Tačiau analitikai teigia, kad, net ir išrinkus V.Putiną prezidentu, šalis turės keistis – vargu ar buvusiam KGB agentui iš Sankt Peterburgo pavyks išlaikyti režimo status quo, kai daugelis rusų mano, kad režimas yra korumpuotas iki pačių pamatų.
Lieka tik klausimas, kaip keisis Rusija.
Jau dabar matyti permainų. V.Putinas šiek tiek atleido žiniasklaidos vadeles, leisdamas opozicijai dėstyti savo vizijas valstybinės televizijos eteryje bei leisdamas transliuoti kritišką BBC laidą „Putinas ir Vakarai“.
Protestai Rusijoje – tikri. Turtingesni rusai reikalauja daugiau politinių teisių, matomas išsilavinusio elito nepasitenkinimas. Išsilavinę žmonės pasijuto išduoti dar pernai rugsėjį, kai Putinas pranešė, kad ne tik ketina apsikeisti su dabartiniu Rusijos prezidentu vietomis, bet ir tai, kad sprendimas buvo priimtas dar prieš ketverius metus, tik laikytas paslaptyje.
Nepaisant to, V.Putinas jau vadinamas naujuoju Rusijos prezidentu. Jis neturi stipraus, didelį visuomenės palaikymą turinčio oponento. Rinkimuose jam priešintis ketina komunistas Genadijus Ziuganovas, nacionalistas Vladimiras Žirinovskis ir milijardierius Michailas Prochorovas, geriau visiems žinomas kaip krepšinio komandos „New Jersey Nets“ savininkas.
M.Prochorovas, ekspertų teigimu, ateityje galėtų būti tikras opozicijos lyderis. Bet dar ne dabar.
Rusijai pavyko atsitiesti
Rusijos ekonominė padėtis šiuo metu nėra prasta. Vidutinės šalies gyventojo metinės pajamos siekia 13 tūkst. JAV dolerių – tai beveik dvigubai daugiau nei prieš penkerius metus.
Geriausiai Rusijoje parduodamas užsienio gamintojų automobilis – „Chevrolet“. Pernai jų buvo parduota 173 tūkst.
Daugiausia žmonės važinėja „Mercedes“, „Lexus“ ir BMW markės automobiliais. Tiesa, daugiausia vis dar parduodama žigulių (578 tūkst. per metus), tačiau jų paklausa pastebimai mažėja.
Rusijai pavyko greitai atsitiesti po pastarosios pasaulio finansų krizės ir išlaikyti 4,3 proc. ekonomikos augimą dvejus metus iš eilės. Nedarbas tesiekia 6,3 proc., metinė infliacija nukrito iki rekordinių žemumų – 4,2 proc.
Galėtų gyventi ir geriau
Tačiau, turint omenyje didžiules sumas, kurias Rusija gauna už naftą ir dujas bei kitas naudingąsias iškasenas, bei faktą, kad šalyje yra 101 milijardierius, vidutinis rusas galėtų gyventi kur kas geriau.
Visų pirma šalies sveikatos apsauga ir transporto sistema yra labai prasta. Vakarų verslininkai pasakoja apie šalyje klestinčią korupciją, kuri, palyginus su praėjusio amžiaus dešimtuoju dešimtmečiu, dabar Rusijoje šaknis įleidusi kur kas giliau. Rusai tiki, kad korupcijos šerdis – pačiame Kremliuje.
Todėl valstybei sunkiau rasti investuotojų – jie negali būti tikri, kad iš tiesų gaus tai, kas buvo žadėta.
Stephenas Jenningsas, didžiausio Rusijos nepriklausomo investicinio banko „Renaissance Capital“ vadovas teigia, kad investuotojai Rusijoje turėtų būti pasiruošę įvairiems netikėtumams.
„Mes esame masinės modernizacijos ir normalizacijos pusiaukelėje. Valstybėje yra labai daug institucijų, kurias reikia tiesiog pataisyti ir modernizuoti. Bet jei viskas ir toliau keisis taip, kaip keičiasi dabar, po 20 metų matysime visiškai naują valstybę“, – kalbėjo S.Jenningsas.