„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Rusus į karą vilioja pinigai, kurių jie šiaip niekada gyvenime neuždirbtų

Rusai važiuoja tūkstančius kilometrų, kad brangiau parduotų save karo mašinai. Kol Rusijos regionai konkuruoja, kas sumokės daugiau kontraktus su armija pasirašantiems savanoriams, Vladimiro Putino armijai pakaks mėsos.
Rusijos naujokų verbavimo kampanijos reklama
Rusijos naujokų verbavimo kampanijos reklama / Kadras iš vaizdo įrašo

Rusijos Chantų-Mansių autonominėje apygardoje (Jugroje) spalio pradžioje išmokos pagal sutartis tarnaujantiems kariams padidėjo beveik milijonu rublių. Dabar šiame regione kontraktininkams, kai jie pasirašo sutartį su Rusijos armija, išmokama 2 750 000 rublių (26 102 eurų) vienkartinė išmoka. Maža to, dar prieš mėnesį susidomėjimas kontraktine tarnyba Jugroje jau buvo išaugęs 55 proc. Vidutiniškai visoje šalyje šis skaičius padidėjo beveik 36 proc. rašo „Verstka“.

Taip atsitiko po to, kai liepos mėnesį Rusijos valdžia padidino regionines ir federalines išmokas už sutarties su Gynybos ministerija pasirašymą, o ukrainiečiai pradėjo puolimą Kursko srityje. Sibreal.org pasidomėjo, kaip Rusijos regionų vadovai varžosi, norėdami pademonstruoti savo lojalumą Kremliui ir stengdamiesi užverbuoti kuo daugiau žmonių karui su Ukraina.

Lygiai tris dienas, nuo spalio 4 iki 7 d., Jugrai priklausė šalies „rekordas“: joje buvo mokamos didžiausios vienkartinės išmokos už sutarčių sudarymą. Dabar ji nusmuko į 2-ąją vietą, užleisdama lyderystę Belgorodo sričiai, kur asmenys, pasirašydami sutartį, gaus iš viso po 3 mln. rublių (28 475 eurus).

Nepaisant to, kitų regionų gyventojai vis dar važiuoja į turtingą nafta Chantų-Mansių autonominę apygardą brangiau parduoti savo gyvybę. Kaip išsiaiškino sibreal.org, jiems padeda jų giminaičiai, kurie leidžia laiką aiškindamiesi, kur už verbavimą į karą mokama daugiau. Tie, kurie paskubėjo ir pasirašė sutartį prieš metus, skundžiasi: reikėjo palaukti su išvykimu į karą, dabar „kainos didesnės“.

Politologai aiškina, kad gubernatoriai gerina apmokėjimo už dalyvavimą kare rekordus tiesioginiu Kremliaus nurodymu. Už „nepririnkimą“ dabar galima patekti į nemalonę ir prarasti postą.

„Nusipigino“

„Pats nelyginau, kur kiek moka. Mama pažiūrėjo ir pasakė, kad turėčiau važiuoti į Surgutą, ten moka daugiausiai. Na, kadangi mama patarė, niekur kitur nežiūrėjau. Komijoje tuo metu mokėjo pusę milijono (4746 eurus) (granatsvaidininkas verbavosi 2023 m. lapkritį), Jugroje – 1,3 (12 339 eurus)! Dabar pas mus [Komijoje] 760 tūkstančių (7214 eurų), Jugroje – vėl daugiausia – 2,2 milijono (20 881 eurą) vienkartinė išmoka (pasirašant sutartį mokama regioninė išmoka, prie kurios pridedamos federalinė ir municipalinė išmokos. – red.), – sako Stanislavas iš Pečioros, Komijos respublikos. – Net Pečioroje kabo jų [ Chantų-Mansių autonominės apygardos karinio komisariato] skelbimai. Mano žemietis dėl tokio skelbimo nuvyko į Nižnevartovską užsiverbuoti. Ir ne tik mano žemietis – daug vaikinų specialiai važiavo iš kitų regionų – Volgos srities, Sibiro.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mobilus Rusijos armijos verbavimo punktas Rostove prie Dono
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mobilus Rusijos armijos verbavimo punktas Rostove prie Dono

Pečiora, Stanislavo gimtasis miestas, nuo Chanty Mansijsko, Jugros sostinės, nutolęs gana padoriu atstumu: 1138 kilometrai keliu ir 751 kilometras tiesia linija. Tačiau Stanislavas sako, kad dėl tokių pinigų verta sukarti ilgą kelią

„Esu profesionalus kariškis, anksčiau kariavau Afrikoje, šiuo metu esu čia. Dabar bandau išsireikalauti išmoką už sužeidimą, man trimis milijonais (28 475 eurais) per mažai sumokėjo. Parašykit taip: prezidentinę išmokėjo, o šitą „užspaudė“, bėgioju pažymas „išmušinėti“, kad ją gaučiau. O dar jie [Chantų-Mansių autonominės apygardos valdžia] reklamoje nurodo, kad daugiau nei 4 milijonai, bet iš tikrųjų jie pripliusuoja atlyginimą už metus. O kiek laiko tu ten [fronte] išsilaikysi, niekas nežino. Galbūt jau po savaitės pašaus!“

Kitų užverbuotųjų giminaičių teigimu, Chantų-Mansių automominės apygardos reklamų apie „brangų verbavimą“ yra kiekviename „skurdžiame“ Rusijos regione.

„Pas mus, Možgoje (Udmurtijos respublika. – red.), tokių pinigų niekur neuždirbsi. Sakyčiau, neuždirbsi per visą gyvenimą. 4 milijonai (37 966 eurai)! – Anai iš Udmurtijos ši suma akivaizdžiai imponuoja. – O jei verbuosiesi čia [Možgoje], irgi negausi: respublika moka tik 50 tūkstančių rublių (475 eurai). O Jugroje vien tik regioninė išmoka – 400 tūkstančių (3797 eurai)! Taip pat žada papildomai primokėti po 150 000 rublių (1424 eurus) už kiekvienus du tarnybos mėnesius. Pas mus tokių išmokų visai nenumatyta. Kaip ir 100 tūkstančių (949 eurų) pasibaigus kontraktui neturime, o ten [Jugroje] yra. Todėl mano [vyras] ten ir išvyko, jie pažadėjo net sumokėti už kelionę iki karinio komisariato ir išnuomoti ten butą. Iš kur aš žinau, kodėl taip yra? Tikriausiai nėra pinigų. Pas mus. O ten naftininkai.“

Atstumas nuo Možgos iki Chanty Mansijsko automobiliu yra 1533 kilometrai, tiesia linija – 1091 kilometras. Pasak Anos, jos kaimynė, sūnų į karą išsiuntusi prieš metus, „labai gailisi“.

„Kainos [vienkartinės išmokos už sutarties pasirašymą] nuo pavasario labai pakilo. O jis [kaimynės sūnus] pasirašė gruodį. Taip pat Chanty Mansijske, bet gerokai pigiau. Dabar sako, kad nusipigino“, – atvirauja Ana.

„Maskva įsakė“

Į 2,75 mln. rublių (26 102 eurų) atlygį už sutartį, kurie dabar mokami Jugroje, įeina vienkartinė 2,2 mln. rublių (20 881 euro) srities išmoka, 400 tūkst. rublių (3797 eurų) – federalinė išmoka, 150 tūkst. rublių (1424 eurų) – municipalinė išmoka. Taip pat Jugroje užsiverbavusiems kariškiams žadama 100 tūkst. rublių (949 eurų) išmoka pasibaigus kontraktui – ir dar 100 tūkst. rublių, jei būtų gautas valstybinis apdovanojimas. Dar 500 tūkst. rublių (4746 eurai) priklauso sužeidimo ar kontūzijos atveju. Be to, užverbuotiesiems žada mokėti 210 tūkst. rublių (1993 eurus) ir daugiau siekiančią mėnesinę algą.

Ši suma atrodo įspūdingai net lyginant su maskvietiška. Pastarąjį kartą Rusijos sostinės valdžia paskelbė apie 1,9 mln. rublių (18 034 eurų) vienkartinę išmoką visiems naujiems kontraktininkams, nepriklausomai nuo jų registracijos vietos. Tai buvo 2024 m. liepą.

Socialinių tinklų nuotrauka/Rusijos kariai
Socialinių tinklų nuotrauka/Rusijos kariai

„Jūs galite atvykti iš bet kurio regiono, svarbiausia – kreiptis į Maskvos karinį komisariatą. Visos priklausančios išmokos kartu sudaro 2,145 mln. rublių (20 359 eurus). Pinigai gaunami po patvirtinimo apie prirašymą prie dalinio“, – pranešė merijoje.

Anksčiau Maskvos merija vienkartinių išmokų iš viso nemokėdavo: kontraktininkai gaudavo tik prezidentinius 195 tūkst. (1851 eurą) ir dar 50 tūkst. (475 eurus) kas mėnesį iš Maskvos vyriausybės. Po dvejų karo metų prie jų buvo pridėta 1,9 mln. rublių (18 034 eurų) vienkartinė išmoka. Maskvos pareigūnai, reklamuodami kontraktą, vienkartinę išmoką (2,145 mln. rublių) išradingai susumavo su 210 tūkst. rublių mėnesine alga ir 50 tūkst. rublių mėnesine parama iš Maskvos, be to, priskaičiavo algą ir paramą už metus į priekį. Dėl to reklaminėse brošiūrose jie skelbia apie 5,26 mln. rublių (49 926 eurų) išmoką.

Spalio 7 d. apie naują vienkartinės išmokos padidinimą iki 3 mln. (28 475 eurų) sudarant sutartį paskelbė ir Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas. Tai paskelbdamas jis pabrėžė, kad padidintų išmokų gali tikėtis ne tik Belgorodo srities savanoriai, bet ir kitų sričių gyventojai, kurie iki metų pabaigos pasirašys kontraktą Belgorodo kariniuose komisariatuose. Užverbuotieji pažadėtus pinigus gaus „per du mėnesius“, pažadėjo V.Gladkovas.

Iš pradžių „neregėto dosnumo atrakcionas“ prasidėjo nuo federalinės vienkartinės 195 tūkst. rublių (1951 euro) išmokos. Vėliau regionai pradėjo papildomai mokėti savo priedus. Pavyzdžiui, Krasnodaro krašte nuo balandžio 1 d. naujokams žadama vienkartinė regioninė 1 mln. rublių (9492 eurų) išmoka ir dar 200 tūkst. rublių (1898 eurai) už įstojimą į vardinį regioninį karinį dalinį. Tie, kurie pasirašys sutartį krašto centre, papildomai gaus dar 250 tūkst. rublių (2373 eurus). Bendra suma su federaline išmoka, gaunama iš karto pasirašant kontraktą, bus 1,65 mln. rublių (15 661 euras).

Kituose regionuose vietinės išmokos padvigubėjo tuo pačiu metu kaip ir Maskvoje, kai čia išaugo papildomos priemokos – 2024 m. vasarą. Sankt Peterburge kontraktininkams dabar žadama 2,1 mln. rublių (19 932 eurai), Tatarstane – 1,3 (12 339 eurai), Karačiajų Čerkesijoje – iki 1,5 mln. rublių (12 237 eurų). Rostovo srityje gubernatorius neseniai padidino papildomą išmoką iki 1,3 mln. rublių, o Jamalo Nencų apygardos vadovas paskelbė apie padidinimą 800 tūkst. rublių – nuo 1,1 mln. iki 1,9 mln. rublių (18 034 eurų). Tverės srityje už dalyvavimą kare žadama išmokėti 1,01 mln. rublių (9586 eurus), Volgogrado srityje liepą vienkartinės išmokos suma nuo 300 tūkst. rublių iš karto padidinta iki milijono (9492 eurų). Tokios pat išmokos žadamos Samaros ir Žemutinio Naugardo srityse.

Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose išmokos buvo padidintos pavasarį ir po to jau nebedidėjo. Palyginimui: Irkutsko srityje vis dar galioja įstatymas dėl vienkartinės regioninės 400 tūkst. rublių (3797 eurų) išmokos kiekvienam kontraktininkui. O Chabarovsko krašte – dėl 350 tūkst. rublių (3322 eurų) išmokos.

Politologai mano, kad „tai tik kol kas“ – netrukus ir Sibiras, ir Tolimieji Rytai turės prisijungti prie lenktynių. Tačiau patikslina, kad jiems vargu ar pavyks aplenkti naftos regionus.

Ar regionai lenktyniauja savo iniciatyva? „Jiems tiesiog buvo įsakyta taip daryti iš Maskvos. Juk nemanote, kad jie patys sugalvojo šias beprotiškas išmokas ir varžosi dėl savo malonumo? Putinui reikia kareivių, ir dabar šią problemą perkėlė ant gubernatorių pečių, – sako politologas Fiodoras Krašeninikovas. – Neturiu savo rankose jokių dokumentų, bet darau prielaidą, kad į regionus nuleistas planas – kiek dar reikia savanorių. Ir jiems nuolat nurodoma stengtis iš visų jėgų, kad surastų savanorių. Vėlgi, visiškai akivaizdu, kad svarstant konkretaus gubernatoriaus veiklos efektyvumą, viena iš svarbiausių kategorijų yra jo gebėjimas įvykdyti ir viršyti savanorių planą.“

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Plakatas, raginantis pasirašyti sutartį su Rusijos armija
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Plakatas, raginantis pasirašyti sutartį su Rusijos armija

Kaip teigia šaltiniai iš regioninių administracijų, gubernatoriams nurodoma „stengtis savęs netausojant“, grasinant atleidimu iš darbo.

Štai Sverdlovsko srityje per uždarą vyriausybės pareigūnų susitikimą su savivaldybių vadovais atstatydinimu pagrasinta merams, kurie nevykdo kontraktininkų verbavimo planų. Kaip rašo ura.ru, ši tema buvo aptarta sanatorijoje „Granatovaja buchta“.

„Buvo padaryta užuomina, kad geriausi [merai] bus apdovanoti, o blogiausiųjų lauks rotacija ir perkėlimas į kitas pareigas, – sakė šaltinis, pažymėjęs, kad „blogiausiųjų“ sąrašas nebuvo paskelbtas, tačiau buvo įvardyti „pirmūnai“. – Pavyzdžiui, Alapajevskas ir Machnevo bei kiti kaimai. Pastarasis turėjo septynių žmonių metinį planą, jie pasiuntė dešimt. Pagrindinių efektyvumo indikatorių įvykdymas – apie 150 proc.“

Viešojo saugumo ministras Aleksandras Kudriavcevas apie „sunkią Sverdlovsko srities gubernatoriaus padėtį“ dėl kuklių kontraktininkų verbavimo rezultatų paskelbė dar balandžio mėnesį. Nuo to laiko Sverdlovsko srities vyriausybė padidino išmokų kontraktininkams sumą iki 2 mln. rublių ( kartu skaičiuojant federalines ir municipalines išmokas). Be to, gubernatoriui per du mėnesius šią sumą teko didinti tris kartus: rugpjūčio 8 d. suma buvo padidinta nuo 400 iki 500 tūkst. rublių, o rugsėjo 1 d. – iki milijono rublių.

Apie žlugusį kontraktininkų verbavimą 2023 m. kalbėta ir Jugroje. Pasak šaltinio apygardos valdžioje, 2023 m. liepą visos Chantų-Mansių apygardos savivaldybės neįvykdė verbavimo plano ir „gavo iš kuratoriaus pylos“. Dabar, po metų, gerokai padidinus regionines išmokas, jie turi visas galimybes „pataisyti“ savo reputaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“