Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusų propagandininkas šoko ginti Ispanijos gyvūnų: susirūpino zoofilijos legalizavimu

Vienos garsiausių Rusijos propagandos žvaigždžių Margaritos Simonian vyras Tigranas Keosajanas savo vedamos laidos eteryje puolė aiškinti, neva Ispanija ryžosi zoofilijos legalizavimui ir nuo šiol gyvūnų tvirkinimas bus baudžiamas tik tokiu atveju, jei šie būtų fiziškai sužaloti. Nors panašus gyvūnų gerovės įstatymas tikrai buvo priimtas, jo interpretacija būtent tokiu būdu yra neteisinga.
Karvė
Karvė / 123RF.com nuotr.

Socialiniuose tinkluose platinamame vaizdo įraše T.Keosajanas laido keistokus pokštus apie Ispanijoje neva legalizuotą zoofiliją.

į šį šou įterptas ir žinių laidą primanantis siužetas apie tai.

Tokią dezinformaciją pastaruoju metu itin aktyviai platina prorusiški troliai ir socialinių tinklų paskyros.

Nukeliauta net iki absurdiškų teiginių – neva Ispanija nuo šiol taps lytinių santykių su gyvūnais traukos centru, į šalį suplūs daugybė sekso turistų.

Vilniaus VPK archyvo nuotr./Asociatyvi iliustracija
Vilniaus VPK archyvo nuotr./Asociatyvi iliustracija

Kas skelbiama dezinformacijoje?

Žinutėse, kurias aktyviai platina Rusijos žiniasklaida ir kai kurie veikėjai socialiniuose tinkluose, tvirtinama, neva naujoji Baudžiamojo kodekso redakcija, kuri buvo priimta Ispanijoje, numato bausti už seksą su gyvūnais tik tuo atveju, jei gyvūnas akto metu būtų sužalotas ar žūtų.

Tai sukėlė svarstymų audrą, esą jei gyvūnas nenukentėtų, aktas su juo nebūtų laikomas nusikalstama veika, vadinasi, leidžiamas.

Tokia šio įstatymo interpretacija patikėjo daugybė žmonių ne tik Rusijoje, bet ir Ispanijoje.

Kilusio skandalo atgarsiai atsirito ir iki Lenkijos. Šalies teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro, patikėjęs ispanų neva įteisinta zoofilija, paskelbė įrašą socialiniame tinkle „Twitter“.

„Leftizmas yra XXI amžiaus maras. Ispanija leido vaikams pasikeisti lytį savo noru, dabar jie įteisina zoofiliją“, – rašė Z.Ziobro.

123RF.com nuotr./Šuo
123RF.com nuotr./Šuo

Koks bus naujasis įstatymas?

Diskusijų audrą sukėlusios Baudžiamojo kodekso pataisos dar nėra galutinai patvirtintos Ispanijoje, tad kalbos apie „jau patvirtintą“ zoofilijos legalizavimą ar dekriminalizavimą gerokai perdėtos.

2023 m. vasario 9 d. Ispanijos Kongreso žemieji rūmai priėmė įstatymo projektą, kuriuo iš dalies keičiamas šios šalies baudžiamasis kodeksas dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.

Jei įstatymo projektas būtų priimtas, juo būtų pakeista Ispanijos baudžiamojo kodekso dalis, susijusi su žiauriu elgesiu su gyvūnais, kuri paskutinį kartą buvo atnaujinta 2015 m.

Joje buvo numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo trijų mėnesių ir vienos dienos iki vienerių metų, skiriama asmenims, kurie bet kokiu būdu nesąžiningai žiauriai elgiasi su naminiais gyvūnais, padarydami jiems sužalojimus, kenkia jų sveikatai arba juos seksualiai išnaudoja.

Taip pat nusikaltimą įvykdžiusiam asmeniui gali būti skirtas specialus draudimas verstis profesine veikla, prekyba ar komercija, susijusia su gyvūnais, taip pat draudimas laikyti gyvūnus nuo vienerių metų ir vienos dienos iki trejų metų.

„Scanpix“ nuotr./Arklys
„Scanpix“ nuotr./Arklys

Naujos redakcijos kodekso versijoje planuojama išplėsti saugomų gyvūnų sąrašą, panaikinant reikalavimą, kad įstatymas būtų taikomas tik naminiams arba ekonomiškai išnaudojamiems gyvūnams.

Tačiau jame taip pat numatytas reikalavimas, kad žiaurus elgesys su gyvūnais turi sukelti „sužalojimą, kuriam reikalingas veterinarinis gydymas“, kad būtų laikomas nusikaltimu, už kurį baudžiama daugiau nei bauda.

Kaip pranešė ispanų naujienų portalas anglų kalba „The Local“, šio reikalavimo įvedimas yra pagrindas teigti, kad Ispanijoje planuojama dekriminalizuoti zoofiliją.

Panašios nuomonės laikosi kelios dešiniosios pakraipos naujienų agentūros ir politikai, kurie jau vasario viduryje ėmė tvirtinti, kad šiuo kodekso pakeitimu dekriminalizuojama zoofilija.

Nepaisant tokių interpretacijų, zoofilija negalėtų būti dekriminalizuota, nes ankstesnės redakcijos įstatyme paprasčiausiai nėra tokios sąvokos kaip „zoofilija“ ar „lytiniai santykiai su gyvūnais“. Tai reiškia, kad zoofilija Ispanijoje ir iki šiol nebuvo oficialiai uždrausta.

Pasak naujųjų įstatymo pataisų šalininkų, jas priėmus gyvūnai bus labiau apsaugoti, nes jose numatyta atsakomybė jau už visas seksualinių veiksmų su gyvūnais apraiškas, tiesiog už vienas bus skiriama bauda, o už kitas – kalėjimo bausmė.

Teisininkai ir gyvūnų teisių aktyvistai teigia, kad Ispanijos istatymų leidėjai pademonstravo teisinį neraštingumą – prieštaringo įstatymo formuluotės parengtos negrabiai ir neaiškiai, jas reikėtų tikslinti, kad visiems būtų aišku, kas draudžiama, o kas leidžiama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kiaulės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kiaulės

Siekiama drausti, o ne dekriminalizuoti

ES valstybės labiau yra linkusios griežtinti bausmes už gyvūnų seksualinį išnaudojimą, o ne eiti zoofilijos dekriminalizavimo keliu.

Pavyzdžiui, 2015 metais Danijoje buvo priimtas įstatymas, kuriuo buvo uždrausti lytiniai santykiai su gyvūnais.

Anksčiau šioje šalyje seksas su gyvūnais nebuvo draudžiamas, jei tik pastarasis nenukentėdavo proceso metu.

Aktyvistai, siekiantys įgyvendinti draudimą, teigė, kad itin sudėtinga įrodyti, kad gyvūnas patyrė sužalojimų būtent dėl seksualinio pobūdžio elgesio prieš jį, todėl įstatymas turėtų pateikti dviprasmiškumo nekeliančią formuluotę.

Tai kėlė nemažai problemų, nes šalis buvo tapusi sekso su gyvūnais traukos centru.

2011 m. Danijos teisingumo ministerijos ataskaitoje nustatyta, kad 17 proc. veterinarijos gydytojų įtarė, kad jų gydomas gyvūnas turėjo lytinių santykių su žmogumi.

Vokietijoje nuo 2013 metų pradžios įsigaliojo įstatymas, kuriuo draudžiama lytiškai santykiauti su gyvūnais.

Tais pačiais metais ieškovai, vyras ir moteris, tvirtino, kad zoofiliją draudžiantis įstatymas „pažeidžia jų teisę į lytinio apsisprendimo laisvę“ ir reikalavo jį panaikinti.

Tačiau Vokietijos aukščiausios instancijos teismas 2016 metais atmetė reikalavimą panaikinti zoofilijos draudimą.

Švedijoje nuo 2014 metų sausio 1 dienos bet kokie lytiniai veiksmai su gyvūnais baudžiami bauda arba iki dvejų metų laisvės atėmimo bausme.

Abi numatytos bausmės gali būti skiriamos net ir tais atvejais, kai įrodoma, kad akto metu gyvūnas nepatyrė kančios ir nebuvo sužeistas.

Zoofilija yra uždrausta daugelyje Europos šalių.

123rf.com nuotr./Kalnų ožys
123rf.com nuotr./Kalnų ožys

Rusai saugo tik Ispanijos gyvūnus

Įdomu tai, kad zoofilija formaliai vis dar nėra uždrausta Rusijoje.

2021 metų vasarį Rusijos leidinyje „Moskovskij komsomolec“ pasirodė publikacija pavadinimu „Rusijoje pasiūlyta baudžiamoji atsakomybė už lytinius santykius su gyvūnais“, kuriame rašoma, kad gyvūnų teisių gynėjai pasiūlė į Rusijos baudžiamąjį kodeksą įtraukti zoofiliją kaip atskirą nusikaltimą.

Aktyvistų teigimu, dabartinėje Baudžiamojo kodekso redakcijoje nėra atskiro straipsnio už tokius veiksmus.

Dabar tai gali būti vertinama tik kaip žiaurus elgesys. Tačiau tam, kad zoofilija patektų į šio straipsnio taikymo sritį, gyvūnas turi būti sužalotas arba nužudytas, o kaltininkas turi žiauriai elgtis su gyvūnu, kad sukeltų jam skausmą ir kančias.

Gyvūnų gynėjai siūlo, kad straipsnis kriminalizuotų patį lytinių santykių su gyvūnu faktą, net jei gyvūnas nėra nugaišęs ar sužeistas“, – rašoma publikacijoje.

Tačiau nuo to laiko niekas nepasikeitė – atskiro baudžiamojo straipsnio už zoofilijos aktą Rusijos Baudžiamajame kodekse nėra.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs