Rusijos teisių grupės „Memorial“ vadovas bus apklaustas dėl „nacizmo reabilitavimo“

Rusijos žmogaus teisių draugijos „Memorial International“ valdybos pirmininkas Janas Račinskis pranešė, kad Tyrimų komitetas (TK) iškvietė jį duoti parodymus atliekant tyrimą dėl šios organizacijos esą vykdyto „nacizmo reabilitavimo“.
Janas Račinskis
Janas Račinskis / Wikipedia.org nuotr.

„Iš tyrimų skyriaus atėjo šaukimas. Ši istorija prasidėjo dar gruodžio 27 dieną, kai [visuomeninė organizacija] „Rusijos veteranai“ prieš Aukščiausiojo Teismo posėdį parašė kreipimąsi į Tyrimų komitetą. Jis buvo pacituotas ir prokuroro – kadangi [kreipimasis] buvo oficialiai pateiktas TK, atliekamas tyrimas“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė J.Račinskis.

Jis pridūrė, kad ateinančią savaitę suderins susitikimo datą su atsakingais pareigūnais.

Gruodį „Rusijos veteranai“ pareikalavo, kad Generalinė prokuratūra ir Tyrimų komitetas atliktų patikrinimą ir patrauktų atsakomybėn „Memorial“ už „nacių parankinių nusikaltimų neigimą, sąmoningą nutylėjimą ir faktų klastojimą įamžinant jų, kaip politinių represijų aukų, atminimą“.

Vėliau tą patį mėnesį „Memorial International“, taip pat teisių gynimo centras „Memorial“, Rusijoje pripažinti užsienio agentais, buvo likviduoti Aukščiausiajam Teismui ir Maskvos miesto teismui gruodžio patenkinus atitinkamus Generalinės prokuratūros ir Maskvos prokuratūros prašymus.

Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog turi būti likviduota tarptautinė visuomeninė organizacija „Tarptautinė švietėjiška istorijos, labdaros ir teisių gynimo draugija „Memorial“ ir jos regioniniai skyriai bei kitos struktūrinės organizacijos.

Generalinė prokuratūra savo prašyme likviduoti organizaciją kaltino ją daugkartiniais šiurkščiais Rusijos įstatymų ir kitų teisės aktų pažeidimais.

Anot Generalinės prokuratūros, „Memorial“ slepia „faktą, kad vykdo užsienio agento funkcijas“ – dėl to draugija ir jos atstovai nuo 2019 metų buvo nekart traukti administracinėn atsakomybėn už užsienio agento veiklą reglamentuojančių taisyklių pažeidimą.

Prokuratūra taip pat nustatė, kad „Memorial“, gaudama finansavimą iš užsienio, užsiima politine veikla, siekdama daryti įtaką valstybės sprendimams ir formuoti visuomenės nuomonę.

Prokuratūra tvirtino, kad draugijos likvidavimas yra proporcinga priemonė jos padarytiems pažeidimams.

„Memorial“ Generalinės prokuratūros pretenzijų nepripažino ir laikėsi pozicijos, kad teisėtų pagrindų likviduoti draugiją nėra.

„Memorial“ atstovai atkreipia dėmesį, kad draugija ir taip pat vadinamas teisių gynimo centras jau sumokėjo daugiau kaip 6 mln. rublių baudų, skirtų už užsienio agentų veiklą reglamentuojančių įstatymų pažeidimus.

Europos žmogaus teisių teismas po teisių gynimo centro „Memorial“ kreipimosi nurodė Rusijos valdžiai sustabdyti teismų sprendimų dėl organizacijų likvidavimo vykdymą, kol Strasbūre bus išnagrinėti jų skundai dėl užsienio agentų įstatymo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų