V.Putino pomėgis ekonominėmis sankcijomis bausti jam neįtikusias valstybes Rusijos parduotuvėse nupiešia tikrą geopolitinį žemėlapį. Tereikia į krepšelį surinkti būtiniausius maisto produktus. „Ponas Pomidoras vėl pakeitė tautybę“, – rašė Rusijos žiniasklaida, kai po numušto lėktuvo buvo uždrausta įvežti turkiškus vaisius ir daržoves.
„Visiškai nereikia skaityti pranešimų apie Kremliaus sprendimus, žvilgčioti į „Gazprom“ dujotiekių žemėlapius, tikrinti Vakarų sankcijų sąrašus ar sekti, kada numatomas kitas derybų etapas dėl konfliktų Sirijoje ar Ukrainoje. Rusijoje visiškai užtenka nueiti į vaisių ir daržovių parduotuvę ar prekybos centrą, kad galėtum atlikti tarptautinių politinių santykių analizę“, – tvirtinama EFE reportaže.
ES šalims pritaikytas embargas radikaliai pakeitė vaizdą Maskvos parduotuvių lentynose, kuriose paprastai sugula švieži maisto produktai. O importo iš Turkijos draudimas dar labiau pasunkino to, kas rusams būtina, paieškas ir pakėlė kainas. Pirmiausia bausmė palietė pomidorus, sūrius, apelsinus, šviežias paprikas, mandarinus, agurkus, svogūnus, persikus ir obuolius, kurie buvo gabenami iš Baltijos šalių, Prancūzijos, Ispanijos, Nyderlandų, Lenkijos ir Italijos.
Produktų pasiūla Rusijos parduotuvėse mažėjo su kiekviena diena, tą ypač pajuto sūrių mėgėjai.
Rusijoje visiškai užtenka nueiti į vaisių ir daržovių parduotuvę ar prekybos centrą, kad galėtum atlikti tarptautinių politinių santykių analizę, – tvirtinama EFE reportaže.
Turkija pusantrų metų naudojosi Rusijos draudimais Vakarų šalims, bet visiškai neseniai V.Putino dekretas užvėrė kelią ir šios šalies vaisiams bei daržovėms į Rusijos parduotuves. Vietoj turkiškų pomidorų dabar pardavinėjami azerbaidžanietiški, vietoj turkiškų apelsinų ir mandarinų – marokietiški, o vietoj turkiškų svogūnų – kiniški.
Dabar naudos iš draudimų kitoms šalims turi tokios Rusijai draugiškos šalys kaip Kinija, Izraelis ir Serbija su savo vaisiais ir daržovėmis. „Tautybę“ pakeitė net rusų mėgstamas jūrų ešerys – dabar jis atkeliauja jau iš Maroko, ne iš Turkijos, tik kaina pasiekė 13 eurų už kilogramą, tokiu būdu šią žuvį padarydama sunkiai įperkama.
Rusijos bankas prognozuoja, kad pasekmes rusai itin pajus po Naujųjų, kai įsigalios embargas turkiškiems produktams. Nes jau dabar net pomidorai pabrango iki 200 rublių (kas yra apie 2,5 euro) už kilogramą ir tapo neįperkami eiliniam Rusijos vartotojui.
Kainos kainomis, tačiau gaminių kokybė irgi nukentėjo. Rusijos vartotojų teisių gynėjai tvirtina, kad du trečdaliai rinkoje esančių produktų yra suklastoti. Ypač tai liečia sūrių gamybą dažniausia be pieno.
„Naujųjų metų sutiktuvės rusams nusimato nykios, jų pajamos pirmą kartą nuo V.Putino atėjimo į valdžią prieš 16 metų smuko. Tai įvyko dėl gilios recesijos, į kurią smunka Rusijos ekonomika, susilpninta sankcijų ir naftos kainų mažėjimo“, – reportažą baigia EFE.