siųsti į Siriją tarptautines pajėgas
Sirijos kurdų pajėgų vadas ketvirtadienį pasveikino Vokietijos siūlymą, kad Sirijos šiaurės rytuose būtų nustatyta saugioji zona, į kurią būtų pasiųstos tarptautinės pajėgos, prisidedant Europai.
„Mes su tuo sutinkame ir to reikalaujame“, – žurnalistams pareiškė Mazloumas Abdi, vadovaujantis Sirijos demokratinėms jėgoms –nebeegzistuojančio kurdų autonominio regiono faktinei kariuomenei.
Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer sakė, kad pateiks šį planą aptarti per susitikimą su kolegomis Briuselyje.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas savo ruožtu nurodė, kad Vokietijos pasiūlymą turėtų patvirtinti Jungtinės Tautos, todėl „prieš priimant bet kokį sprendimą reikia išsamiau jį aptarti“.
JAV anksčiau šį mėnesį išvedus karius iš šiaurės Sirijos, padėtis karo draskomoje šalyje iš esmės pasikeitė: Turkija surengė įsiveržimą, o Rusijos ir sirų vyriausybės pajėgos paskubėjo užpildyti atsiradusį vakuumą.
Maskva ir Ankara šią savaitę pasirašė susitarimą, įpareigojantį kurdų pajėgas atsitraukti iš pasienio rajonų už 30 kilometrų nuo Turkijos ir Sirijos sienos – taigi, ši etninė mažuma prarado didelę dalį savo teritorijų.
M. Abdi padėkojo Rusijai už įsipareigojimą palaikyti buferinę zoną tarp kurdų pajėgų ir jų pagrindinės priešininkės Ankaros. Vis tik jis pabrėžė turįs „abejonių“ dėl minėto susitarimo, nes toje zonoje esą nebūtų apsaugoti kurdai.
Vašingtonas Vokietijos sumanymui pritarė, bet iniciatyva didesnio palaikymo kol kas nesulaukė. Be to, dar nepaskelbta daugelis jos detalių.
M.Abdi pareiškė aptaręs šį klausimą su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, bet pripažino, kad planas tebėra pradinėje stadijoje ir dar nesulaukė Rusijos – svarbios užsienio veikėjos Sirijos konflikte – pritarimo.
„Bendravome su daugeliu Europos šalių, įskaitant pristačiusias šią iniciatyvą. Prieš dvi dienas bendravau telefonu su prezidentu Macronu; aptarėme šį projektą“, – sakė M.Abdi.
„Manau, kad jis dar ruošiamas... Jam būtinas amerikiečių ir rusų palaikymas“, – pridūrė SDF vadas.
D.Trumpas: JAV ir toliau saugos nuo džihadistų Sirijos naftos telkinius
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė, kad amerikiečių kariai ir toliau saugos Sirijos naftos telkinius nuo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojų.
„Naftos telkinius, apie kuriuos užsiminiau vakar sakydamas kalbą apie Turkiją ir kurdus, kontroliavo IS kovotojai, kol JAV atkovojo juos, padedamos kurdų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.
„Niekada neleisime persitvarkiusiems IS kovotojams atkovoti šių telkinių“, – pridūrė D.Trumpas.
Pentagono vadovas Markas Esperis anksčiau kalbėjo apie galimybę palikti Sirijos šiaurės rytuose negausias amerikiečių pajėgas, kurios saugotų naftos telkinius ir kovotų su likusiais džihadistais.