Rusijos teritorijoje kovojantys Ukrainos kariai turi neįtikėtiną pranašumą, kurio neturėjo šiame kare

Rusijos teritorijoje kariaujantys Ukrainos kariai turi tam tikrą kovos manevro laisvę, kurios anksčiau šiame kare jie neturėjo.
Karas Ukrainoje
Karas Ukrainoje / V.Zelenskio „Telegram“ nuotr.

Rugpjūčio mėn. Ukrainos pajėgos įsiveržė į pietvakarių Rusijos Kursko regioną, o pačiame įsiveržimo į jį įkarštyje užėmė apie 1300 kv. km. Rusija atsiėmė dalį teritorijos, tačiau ukrainiečiai vis dar atsilaiko.

Iki įsiveržimo į Kurską Ukrainos kova su Rusijos invazija vyko tik Ukrainos teritorijoje, neskaitant tolimojo nuotolio dronų smūgių į karinius objektus ir naftos perdirbimo gamyklas bei mūšių Juodojoje jūroje.

Nors yra tam tikrų privalumų kovoti savo šalyje, noras kuo daugiau gintis trukdo gebėjimui veikti žiauriai strategiškai kovoje, „Business Insider“ teigė konfliktų ekspertai.

„RAND Corporation“ karybos ekspertas Michaelas Bohnertas sakė, kad Ukrainos pranašumas Kurske yra tas, kad „jiems nereikia ginti nė vieno iš šių miestų“, nes jie yra rusiški. „Tiesiog kariauji ten, kur tai naudinga, ir atsitrauki, kai tai nenaudinga. Tai tikrai efektyvus kovos būdas“, – sakė jis.

Netikėtas pranašumas

Ukrainos pajėgos, kovodamos namuose, įnirtingai laikėsi kai kuriuose miestuose ir kovojo su rusais dėl jų tol, kol neturėjo kitos išeities, kaip tik atsitraukti. Bachmutas – vienas iš pavyzdžių, tačiau buvo ir kitų, nes Ukraina sutelkė pastangas ginti kuo didesnę teritoriją.

Rusijos invazija į Ukrainą buvo neįprasta, bent jau kalbant apie didžiuosius karus, nes iš esmės vyko tik vienos šalies teritorijoje, todėl Ukraina atsidūrė labai nepalankioje padėtyje ir jos kariai dažnai įstrigdavo.

Tačiau dabar taip nebėra, sako „Business Insider“.

Pasak M.Bohnerto, „Kursko viduje jie gali tiesiog pasinaudoti vietovės reljefu, kovoti kuo veiksmingiau ir galiausiai pasitraukti“, jei reikia apsaugoti savo pajėgas ar įrangą arba siekti kitų tikslų. Be to, jie gali tai daryti be jokių pasekmių, o to nėra Ukrainoje.“

Apie Kursko gyvenvietes jis sakė, kad „tai nėra Ukrainos miestai, todėl jie gali pasirinkti kovoti ir gintis iš palankiausių pozicijų, kad galėtų pasistatyti įtvirtinimus“: „Jei jų yra daugiau, tiesiog pasitrauki į kitą vietą“.

Rusija žengia į priekį ir atsiima teritoriją Kurske, ir neaišku, kaip galiausiai Ukrainai seksis kovoti su ten esančiomis jos pajėgomis.

Stimsono centro karo ekspertas Williamas Alberque teigė, kad Rusijai kol kas pavyko atsiimti „lengvesnes dalis“ ir kad „jiems bus daug sunkiau susidoroti su likusia Ukrainos dalimi“.

„Dabar Ukrainai labai lengva atsitraukti ir užleisti teritoriją, kurios ji niekada negalėtų teisėtai išlaikyti“, – sakė jis.

M.Bohnertas minėjo, kad „rusams labai brangiai kainuos ją atsiimti“, nes Ukraina dabar gali „rinktis, kada ir kur gintis“.

Ukraina pranešė, kad Kursko operacijomis siekia užimti teritoriją, kurią galėtų iškeisti į derybas, tačiau kovos ten turi ir kitų privalumų.

Karališkojo Jungtinių tarnybų instituto analitinio centro karinės strategijos ekspertas Matthew Savillas, kuris anksčiau dirbo žvalgybos analitiku Jungtinės Karalystės gynybos ministerijoje, anksčiau sakė „Business Insider“, kad Ukrainos motyvas laikyti teritoriją Kurske gali būti mintis, kad „jei jie sukurs stiprią gynybą, jie galės efektyviai nuleisti kraują rusams“.

W.Alberque sakė, kad Kurske Ukraina galėjo savęs paklausti: „Kur mes iš tikrųjų galime gintis? Kurios vietos yra tinkamos iš tikrųjų kovoti su rusais?“ Jo teigimu, Ukraina galėtų sukurti „žudymo zonas“ ir „spąstus, kurie pristabdytų Rusiją“, ir pridūrė: „Jie neprivalo ginti visos teritorijos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis