Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje daugėja nediagnozuotų užsikrėtimo ŽIV atvejų

Europos Sąjungos ligų kontrolės agentūra ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį paragino geriau testuoti dėl žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV), nes nediagnozuotų užsikrėtimo AIDS sukėlėju atvejų daugėja, ypač Rytų Europoje, Rusijoje ir Centrinėje Azijoje.
ŽIV testas
ŽIV testas / 123RF.com nuotr.

Ankstyvas užsikrėtimo nustatymas švelnina viruso poveikį pacientui ir užkerta kelią tolesniam plitimui.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) ir PSO Europos padalinio ataskaitoje sakoma, kad 2019 metais PSO Europos regione buvo diagnozuota beveik 137 tūkst. užsikrėtimo ŽIV atvejų, kurių 80 proc. nustatyta rytinėse regiono dalyse.

PSO Europos regionui priskiriamos 53 šalys, tarp jų Rusija ir kelios valstybės Centrinėje Azijoje.

Tačiau į ataskaitą neįtraukti duomenys iš Andoros, Belgijos, Monako, Šiaurės Makedonijos, Turkmėnijos ir Uzbekistano.

Maždaug pusė užsikrėtimo ŽIV atvejų Europoje buvo diagnozuota vėlyvais infekcijos etapais, „kai imuninė sistema jau pradėjusi silpti“, nurodo agentūros ir vadina tai „ženklu, kad testavimo strategijos regione deramai neveikia ir anksti nenustato ŽIV“.

Ataskaitoje sakoma, kad vėlyvas diagnozavimas didina „sveikatos blogėjimo, mirties ir tolesnio ŽIV perdavimo riziką“, ir raginama keisti testavimo strategijas padėčiai pagerinti.

„Nors šiuo metu dėmesys sutelktas į COVID-19, negalime išleisti iš akių kitų visuomenės sveikatos problemų, tokių kaip ŽIV. Ankstyvesnė ŽIV diagnozė yra neatidėliotinas prioritetas“, – sakoma ECDC direktorės Andreos Ammon pareiškime.

Naujai diagnozuotų atvejų regione „per pastarąjį dešimtmetį padaugėjo 19 proc.“, be to, „regione daugėja žmonių su nediagnozuotu ŽIV“, nurodoma ataskaitoje.

Tuo metu ECDC teritorijoje, kuri apima Europos Sąjungą, Islandiją, Lichtenšteiną ir Norvegiją, per metus naujai diagnozuojamų užsikrėtimo atvejų sumažėjo 9 proc. ir manoma, kad taip pat mažėja žmonių, gyvenančių su nediagnozuotu ŽIV, proporcija.

Pagrindiniai viruso plitimo keliai įvairiose regiono dalyse skiriasi. Perdavimas lytiniu keliu tarp vyrų yra dažniausias ECDC regione.

Tuo metu perdavimas heteroseksualių lytinių santykių ir intraveninių narkotikų vartojimo metu yra svarbiausi viruso plitimo keliai PSO Europos regiono rytinėje dalyje. Ataskaitoje nurodoma, kad šios šalys yra Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Estija, Sakartvelas, Kazachstanas, Kirgizija, Latvija, Lietuva, Moldova, Rusija, Tadžikistanas, Turkmėnija, Ukraina ir Uzbekistanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?