Pakako atsakymo „Nežinau… Nebuvo“
Kad Rusijos pajėgų valdomas dronas virš Mariupolio panaudojo nežinomą medžiagą ir kad keliems žmonėms pasireiškė apsinuodijimo simptomai, miestą ginančio „Azov“ pulko vadovybė pranešė pirmadienį vakare.
Uostamiesčio vicemeras Serhijus Orlovas antradienį patvirtino, kad Rusijos pajėgos panaudojo „cheminį ginklą“. Tiesa, daugiau žinių taip ir nepaskelbta.
„Išsamesnės informacijos negalime pateikti. Tačiau turime kariškių patvirtinimą, jog tai įvyko“, – sakė S.Orlovas.
Nepaisant to, rusiškuose tinklalapiuose pasirodė ne vienas pranešimas, esą tai yra netiesa. Analogiška informacija ėmė plisti ir socialiniuose tinkluose.
Visi straipsniai ir įrašai paremti trumpu pokalbiu su jaunu vyru, kuris prisistato esąs (Ukrainos nacionalinės gvardijos Rytų operacinio-teritorinio junginio) 3057-osios karinės dalies padalinio – atskirojo pulko „Azov“ karys Nikita Genadijevičius Timoninas.
Nors užduodančiojo klausimus nematyti, girdimas tik jo balsas, nepanašu, kad tai yra žurnalistas ar šiaip situacija fronte besidomintis žmogus.
Kiek ilgesnis nei 2 min. trukmės pokalbis skamba kaip apklausa. Klausinėtojas iš pradžių kreipiasi „jūs“, bet iškart pereina prie „tu“. Nors vyrai sėdi patalpoje, N.Timoninas vilki striukę ar šiltą džemperį. Jis atrodo įsitempęs, pavargęs, galbūt neišsimiegojęs, be to, panašu, kad jo rankos atrodo lyg surakintos už nugaros. Į klausimus atsakinėja konkrečiai ir trumpai.
N.Timoninas iškart pasisako ryte (iš konteksto galima suprasti, kad antradienio) bėgęs iš metalurgijos gamyklos „Azovstal“ teritorijos, kur įsitvirtinę pulko kariai, ir buvęs paimtas į nelaisvę. Jį, kaip skelbiama, sulaikė apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos (DLR) milicija, greičiausiai jos atstovas ir klausinėja.
„Iš jūsų vadų sklinda informacija, kad „Azovstal“ buvo panaudotas ginklas. Bet jokių pėdsakų nematyti…“, – pasidomi klausinėjantis asmuo.
„Nežinau… Tai – visiškas melas, – patikina belaisvis. – Nebuvo nė karto… Nuo vasario 24-osios jokių cheminio ginklo panaudojimų.“
Paklaustas, kodėl, jo manymu, taip kalbama, jis spėja, kad greičiausiai norima „pakelti“ pasaulio visuomenę, „mūsų vadai taip bando apipilti purvu Rusijos karius“.
Viename portale paskelbta, esą bėglys įsimaišė tarp pabėgėlių ir taip tikėjosi pasprukti. Tačiau jis buvo identifikuotas per apžiūrą vadinamajame filtracijos centre ir sulaikytas.
Pasireiškė vienodi simptomai
Nors pranešimai apie cheminio ginklo ataką Mariupolyje paremti tik „Azov“ ir miesto valdžios patvirtinimais bei daugkartiniais Ukrainos ir, pavyzdžiui, JAV įspėjimais, kad Rusija gali jį panaudoti, minėti portalų straipsniai yra dar mažiau pagrįsti.
Jie cituoja vienintelį žmogų – bėglį iš „Azov“, kuris tik pasisako buvęs pulko karys. Neaiškus jo laipsnis ir nežinia, kiek informacijos jam buvo prieinama.
Straipsniuose cituojami tik gana abstraktūs, panašesni nuomonę ar įspūdį N.Timonino žodžiai, neparemti jokiais dokumentais, nuotraukomis ar filmuota medžiaga.
Be to, kad vyras gali neturėti patikimų duomenų, apklausos metu pateikiamą informaciją reikia vertinti atsargiai ir dėl jo statuso: bėglys gali būti suinteresuotas ar priverstas teikti neobjektyvią informaciją ir pan.
Pulkas paskelbė, kad nuo cheminės atakos Mariupolyje daugiausia nukentėjo kariai, jų būklė yra patenkinama. Civilių gyventojų kontaktas su medžiaga buvo minimalus, nes jos panaudojimo epicentras buvo tam tikru atstumu nuo žmonių buvimo vietos.
Naujienų agentūra „Unian“ citavo medikų pranešimus, kad nukentėjusiems žmonėms pasireiškė „vienodi simptomai: veido paraudimas, arterinio kraujospūdžio padidėjimas, ryklės ir akių gleivinės sausumas ir nudeginimas, dusimas“.
„Azov“ atstovų teigimu, „akivaizdu, kad priešas naudojo nuodingas ar galimai nuodingas medžiagas, daugiausia dusinančias“. Jų toksikologinė analizė esanti neįmanoma, kaip ir dėl apšaudymų neįmanoma atlikti visapusio tyrimo.
Bataliono paskyroje „Twitter“ paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame nukentėjusieji pasakoja apie pojūčius po atakos ir vėlesnę savijautą.
JAV Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby pirmadienio vakarą sakė, kad Vašingtonas žino apie galimą cheminę ataką Mariupolyje, bet informacijos negali patvirtinti.
„Jei šie pranešimai yra teisingi, jie kelia didelį susirūpinimą ir atspindi mūsų nuogąstavimus dėl to, kad Rusija Ukrainoje gali naudoti įvairias riaušių malšinimo priemones, įskaitant ašarines dujas, sumaišytas su cheminėmis medžiagomis“, – sakė jis.
Anksčiau ne kartą būta perspėjimų, kad Rusija gali panaudoti cheminį ginklą. Donecko prorusiškų separatistų aukšto rango pareigūnas Eduardas Basurinas taip pat yra užsiminęs apie galimybę panaudoti cheminį ginklą Mariupolyje.
Prie Azovo jūros esantis strategiškai svarbus Mariupolio uostamiestis jau kelias savaites yra apsiaustas, o Ukrainos pajėgos įspėja, kad miestas artimiausiu metu gali būti visiškai užimtas priešo.
Žada kautis toliau
Netikslus ir N.Timonino pasakojimas apie nuotaikas pulke, esą kovinė dvasia kritusi, kariai nebenori kovoti.
Uostamiesčio gynėjai tikina esą nusiteikę kautis.
Pirmadienį „Twitter“ paviešintame vaizdo įraše bataliono vado pavaduotojas Sviatoslavas Palamaras tautiečius pakvietė ir toliau kovoti už Ukrainos laisvę.
Pasaulio bendruomenę jis paragino palaikyti šią kovą – išeiti į gatves su Ukrainos vėliavomis ir savo šalių politikų reikalauti padėti išlaisvinti užimtus Ukrainos miestus.
„Mes pasitikime karine ir politine Ukrainos vadovybe. Mes tęsiame kovą už Ukrainos Mariupolį“, – taip pat sakė S.Palamaras.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.