Rusijos kariuomenė rieda į Baltarusiją: kur ir kokie daliniai jau atvyko?

Nuo praėjusios savaitės pradžios beveik kasdien į Baltarusiją atvyksta traukiniai su Rusijos kariais ir technika. Oficialiai skelbiama, kad daliniai atvyksta į bendras Rusijos ir Baltarusijos pratybas, kurios vyks vasario 10–20 dienomis. Portalas Belsat.eu pasakoja, kur buvo pastebėti Rusijos kariškiai ir kokie daliniai jau atvyko.
Rusijos karinė technika Bresto stotyje sausio 21 d.
Rusijos karinė technika Bresto stotyje sausio 21 d. / Nuotr. iš modmilby/Telegram
Temos: 2 Baltarusija Rusija

Mokysis ir pulti visomis kryptimis

Rusijos naujienų agentūra RIA „Novosti“ praneša, kad Rusija ir Baltarusija rengiasi scenarijui, pagal kurį dėl abiejų šalių saugumo užtikrinimo bus būtina išnaudoti visą karinį potencialą.

„Gali susidaryti tokia padėtis, kai Regioninės grupuotės jėgų ir išteklių nepakaks garantuoti Sąjunginės valstybės saugumą, todėl turime būti pasirengę grupuotę sustiprinti. Su Baltarusijos puse sutarta, kad dėl bendros gynybos bus būtina panaudoti visą valstybės karinės organizacijos potencialą“, – pareiškė Rusijos gynybos ministro pavaduotojas, generolas pulkininkas Aleksandras Fominas.

Jis taip pat pažymėjo, kad pratybų metu Rusijos ir Baltarusijos daliniai ruošis kariniams veiksmams už „savo atsakomybės sienų ribų“.

„Sąjunginės valstybės pajėgų reagavimo patikrinimo metu planuojama parengti karius ir pajėgas ne tik veiksmams savo atsakomybės sienų ribose, bet ir netikėtai kilusių užduočių sprendimui lokalizuojant krizines situacijas bet kuriomis grėsmingomis kryptimis“, – pridūrė A.Fominas.

Į Brestą atvyko desantininkai

Rusijos desantininkai į Brestą atvyko sausio 25 d. Nepriklausomų karinių konfliktų tyrėjų komanda „Conflict Intelligence Team“ (CTI) išsiaiškino, kad tai 98-osios gvardijos oro desantininkų divizijos kariai (vadinamieji Ivanovo desantininkai). Kartu su personalu atvyko ir šarvuota technika – BMD ir BTR. Baltarusijos gynybos ministerijos nufilmuotuose vaizduose ekspertai pastebėjo 217-osios gvardijos oro desantininkų pulko vadą pulkininką leitenantą Viktorą Drozdovą. Taigi galima teigti, kad bent vienas šios divizijos pulkas buvo perkeltas į Brestą.

Ivanovo desantininkai anksčiau dalyvavo kare su Gruzija 2008 m. bei 2014 m. kare su Ukraina. Tuomet grupė karių net pateko į ukrainiečių nelaisvę. CIT ekspertai pabrėžia, kad Rusijos desantininkų pasirodymas Baltarusijoje atrodo grėsmingai, nes tokie daliniai atliks lemiamą vaidmenį didelio masto atakos Ukrainos teritorijoje atveju. Anksčiau, sausio 21 d., į Bresto Južno stotį jau buvo atvykę rusų kariai, tačiau iš kurio karinio dalinio, nėra žinoma.

Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos karinė technika Bresto stotyje sausio 21 d.
Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos karinė technika Bresto stotyje sausio 21 d.

Traukiniai su Rusijos karine įranga ir technika dabar reguliariai atvyksta į Polonkos stotį Baranovičių rajone. Tik oficialiais Baltarusijos gynybos ministerijos duomenimis, ešelonai ten buvo sutikti sausio 20, 22, 23, 24 ir 25 dienomis.

Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos karinė technika Polonkos stotyje sausio 24 d.
Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos karinė technika Polonkos stotyje sausio 24 d.

Baltarusijos pusė dalinių pavadinimų neatskleidė, tačiau Rusijos gynybos ministerija sausio 25 dieną pranešė, kad kalbama apie Ramiojo vandenyno laivyno jūrų pėstininkus ir Rytų karinės apygardos artileriją. Verta paminėti, kad 2014–2015 m. kare Donbase Rusija naudojo jūrų pėstininkų dalinius – tačiau ten buvo pastebėti Šiaurės, o ne Ramiojo vandenyno laivyno jūrų pėstininkai.

Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos jūrų pėstininkai Polonkos stotyje sausio 25 d.
Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos jūrų pėstininkai Polonkos stotyje sausio 25 d.

Rusijos gynybos ministerijos pranešime nepaaiškinama, kiek artilerijos ir karių buvo permesta į Baltarusiją. Yra žinoma, kad Ramiojo vandenyno laivyno jūrų pėstininkų korpusą sudaro dvi brigados – 155-oji (Vladivostokas) ir 40-oji (Petropavlovskas-Kamčiatskas). Sausio 24-osios „Vojen TV“ vaizdo įraše buvo skelbiama, kad į Polonkos stotį atvyko 155-osios brigados kariai. Skaičiuojama, kad joje yra 1,5 tūkstančio karių. Tačiau neaišku, ar atvyko visa brigada.

Sausio 21 dieną į Lesnajos stotį Baranovičių srityje irgi atvyko Rusijos kariškiai, tačiau jų dalinio pavadinimas nebuvo viešinamas.

Tą pačią dieną, sausio 21 d., Rusijos kariškiai buvo sutikti ir netoli Lietuvos sienos, Lydoje (Gardino sritis). Pažymėtina, kad apskritai karinis aktyvumas Gardino srityje vis dar yra mažesnis nei Gomelio ar Bresto srityse. Tuo tarpu pačiame Gardine, sausio 26 d., vietos gyventojai pastebėjo didelę automobilių koloną, praneša „Telegram“ kanalas „Беларусь за МКАД“. Sausio 26 d. M6 magistralėje Gardino kryptimi buvo pastebėta automobilių kolona – gali būti, kad tai buvo tik anksčiau į Lydą atvykę kariniai vienetai.

Anot tinklaraštininko Antono Motolko, sausio 26 dieną greitkelyje M10 buvo pastebėta didelė Rusijos karinės technikos kolona, ​​kuri judėjo iš Mikaševičių Luninco kryptimi. Be kita ko, kolonoje buvo šarvuotas automobilis „Tigr“ ir radijo žvalgybos sistema RB-531B „Infauna“. Beje, anot Nikolajaus Chalezino, Luninco rajone planuojama dislokuoti Rusijos aviaciją ir statyti kareivines kariškiams.

Įdomu tai, kad Rusijos kariuomenės perkėlimą į Bresto sritį gana aktyviai nušviečia oficialūs šaltiniai, o apie rusų karių perkėlimą į Gomelio sritį informacijos yra daug mažiau. Gynybos ministerijos telegram kanalas viešai paskelbė tik apie Rusijos kariuomenės atvykimą į Kazenkų stotį Mozyro rajone sausio 22 d. Tačiau nežinia, kokie daliniai ten buvo perkelti.

Tuo pačiu metu, neoficialiomis žiniomis, Gomelio srityje yra gana daug Rusijos kariškių. Jie buvo pastebėti Rečicoje, Kalinkovičiuose, Jelske ir Gomelyje. CIT ekspertai jau sausio 20 d. pastebėjo, kad Rečicos rajone atsirado salvinės ugnies raketų sistemos „Uragan“, nors ten nėra poligonų, kurie būtų oficialiai numatyti Rusijos ir Baltarusijos pratyboms. Bet nuo ten tik kiek daugiau nei 40 kilometrų iki sienos su Ukrainos Černigovo sritimi. Dar arčiau Ukrainos sienos nuo Jelsko, kur sausio 23 dieną liudininkai pastebėjo ZIL sunkvežimius su paslėpta galine dalimi (yra nuomonių, kad vėl galima kalbėti apie reaktyvinę artileriją).

Sausio 21 d. Rečicos regione taip pat buvo pastebėtas MT-LB transporterio, radijo stoties R-166, palydovinio ryšio transporto priemonės R-439-MD2, ZIL ir KAMAZ transporto priemonių judėjimas, praneša tinklaraštininkas Antonas Motolko. Sausio 22 ir 24 dienomis ten buvo pastebėti tankai – tikriausiai T-80. O sausio 25 dieną Rečicos kryptimi iš Gomelio M10 greitkeliu judėjo karinė technika.

VIDEO: Танки на вокзале в Речица 22.01

Radijas „Svoboda“ praneša, kad Gomelio srityje Rusijos kariuomenė buvo dislokuota kariniame Ziabrovkos miestelyje. Be to, vietos gyventojai pastebėjo judėjimą apleistose pionierių stovyklose. A.Motolko praneša, kad Rusijos raketų sistemos „Iskander“ Mogiliovo srities Osipovičių mieste buvo pastebėtos sausio 20 d. Šie kompleksai gali turėti branduolinį užtaisą, o jų maksimalus nuotolis yra iki 500 km.

Sausio 22 dieną prie Oršos geležinkelio stoties pasirodė traukiniai su Rusijos salvinės ugnies raketų „Uragan“ sistemos. Sausio 26 dieną prie Oršos Minsko kryptimi judėjo transporto priemonių kolona.

Nuotr. iš motolko.help/Salvinės ugnies raketų „Uragan“ sistemos Oršos stotyje.
Nuotr. iš motolko.help/Salvinės ugnies raketų „Uragan“ sistemos Oršos stotyje.

Sausio 18 d. Kolodiščiuose (Minsko sritis) pasirodė 16-osios radiacinės, cheminės ir biologinės apsaugos brigados, įsikūrusios Rusijos Primorskio teritorijoje, kariai. Sausio 24 d. į internetą pateko filmuota medžiaga iš Rusijos karinio dalinio technikos iškrovimo Marjinoje Gorkoje. Tą pačią dieną M4 greitkeliu link Marjinos Gorkos judėjo Rusijos karinės technikos kolona, ​​įskaitant šarvuočius BTR-82A.

Sausio 23-24 dienomis stotyje „Minsk-Vostočnyj“ buvo pastebėti traukiniai su rusiška technika. Tuo pat metu liudininkai kalbėjo apie transporto priemonių koloną iš Rusijos Vakarų karinės apygardos, kuri judėjo keliu iš Minsko į Gomelį. Taip pat karinio transporto priemonių kolona sausio 25 d. buvo pastebėta prie Občako kaimo, ji judėjo Bresto link. Tą pačią dieną Borisovo srityje buvo pastebėti apie 50 karinių mašinų vežęs ešelonas. A.Motolko teigimu, traukinys judėjo Baranovičių link.

Sausio 26 d. į Baranovičius atskrido Rusijos naikintuvai Su-35S, kurie buvo perdislokuoti iš Chabarovsko krašto. Nepranešama, kiek iš viso Rusijos naikintuvų buvo dislokuota Baltarusijoje. Tačiau anksčiau buvo teigiama, kad pratybose dalyvaus 12 naikintuvų iš Rusijos.

Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos naikintuvai Su-35S Baranovičiuose
Nuotr. iš modmilby/Telegram/Rusijos naikintuvai Su-35S Baranovičiuose

Taip pat tikimasi, kad į Baltarusiją atvyks du priešlėktuvinių raketų sistemų „S-400 Triumph“ divizionai ir zenitinių raketų bei pabūklų divizionas „Pantsir-S“. CIT duomenimis, 54-oji valdymo brigada viena pirmųjų atvyko į Baltarusiją, jos karius galima pamatyti Gynybos ministerijos nuotraukose, tačiau šio dalinio Baltarusijos teritorijoje lokalizuoti kol kas nepavyko.

CIT ekspertai, remdamiesi kariškių artimųjų žinutėmis socialiniuose tinkluose, taip pat teigia, kad į Baltarusiją gali būti perkelti 104-osios valdymo brigados, 165-osios artilerijos brigados, 38-osios motorizuotųjų šaulių brigados, 14-osios specialiųjų pajėgų brigados ir karo policijos kariai iš Chabarovsko.

Kiek iš viso atvyks karių?

Rusijos karių ir technikos, kuri bus perkelta į Baltarusiją, skaičius kol kas neskelbiamas. Yra įvairių vertinimų apie galimą Rusijos buvimo mastą. Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mano, kad Rusija Baltarusijoje dislokuoja 3-4 kartus daugiau savo kariuomenės nei per pratybas „Zapad-2021“. Turint omenyje, kad „Zapad-2021“ dalyvavo apie 2,5 tūkst. rusų, dabar galime kalbėti apie 7,5-10 tūkst. karių.

Baltarusijos geležinkelininkų telegram kanalas belzhd_live pranešė, kad į Baltarusiją planuojama atsiųsti 200 karinių traukinių su Rusijos technika ir kariais – tai beveik 7 kartus daugiau nei per pratybas „Zapad-2021“. Tad teoriškai galima skaičiuoti, kad į Baltarusiją gali būti permesta daugiau nei 17 tūkstančių Rusijos karių. Tačiau šis skaičius nėra tikslius, nes karių skaičius ešelonuose gali skirtis. Karo ekspertas Jegoras Lebedokas mano, kad į Baltarusiją atsiunčiamų Rusijos karių gali būti iki 13 000.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis