Trejus metus vykęs teismo procesas, kuriame K. Serebrenikovas buvo apkaltintas maždaug 2 mln. JAV dolerių pasisavinimu, pagaliau pasiekė savo finalą, nors pernai byla vos nesubliūško, o šimtai kultūros atstovų Rusijoje ir užsienyje reiškė paramą režisieriui.
Teisėja nusprendė, kad 50 metų K.Serebrenikovas ir du kiti bylos atsakovai yra kalti dėl 129 mln. rublių (1,79 mln. eurų) valstybės lėšų, skirtų teatro projektui „Platforma“, neteisėto pasisavinimo. Daugelis sako, kad šis teatro projektas atvėre kelią kitiems drąsiems meno projektams Rusijoje.
„Serebrenikovas, [Jurijus] Itinas ir [Konstantinas] Malobrodskis įvykdė veiksmų, kuriais siekė asmeninio praturtėjimo“, ir kaip grupė veikė siekdami suklaidinti Kultūros ministerijos darbuotojus, sakė teisėja Olesia Mendelejeva, kurią citavo teisme buvęs naujienų agentūros AFP korespondentas.
Ketvirta bylos atsakovė Sofija Apfelbaum apie šį sukčiavimą nežinojo, nurodė teisėja. Jai buvo taip pat skirta bauda, bet ji buvo iškart panaikinta dėl senaties.
Prokurorai anksčiau šią savaitę paprašė teismo skirti K.Serebrenikovui šešerių metų įkalinimo bausmę.
Prie teismo rūmų susirinkę keli šimtai K.Serebrenikovo šalininkų žinią apie skirtą lygtinę bausmę sutiko plojimais ir džiaugsmingais šūksniais bei sveikino vieni kitus „su pergale“.
Rusijos žmogaus teisių tarybos narys Nikolajus Svanidzė pareiškė, kad lygtinė bausmės paskyrimas K.Serebrenikovui iš esmės reiškia jo išteisinimą, ir tokiam teismo sprendimui įtakos turėjo visuomenės spaudimas.
„Viena vertus, ačiū Dievui, galima lengviau atsikvėpti. Bet kokiu atveju, lygtinė bausmė visiškai sufabrikuotoje, baltais siūlais siūtoje byloje yra geriau nei reali. Kai teisėja pripažino juos kaltais, visi manė, kad skirs tiek, kiek prašo prokuroras“, – penktadienį naujienų agentūrai „Interfax“ sakė N.Svanidzė.
Jis pridūrė, kad „kita vertus, visiškai akivaizdu, kad mūsų teisme lygtinė bausmė reiškia išteisinimą, tiesiog mūsų teismas ne išteisina, o skiria lygtines bausmes“.
„Lygtinė bausmė 129 mln. pasisavinimo byloje yra juokinga. Iš tiesų, čia reikia arba visiškai išteisinti, arba sodinti. Šis nuosprendis rodo, kad visuomenės nuomonė turi kažkokį poveikį. Jeigu byla nebūtų tokia skandalinga, tokia garsi, pasodintų už gražias akis“, – kalbėjo N.Svanidzė.
K.Serebrenikovo advokatas Dmitrijus Charitonovas sakė, kad nuosprendis bus skundžiamas.
„Nuosprendis kol kas neįsigaliojo, ketiname jį apskųsti“, – žurnalistams sakė teisininkas.
Kiti bylos figūrantai ir patys nuteistieji irgi sakė ketinantys nuosprendį apskųsti.
Kontroversiška byla
Vienam garsiausių Maskvos teatrų – Gogolio centrui – vadovaujantis K.Serebrenikovas buvo sulaikytas 2017 metais.
Praeitais metais teisėjas nusprendė grąžinti bylą prokurorams dėl įrodymų stygiaus, bet procesas buvo atnaujintas perėmus jį naujam teisėju, o įtariama pasisavinta suma buvo kiek sumažinta – nuo 133 mln. rublių iki 129 mln. rublių.
Kelias dienas kalėjime praleidęs K.Serebrenikovas buvo paleistas, jam buvo skirtas namų areštas, o vėliau buvo leista ir sugrįžti į darbą. Todėl daugelis tikėjosi, kad byla bus nutraukta.
Tačiau penktadienį teisėja pritarė kaltintojų teiginiams, kad K.Serebrenikovas surežisavo valstybės pinigų, skirtų projektui „Platforma“, kuriam jis vadovavo 2011–2014 metais, vagystę.
K.Serebrenikovas ir kiti atsakovai tvirtino, kad yra nekalti. Šią savaitę režisierius kaltinimus, kad jis pavogė tuos pinigus, pavadino juokingais.
Cenzūros kritikas
Maskvoje tebegaliojant dėl koronaviruso pandemijos įvestiems suvaržymams į teismo salę buvo įleista nedaug žmonių, tačiau šimtai režisieriaus rėmėjų susirinko prie teismo rūmų, kur plojimais pasitiko į teismą atvykusį K.Serebrenikovą.
Jis sėdėjo priešakinėje eilėje, dėvėdamas juodą apsauginę kaukę ir saulės akinius, kol teisėja vos girdimai vieną po kito skaitė ir vartė bylos medžiagos puslapius.
Garsiausi meno pasaulio atstovai griežtai sukritikavo prokurorų teiginį, kad projektas „Platforma“ kainavo gerokai mažiau, nei valstybė jam skyrė lėšų.
Didžiojo teatro generalinis direktorius Vladimiras Urinas šią savaitę dienraščiui „Kommersant“ sakė, kad brangius projekto pastatymus prokurorai įvertino kaip nedideles pjeses, „sąmoningai“ sumažindami skaičius.
Gynyba tvirtino, kad projektui iš tiesų reikėjo net daugiau lėšų nei skyrė valstybė.
Vienas didžiausio pripažinimo sulaukusių Rusijos režisierių K.Serebrenikovas kūrė dirbo operoje, teatre ir kine, jo darbai nuolat pelnydavo apdovanojimus.
Režisierius kritikavo intensyvėjančią meno cenzūrą Rusijoje ir perspėdavo, kad „viskas grįžta prie graudžiausios sovietų praktikos“.
Jį palaikė daug garsių Rusijos kultūros veikėjų ir tarptautinių žvaigždžių, tarp jų Cate Blanchett ir Ianas McKellenas.
Tūkstančiai žmonių šį mėnesį pasirašė atvirą laišką Rusijos kultūros ministrei Olgai Liubimovai, prašydami atsiimti ministerijos kaltinimus atsakovams.