„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Rusų kariai Ukrainoje ieško būdų pasiduoti – į specialią liniją skambinama ir po 100 kartų per dieną

Nuo rugsėjo mėnesio veikianti Ukrainos Koordinacinio elgesio su karo belaisviais štabo inicijuota karštoji linija jau sulaukė daugiau nei 3500 skambučių iš rusų karių Ukrainoje ir jų šeimų. Viena iš projekto darbuotojų teigė, jog kasdien paskambina apie 100 žmonių – dalis jų skambina provokuoti, tačiau kai kurie iš tiesų domisi galimybe pasiduoti ir taip išsaugoti gyvybę.
Karštoji linija
Karštoji linija / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Rugsėjo mėnesį Ukrainos Koordinacinis elgesio su karo belaisviais štabas inicijavo visą parą veikiančios karštosios linijos „Aš noriu gyventi“ įsteigimą. Ši karštoji linija skirta Rusijos Federacijos kariams, ketinantiems arba turintiems minčių apie pasidavimą.

„Vykdant Koordinavimo štabo veiklą, pradėjo veikti Vieningasis centras ir visą parą dirbanti karštoji linija, skirta Rusijos kariškių ir jų šeimų skambučiams priimti. Tai valstybinio projekto, skirto informuoti Rusijos kariškius apie galimybę sudėti ginklus ir išsaugoti savo sveikatą bei gyvybę, tęsinys“, – rašoma Koordinacinio elgesio su karo belaisviais spaudos pranešime.

Projektas „Aš noriu gyventi“ orientuotas į pagalbą Rusijos kariškiams saugiai pasiduoti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Pasidavusiems rusams garantuojamos gyvenimo sąlygos, atitinkančios Ženevos konvencijos normas. Jiems tris kartus per dieną suteikiamas maitinimas, medicininė priežiūra bei galimybė susisiekti su giminaičiais Rusijoje arba laikinai okupuotose Krymo, Donecko ir Luhansko sričių teritorijose.

Viena iš projekto darbuotojų, prisistačiusi kaip Svitlana, BBC žurnalistams pasakojo, jog nuo rugsėjo mėnesio sulaukė daugiau nei 3500 skambučių iš Rusijoje kovojančių karių bei jų šeimų.

Į karštąją liniją kasdien paskambina apie 100 žmonių. Svitlana pastebėjo, jog skambučių itin padaugėjo Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paskelbus apie mobilizaciją ir po Chersono miesto išlaisvinimo.

„Pirmiausia, išgirstu balsą, dažniausiai vyrišką, – aiškino moteris. – „Dažnai tai būna iš dalies desperatiškas, kiek nusivylęs balsas, nes skambinantieji iki galo nesupranta, kaip veikia karštoji linija, ir ar tai nėra apgaulė.“

„Sulaukiame skambučių ir iš smalsumo, daugelis skambina ne tam, kad pasiduotų, bet kad sužinotų, kaip galėtų prireikus pasiduoti. Kiekvieną kartą būna vis kitaip“, – sako ji.

BBC žurnalistams Svitlana sakė, kad kai kurie Rusijos kariai susisiekia su jais, norėdami išprovokuoti, nors pati moteris nemano, kad visi jie tiki nepagrįstais Kremliaus teiginiais, kad Ukrainą valdo naciai.

„Negalime teisti visos šalies, – sako ji. – Dauguma jų nerimauja dėl savo gyvenimo.“

Svitlana taip pat prisimena vieno okupuotame Kryme gyvenančio vyro, kuris buvo mobilizuotas kovoti prieš savo šeimą ir šalį, skambutį.

Panašu, kad dabar Maskva užblokavo telefono numerius, kad jais nebūtų galima skambinti iš Rusijos teritorijos. Anot Svitlanos, skambinant iš Jungtinės Karalystės arba iš rusiškos kortelės, gaunamas klaidos pranešimas.

Tokia Ukrainos strategija gali būti laikoma vienu iš informacinio karo etapų, skirtų Rusijos moralei susilpninti.

„Ypač norime orientuotis į iš dalies mobilizuotus asmenis, kurie ne tik negali kovoti, bet ir yra naudojami kaip patrankų mėsa, – teigė programai vadovaujantis Vitalijus Matvijenka. – Šis projektas sukurtas tam, kad jų gyvybės būtų išsaugotos, jei jie savanoriškai pasiduos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“