„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ryškėja Kazachstano riaušių vaizdas: perversmo bandymu kaltinamas buvęs saugumo vadas

Kazachstano nacionalinio saugumo komitetas pradėjo tyrimą dėl mėginimo užgrobti valdžią. Tuo įtariamas buvęs komiteto vadovas, vieną įtakingiausių šalies politikų Karimas Masimovas, kuris buvo sulaikytas dėl įtarimų išdavyste. Apie tai pranešė radijo stoties „Svoboda“ Kazachstano tarnyba.
Karimas Masimovas ir Vladimiras Putinas
Karimas Masimovas ir Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sausio 6 dieną, Kazachstane įsisiūbavus protestams, kurie greitai virto riaušėmis, Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas iš Kazachstano nacionalinio saugumo komiteto vadovo pareigų nušalino ilgametį pirmojo šalies prezidento ir tautos lyderio Nursultano Nazarbayevo bendražygį K.Masimovą. Po dviejų dienų Kazachstano nacionalinio saugumo komitetas paskelbė, kad sausio 6 dieną pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl K.Masimovo valstybinės išdavystės.

Du kartus Kazachstano ministro pirmininko pareigas ėjęs K.Masimovas buvo sulaikytas netrukus po to, kai dalyvavo šalies Saugumo Tarybos posėdyje. Iki šiol nebuvo pranešama, kuo konkrečiai jis įtariamas.

Ketvirtadienį Kazachstano nacionalinio saugumo komiteto spaudos tarnybos išplatintame pranešime spaudai rašoma, kad tyrimas dėl valstybinės išdavystės tęsiasi. Šioje byloje pradėti papildomi ikiteisminiai tyrimai dėl veiksmų, nukreiptų į prievartinį valdžios perėmimą, ir piktnaudžiavimo valdžia faktų, pranešė spaudos tarnyba.

Šių nusikaltimų padarymu įtariami buvęs Kazachstano nacionalinio saugumo komiteto pirmininko pavaduotojas, elitinių specialiųjų pajėgų vadas Anuaras Sadykulovas, atleistas tą pačią dieną kaip ir K.Masimovas, ir buvęs komiteto pirmininko pavaduotojas generolas majoras Dauletas Jergožinas. Jie taip pat buvo sulaikyti.

D.Jergožinas Kazachstano vyriausybės tinklalapyje vis dar nurodomas kaip Kazachstano nacionalinio saugumo komiteto pirmininko pavaduotojas. Į šias pareigas jis buvo paskirtas prieš 4 dienas, 2022 metų sausio 9 dieną.

Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas riaušes šalyje vadino bandymu įvykdyti perversmą, tačiau dėl to kaltino neįvardytas jėgas iš užsienio.

Kilus neramumams Kazachstanas paprašė Rusijos vadovaujamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) atsiųsti pajėgų, kurios saugojo strateginius šalies objektus. Sprendimas pasiųsti tokį kontingentą buvo pirmasis per šio bloko istoriją.

Per neramumus Vyriausybė atsistatydino, o buvęs ilgametis Kazachstano lyderis N.Nazarbayevas neteko įtakingo šalies Saugumo tarybos vadovo posto. Jis nuo neramumų pradžios nepasirodė viešumoje, bet paragino visus susitelkti apie dabartinį šalies prezidentą.

Iš viso nuo neramumų pradžios sulaikyta apie 12 tūkst. žmonių. Buvo pradėta daugiau kaip 300 ikiteisminių tyrimų dėl masinių neramumų ir smurto prieš teisėsaugininkus.

Per neramumus žuvo dešimtys, o kitais duomenis, ik dviejų šimtų civilių gyventojų ir teisėsaugininkų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“