2017 04 21 /14:02

Rusijos teismas pripažino Jehovos liudytojus ekstremistine organizacija

Rusijos teismas ketvirtadienį pripažino Jehovos liudytojų religinę bendruomenę ekstremistine organizacija ir uždraudė jos veiklą visoje šalyje, o jos turtą nurodė perduoti valstybės žinion.
Jehovos liudytojai
Rusijos teismas pripažino Jehovos liudytojus ekstremistine organizacija. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Ši Aukščiausiojo Teismo nutartis patenkino Teisingumo ministerijos pateiktą ieškinį prieš Jehovos liudytojų Rusijoje administracinį centrą.

Be to, teismas nurodė, kad šios organizacijos turtas turi būti perduotas valstybės žinion.

„Aukščiausiasis Teismas nutarė likviduoti Jehovos liudytojų Rusijoje administracinį centrą ir 395 vietos organizacijas, perimti organizacijos turtą. Nutartis turi būti vykdoma nedelsiant“, – paskelbė teisėjas.

Anksčiau ketvirtadienį per teismo posėdį Teisingumo ministerijos advokatė Svetlana Borisova argumentavo, kad šiuo ieškiniu siekiama užtikrinti įstatymų viršenybę, pašalinti grėsmę nacionaliniam saugumui ir sustabdyti ekstremistinę veiklą Rusijos teritorijoje.

„Jehovos liudytojų religinė organizacijos veikla pasižymi ekstremizmo požymiais, – sakė ji. – Jie kelia grėsmę piliečių teisėms, viešajai tvarkai ir visuomenės saugumui.“

S.Borisova: „Jehovos liudytojų religinė organizacijos veikla pasižymi ekstremizmo požymiais. Jie kelia grėsmę piliečių teisėms, viešajai tvarkai ir visuomenės saugumui.“

Ministerijos teisininkė apžvelgė šios bendruomenės esą padarytus gausius administracinius pažeidimus, tarp jų ekstremistinės literatūros platinimą.

„Nustatyta uždraustos spausdintos medžiagos, tarp jų periodinio leidinio „Storoževaja bašnia“ („Sargybos bokštas“), platinimo faktų, – sakė S.Borisovaа.

Tarp įvardytų grėsmių visuomenės saugumui ministerija minėjo ir Jehovos liudytojų propaguojamą nusistatymą prieš kraujo perpylimus.

Ministerija savo ieškinį dėl Jehovos liudytojų veiklos pateikė kovo 15 dieną. Tą pačią dieną buvo paskelbtas nurodymas sustabdyti šios organizacijos veiklą Rusijoje.

Balandžio 5-ąją teismas atsisakė nagrinėti Jehovos liudytojų atsakomąjį ieškinį, kuriame prašoma pripažinti jų organizaciją politinių represijų auka, o Teisingumo ministerijos veiksmus – neteisėtu politiniu persekiojimu. Teismas jį atsisakė priimti, bet nurodė, kad nagrinėjant bylą bus atsižvelgta į atsakovų pareikštas pastabas dėl Teisingumo ministerijos ieškinio.

Tuo metu bendruomenės paskelbtame pareiškime sakoma: „Jeigu (ministerijos) ieškinys bus patenkintas, tai sukels katastrofinių padarinių tikėjimo laisvei Rusijoje.“

Jehovos liudytojai pabrėžė, kad Aukščiausiojo Teismo sprendimas „tiesiogiai paveiks apie 400 Jehovos liudytojų vietos religinių organizacijų Rusijoje, taip pat padarys poveikį visoms 2 277 religinėms grupėms visoje šalyje, kurioms priklauso 175 tūkst. išpažįstančių šį tikėjimą“.

„Ekstremizmas visiškai svetimas Jehovos liudytojų įsitikinimams, grindžiamiems Biblija ir morale“, – pažymėjo bendruomenė.

Pranešime sakoma, kad taikių tikinčiųjų persekiojimas pagal kovos su ekstremizmo įstatymus grindžiamas atvirai suklastotais įrodymais ir neprofesionalių „ekspertų“ išvadomis, kuriomis remdamiesi teismai priima klaidingus sprendimus.

Bendruomenė išreiškė nerimą, kad sprendimas „uždrausti Jehovos liudytojų centrą gali lemti tikinčiųjų baudžiamąjį persekiojimą vien dėl jų išpažįstamos religijos – bendro Biblijos skaitymo, giedojimo ir maldų“.

Rusijos Jehovos liudytojų vadovas Vasilijus Kalinas sakė, kad jo organizacijai iškelta byla atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį ir buvo jos pasmerkta.

Rusijos Jehovos liudytojų vadovas Vasilijus Kalinas sakė, kad jo organizacijai iškelta byla atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį ir buvo jos pasmerkta.

JAV Helsinkio komisija anksčiau pasmerkė šią bylą ir paragino Rusiją ją nutraukti.

„Klaidinga taikyti ydingus kovos su terorizmu įstatymus siekiantiems praktikuoti savo tikėjimą“, – sakoma balandžio 4-ąją paskelbtame šios vyriausybinės žmogaus teisių priežiūros agentūros pirmininko Rogerio Wickerio pranešime.

„Rusijos vyriausybės išnaudoja tikrąsias smurtinio ekstremizmo grėsmes, kad (dar labiau) suvaržytų šioje šalyje likusią nedidelę tikėjimo laisvę. Tai atitraukia dėmesį nuo tikrųjų pastangų kovoti su terorizmu. Raginu Rusijos vyriausybę nedelsiant nutraukti šią bylą“, – pridūrė jis.

ES nuosprendį pasmerkė

Rusijos Aukščiausiojo Teismo nutartis, kuria buvo uždrausta Jehovos liudytojų Rusijoje administracinio centro veikla, motyvuojant kaltinimais ekstremizmu, gali lemti šios religinės grupės narių baudžiamąjį persekiojimą už jų tikėjimą, pareiškė Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) oficialus atstovas.

„Jehovos liudytojai, kaip ir visos kitos religinės grupės, turi turėti galimybę netrukdomi naudotis susirinkimų laisve be kišimosi, kaip tai garantuoja Rusijos Federacijos konstitucija ir tarptautiniai Rusijos įsipareigojimai bei tarptautiniai standartai žmogaus teisių srityje“, – sakoma penktadienį pranešime, kurį paskelbė Briuselis.

EIVT atstovas pažymėjo, kad Europos Sąjunga ir toliau skatina „religijos ar įsitikinimų laisvę kaip teisę, kuria gali naudotis žmonės visame pasaulyje, remdamiesi lygybės, nediskriminavimo ir visuotinumo principais“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų