Rusų smūgis ukrainiečiams: tai buvo pirmas kartas, kai mus visiškai atjungė

Prieš pradėdamos naują puolimą Ukrainos Charkivo srityje Rusijos pajėgos pasinaudojo vienu koziriu, leidusiu pasėti nerimą Ukrainos karių gretose ir lengviau prasiskverbti į Ukrainos teritoriją, skelbia amerikiečių leidinys „The New York Times“.
Ukrainos karys
Ukrainos karys / Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“

„Šį mėnesį, prieš pat Rusijos kariams peržengiant Ukrainos šiaurinę sieną, šalies 92-osios šturmo brigados nariai neteko gyvybiškai svarbaus pajėgumo. Palydovinio interneto paslauga „Starlink“, kuria kariai naudojasi bendraudami, rinkdami žvalgybinę informaciją ir vykdydami bepiločių lėktuvų atakas, sutriko“, – rašoma straipsnyje.

Verslininko Elono Musko bendrovės „SpaceX“ valdoma „Starlink“ sistema Ukrainos kariuomenei buvo labai svarbi nuo pat pirmųjų plataus masto invazijos dienų.

„Zuma press“/„Scanpix“/Karys montuoja „Starlink“ sistemą
„Zuma press“/„Scanpix“/Karys montuoja „Starlink“ sistemą

Ukrainos gynėjai žurnalistams prasitarė, kad, negalėdami visavertiškai naudotis paslauga, jie negalėjo greitai bendrauti ir dalytis informacija apie netikėtą puolimą, todėl suskubo siųsti trumpąsias žinutes telefonu.

Anot ukrainiečių karių, pareigūnų ir elektroninio karo ekspertų, jų patirtis pasikartojo visoje naujoje šiaurinėje fronto linijoje.

„Šių sutrikimų priežastis: padidėjęs Rusijos kišimasis“, – pabrėžė „The New York Times“.

Šį mėnesį Rusijos kariams įsitvirtinus netoli Charkivo, antro pagal dydį Ukrainos miesto, jie dislokavo stipresnius elektroninės kovos ginklus ir sudėtingesnes priemones „Starlink“ paslaugoms trikdyti, nurodė Ukrainos pareigūnai.

Tokia taktika kelia didelę grėsmę Ukrainai, kuriai dažnai pavykdavo aplenkti Rusijos kariuomenę pasitelkus fronto ryšį ir kitas technologijas. Nuo 2022 m. „Starlink“ teikia Ukrainai gyvybiškai svarbią interneto paslaugą, o kariai ja remiasi, be kitų užduočių, valdydami prie interneto prijungtus bepiločius orlaivius, kurie naudojami stebėjimui ir kaip ginklai.

Buvęs Pentagono pareigūnas ir elektroninio karo ekspertas paaiškino, kad „Starlink“ ir kiti palydoviniai ryšiai gali būti sutrikdyti naudojant didelės galios radijo dažnius, kad būtų perkrautas ryšys.

Tačiau „Starlink“ darbas kartais sutrinka. Pavyzdžiui, prasidėjus Rusijos puolimui Charkivo sektoriuje, terminalai nesuveikė. Pažymėta, kad tai buvo pirmas kartas, kai „Starlink“ įrenginiai visiškai išsijungė nuo plataus masto karo pradžios.

Karis Bingenas, buvęs Pentagono pareigūnas ir elektroninio karo ekspertas, „The New York Times“ paaiškino, kad „Starlink“ ir kiti palydoviniai ryšiai gali būti sutrikdyti naudojant didelės galios radijo dažnius, kad būtų perkrautas ryšys. Ji sakė, kad slaptos atakos paprastai vykdomos iš transporto priemonės su dideliu radijo bokštu.

Šią savaitę duodamas interviu Ukrainos skaitmeninių reikalų ministras Mychailas Fiodorovas pažymėjo, kad pastarojo meto Rusijos atakose prieš „Starlink“, atrodo, buvo naudojamos naujos ir pažangesnės technologijos. Anksčiau puikiai pavykdavo atsilaikyti prieš trukdžius mūšio laukuose, kur buvo plačiai paplitęs elektroninis karas, radijo trukdžiai ir kiti ryšio sutrikimai.

„Dabar rusai išbando įvairius mechanizmus, kad sutrikdytų „Starlink“ ryšio kokybę, nes ji mums labai svarbi“, – tvirtino ministras.

Rusijos elektroninės karybos pastangoms, vadovaujantis pareigūnas praėjusį mėnesį valstybinei žiniasklaidai aiškino, kad kariuomenė įtraukė „Starlink“ į „taikinių sąrašą“ ir sukūrė pajėgumus, skirtus kovoti su šia paslauga.

Socialinių tinklų nuotrauka/Ukrainos karys
Socialinių tinklų nuotrauka/Ukrainos karys

Nors M.Fiodorovas pažymėjo, kad „Starlink“ paslaugos kokybė netrukus turėtų pagerėti, kariškiai ir pareigūnai nurodė, kad kai kurie sutrikimai atsirado dėl Rusijos atakų. Jų teigimu, bet kokie sutrikimai kritiniais mūšio lauko momentais dar labiau apsunkina Ukrainos kariuomenės padėtį.

„Mes pralaimime elektroninio karo srityje. Dieną prieš atakas ji („Starlink“ sistema) tiesiog išsijungė. Ji tapo itin lėta“, – pasakojo 92-ojo bepiločių orlaivių atakų bataliono „Achilles“ vado pavaduotojas, šaukiniu „Ajax“.

„Starlink“ ryšio nutraukimas kariui priminė blogas akimirkas iš karo: kai 2022 m. jis kovojo netoli Rusijos sienos, jo dalinys kartais būdavo atjungiamas nuo „Starlink“, todėl sutrikdavo bepiločių orlaivių, kurie buvo naudojami artilerijai iš tolo nukreipti, vaizdo įrašų perdavimas. Vietoje jo dalinys buvo priverstas dislokuoti karius, kurie slapta stebėjo rusų pozicijas ir vadovavo atakoms.

„Tai priminė senus laikus, kai kariauta per radijo ryšio priemoenes, – sakė atakų bataliono „Achilles“ vado pavaduotojas. – Turėjome sakyti: „Judėkite į kairę 100 pėdų“. Tai buvo labai keista.“

Jei jiems (rusams) ir toliau seksis, tai gali reikšti taktinį konflikto posūkį, išryškinantį Ukrainos pažeidžiamumą ir priklausomybę nuo E.Musko bendrovės teikiamų paslaugų.

Grįždamas prie Charkivo srities puolimo, dronų operatorius, šaukiniu „Kartelis“, pridūrė, kad dėl gedimų visas dalinys atsidūrė nepalankioje padėtyje.

„Pirmosiomis valandomis fronto linija buvo labai dinamiška. Priešas judėjo. Judėjome ir mes. Turėjome efektyviai palaikyti ryšį“, – aiškino kariškis.

„Šie veiksmai sukėlė didžiulius „Starlink“ sutrikimus. Jei jiems (rusams) ir toliau seksis, tai gali reikšti taktinį konflikto posūkį, išryškinantį Ukrainos pažeidžiamumą ir priklausomybę nuo E.Musko bendrovės teikiamų paslaugų. JAV ir kitoms vyriausybėms bendradarbiaujant su „SpaceX“, nesėkmės kelia platesnių klausimų dėl „Starlink“ patikimumo prieš techniškai sudėtingą priešininką“, – rašo „The New York Times“.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Įrenginėjami „Starlink“ terminalai Kadenos oro pajėgų bazėje, Japonijoje, sausio mėn. 10, 2023. Didžiausiu greičiu veikiantys „Starlink“ terminalai yra 4000 proc. greitesni už anksčiau naudotas antenas, todėl ryšį palaikantys kariai gali lengviau bendrauti.
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Įrenginėjami „Starlink“ terminalai Kadenos oro pajėgų bazėje, Japonijoje, sausio mėn. 10, 2023. Didžiausiu greičiu veikiantys „Starlink“ terminalai yra 4000 proc. greitesni už anksčiau naudotas antenas, todėl ryšį palaikantys kariai gali lengviau bendrauti.

„Starlink“ perduoda interneto ryšį iš aplink Žemę skriejančių palydovų. Signalus priima ant žemės esantys terminalai, kurie, panašiai kaip „Wi-Fi“ maršrutizatorius, paskirsto ryšį į nešiojamuosius kompiuterius, telefonus ir kitus netoliese esančius įrenginius.

Palydovinio ryšio sistemos „Starlink“ nėra tiesiogiai parduodamos Rusijai. Tačiau šiais metais Ukrainos pareigūnai viešai išreiškė susirūpinimą, kad Rusija naudoja per tarpininkus įsigytus terminalus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų