Konstitucinis teismas šią nutartį paskelbė savo tinklalapyje ir pasiuntė konstitucijos pataisų paketą V.Putinui, įgyjančiam galimybę likti valdžioje iki 2036 metų.
Teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas; jis įsigalioja nuo oficialaus paskelbimo ir neturi būti patvirtintas kokių nors kitų valdžios organų arba pareigūnų, sakoma pranešime.
Konstitucinis Teismas itin sparčiai priėmė sprendimą dėl galutinio pataisų paketo, kurį V.Putinas pasirašė šeštadienį. Teisėjai šiuos pakeitimus galėjo svarstyti savaitę.
Konstitucinės reformos įstatymo projektą griežtai kritikuoja opozicijos veikėjai, kurie sako, kad tai ilgamečiam Rusijos lyderiui sudarys sąlygas tapti „prezidentu iki gyvos galvos“.
67 metų V.Putinas praeitą savaitę palaikė pirmosios į kosmosą pakilusios moters – Valentinos Tereškovos – pasiūlymą, kad į reformų paketą būtų įtrauktas pakeitimas, atveriantis jam duris sugrįžti į Kremlių po 2024 metų.
Pagal dabartinę konstituciją, V.Putinas nebegalėtų siekti naujos kadencijos prezidento poste, nes nuo 2012 metų jau dukart buvo išrinktas Kremliaus vadovu.
Nauja konstitucija leidžia kadencijų skaitliuką nustatyti iš naujo.
Praeitą savaitę pataisų paketui sklandžiai pritarė parlamento aukštieji rūmai – Federacijos Taryba – ir regionų parlamentai.
Visuomenės balsavimas dėl šių reformų numatomas balandžio 22 dieną, tačiau neaišku, ar dėl pasaulinės koronaviruso krizės tai nebus atidėta.
Rusijos lyderis šiuos konstitucijos pakeitimus pasiūlė sausį, priblokšdamas Rusijos politikos elitą. Pasiūlytas planas netrukus paskatino atsistatydinti ilgametį V.Putino premjerą Dmitrijų Medvedevą.
Reformomis bus suteikta daugiau galių parlamentui, sustiprintas patariamosios Valstybės tarybos vaidmuo. Tai vertė spėlioti, kad V.Putinas, kuris pirmą kartą buvo išrinktas 2000 metais, galėtų likti valdžioje, gavęs naują vaidmenį.
Vis tik iki praeitos savaitės V. Putinas neigė siekiantis sudaryti sąlygas savo valdymui pratęsti.
Prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad V. Putinas persigalvojo atsižvelgdamas į pasaulyje įsigalėjusį nestabilumą.
Opozicijos protestai
Jo sąjungininkai parėmė reformą ir sako, kad 67 metų V. Putinas nusipelno galimybės 2024-aisiais, kai baigsis dabartinė jo kadencija, siekti valdyti dar šešerius metus, o paskui vėl siekti perrinkimo 2030-aisiais.
Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko sakė, kad V.Putinas „pakėlė klūpėjusią Rusiją“, o kiti sako, kad jis buvo stabilus lyderis, kokio Rusijai reikėjo neramiais laikais.
Kritikai, tarp jų opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, sakė, kad V.Putinas užsitikrina sau dar mažiausiai 12 metų valdžioje ir potencialiai galės valdyti ilgiau už sovietų diktatorių Josifą Staliną.
Opozicijos šalininkai pastarosiomis dienomis protestavo virtine vieno žmogaus piketų, nes tik tokie Rusijoje yra galimi be išankstinio leidimo.
Opozicija ragino dalyvauti masinėse demonstracijose prieš reformų planą, bet dėl koronaviruso šiuo metu Maskvoje draudžiami daugiau kaip 5 tūkst. žmonių susibūrimai.
Konstitucijos pataisos taip pat įtvirtina V.Putino griežtas konservatyvias pažiūras atspindinčias nuostatas, praktiškai draudžiančias tos pačios lyties asmenų santuokas, be to, pagal jas pagrindiniame šalies įstatyme bus minimas rusų „tikėjimas Dievą“.
Naujomis pataisomis taip pat draudžiama atiduoti Rusijos teritorijas, uždraudžiami bet kokie raginimai tai daryti ir įpareigojama saugoti „istorinę tiesą“ apie Rusijos vaidmenį per Antrąjį pasaulinį karą.
Į paketą taip pat įtraukta virtinė socialinių reformų, įskaitant minimalų atlyginimą, kuris neturėtų būti mažesnis už pragyvenimo minimumą, ir reguliarų valstybės pensijų koregavimą pagal infliaciją.