Tiesioginiuose debatuose per Maskvos regiono televiziją dalyvavo keturi kiti kandidatai, dalyvausiantys rugsėjo 8-ąją vyksiančiuose rinkimuose. Tačiau juose nusprendė nedalyvauti dabar sostinės mero postą užimantis Sergejus Sobianinas, laikomas aiškiu šių rinkimų favoritu.
Kostiumą ir kaklaraištį vietoja įprastų džinsų ir marškinių dėvėjęs A.Navalnas siekė išlaikyti pabrėžtinai dalykišką toną debatuose su kandidatais, deleguotais Komunistų ir Liberalų demokratų partijų, taip pat judėjimų „Teisingoji Rusija“ ir „Jabloko“.
A.Navalnas iškilo kaip protestų lyderis per 2011–2012 metų masines opozicijos demonstracijas prieš V.Putiną, tačiau tiesioginiuose televizijos debatuose su kitais politikais jis dalyvavo pirmąjį kartą.
„Tiksliai žinome, ką daryti su korupcija Maskvoje“, – jis sakė savo įžanginiame pareiškime.
„Žinome, ką daryti su absoliučiai per didele imigracija į Maskvą“, – pridūrė A.Navalnas, siūlydamas įvesti vizų režimą buvusių sovietinių respublikų Kaukaze ir Centrinėje Azijoje piliečiams.
Tuo tarpu S.Sobianino rinkimų štabas praeitą savaitgalį paskelbė, jog meras nedalyvaus debatuose – jis verčiau „sutelks priešrinkiminį darbą į tiesioginį kontaktą su maskviečiais ir rinkėjais“.
Liepą surengtos apklausos rodė, kad A.Navalnas gali tikėtis surinkti tik 8 proc. balsų, tačiau šis kandidatas surengė itin energingą kampaniją, mesdamas iššūkį S.Sobianinui.
Per debatus A.Navalnas sakė manantis, kad sugebės išeiti į antrąjį rinkimų ratą su S.Sobianinu, o toks pasiekimas sukeltų sukrėtimą federalinėje politikoje.
Opozicijos kandidatas kėlė prielaidą, kad verslo magnatams buvo suteikiama teisė vykdyti didelius Maskvos infrastruktūros plėtros projektus vien dėl jų ryšių su V.Putinu, konkrečiai įvardydamas brolius Arkadijų ir Borisą Rotenbergus, taip pat verslininką Genadijų Timčenką.
Kaip pranešama, jie visi yra V.Putino draugai dar nuo tų laikų, kai jis gyveno Sankt Peterburge, ir buvę jo dziudo kovų partneriai. Tačiau verslininkai ir prezidentas visuomet atkakliai neigė kaltinimus dėl interesų konflikto.
„Pažiūrėkit, kas dedasi Maskvoje – kas gauna didžiausius kelių statybos projektus? Rotenbergai, kurių vienintelis nuopelnas – jog jie yra Putino draugai, – aiškino A.Navalnas. – Noriu tapti meru, kuris šioje vietoje įves tvarką. Daugiau nei vienas viešas pirkimas nevyks pagal uždaras taisykles.“
Jis griežtai pasisakė dėl imigracijos, nors tokia A.Navalno pozicija kai kada keldavo nerimą jo liberalios pakraipos šalininkams. Kandidatas sakė, kad šioje srityje vykdytų „maksimaliai“ griežtą politiką.
„Nežinau, kodėl man reikia vizos (vykstant) į Prancūziją arba Vokietiją, kai bet kuris Kirgizijos ar Tadžikistano pilietis gali įsigyti bilietą į vieną pusę ir atvykti čia“, į Rusiją, sakė jis.
A.Navalno rinkimų kampaniją temdo praeitą mėnesį šiaurinio Kirovo regiono teismo jam skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė, išnagrinėjus prieštaringai vertinamą bylą už valstybės turto grobstymą.
Jis buvo suimtas paskelbus nuosprendį, tačiau kitą dieną paleistas, pateikus apeliaciją. Kai kurių analitikų nuomone, šis netikėtas sprendimas yra mėginimas legitimizuoti S.Sobianino perrinkimą, leidžiant dalyvauti rinkimų kovoje rimtam oponentui.
Tačiau pirmadienį įvyko naujas teisinis posūkis, kai prokurorai apkaltino A.Navalną neteisėtai gavus lėšų iš užsienio, skirtų jo rinkimų kampanijai, nors šiuos kaltinimus opozicijos lyderis išvadino nesąmone.
A.Navalnas per debatus teigė, jog tie kaltinimai yra atsakymas į jos paties raginimus ištirti, kokiu būdu S.Sobianino paauglė dukra tapo didelių apartamentų, vertų daugiau nei 5 mln. JAV dolerių (apie 13 mln. litų), savininke. S.Sobianino rinkimų kampanijos nariai sakė, kad meras tą būstą įsigijo teisėtai.
„Tai daroma siekiant nukreipti dėmesį nuo (antikorupcinių) tyrimų, kuriuos mes atliekame – tarp jų dėl Sergejaus Sobianino – ir kurių mes neketiname sustabdyti“, – pažymėjo A.Navalnas.