S.Bannonas savanoriškai atvyko į apklausą už uždarų durų. Tai buvo pirmas kartas, kai S.Bannonas liudijo atliekant tyrimą, ar prezidento kampanijos pareigūnai slapta susimokė su Rusija, jai bandant paveikti JAV 2016 metų rinkimų rezultatus.
Tačiau šis S.Bannono liudijimas tikriausiai nebus paskutinis: laikraščiai „The New York Times“ ir „The Washington Post“ antradienį vakare pranešė, kad S.Bannoną šaukia Teisingumo departamento specialusis prokuroras Robertas Muelleris, atliekantis tyrimą dėl tų pačių įtarimų.
S.Bannonas – pirmasis žmogus iš D.Trumpo artimos aplinkos, gavęs iš R.Muellerio didžiosios žiuri šaukimą atliekant šį tyrimą, kurio metu taip pat aiškinamasi, ar D.Trumpas bandė trukdyti tirti įtarimus.
Žvalgybos komitete S.Bannonas atsisakė pateikti atsakymus į virtinę klausimų ir priežastimi nurodė „prezidento prerogatyvą“, sudarančią sąlygas prezidentui neleisti skelbti informacijos visuomenei.
„Steve'as Bannonas ir jo advokatas deklaravo nepaprastai platų prezidento prerogatyvos apibrėžimą“, – televizijai CNN sakė minimam komitetui priklausantis Atstovų Rūmų narys, demokratas Jimas Himesas.
„Prezidentas turi prezidento prerogatyvą, tad jie grįžo, pasitarė su Baltaisiais rūmais ir Baltieji rūmai pasakė, jog visa, kas įvyko, bet koks bendravimas, įvykęs Steve'ui Bannonui būnant Baltuosiuose rūmuose ar valdžios perdavimo periodu, bet koks bendravimas yra neskelbtinas“, – sakė J.Himesas.
„Burnos užkimšimas“
„Buvo baisiai daug klausimų, į kuriuos negalėjome atsakyti dėl šios naujos prezidento prerogatyvos teorijos“, – pridūrė jis.
Komitetas galiausiai už atsisakymą atsakyti į jo klausimus pats iškvietė S.Bannoną, sakoma pranešimuose. Vis dėlto šis po pasitarimo su Baltaisiais rūmais vėl spyriojosi, sakė įtakingas komiteto demokratas Adamas Schiffas.
A.Schiffas: „Mums nerūpi, ar pagal privalomą procesą, ar savanorišku pagrindu – mes duodam tau nurodymą, iš esmės įvedame burną užkemšančią taisyklę.“
S.Bannonas „dar kartą gavo tuos pačius nurodymus“, sakė A.Schiffas ir pridūrė, jog Baltieji rūmai esmės pasakė: „Mums nerūpi, ar pagal privalomą procesą, ar savanorišku pagrindu – mes duodam tau nurodymą, iš esmės įvedame burną užkemšančią taisyklę.“
Manoma, kad nevaržomas D.Trumpo buvusio politinio stratego liudijimas galėtų būti skandalingas, nes jis vadovavo rinkimų kampanijai paskutiniais jos mėnesiais, o pirmuosius septynis administracijos darbo mėnesius buvo aukšto rango patarėjas politikos klausimais.
Neseniai išleistoje Michaelo Wolffo knygoje „Ugnis ir įniršis: Trumpo Baltųjų rūmų viduje“ (Fire and Fury: Inside the Trump White House), kurioje D.Trumpas vaizduojamas kaip nesuvokiantis, koks atsakingas yra prezidento darbas, cituojami S.Bannono žodžiai, kad D.Trumpo vyriausio sūnaus susitikimas su viena Kremliui artima teisininke buvo „išdavikiškas“.
M.Wolffui, kuris prezidentą pavaizdavo kaip nestabilų ir nekompetentingą, S.Bannonas pirmaisiais D.Trumpo valdymo metais buvo sudaręs sąlygas susipažinti su situacija Baltuosiuose rūmuose.
64 metų S. Bannonas, griežtosios linijos nacionalistas, kuris siekė pertvarkyti JAV vidaus ir užsienio politiką, rugpjūčio mėnesį buvo priverstas palikti D.Trumpo vyriausiojo stratego vietą.
Kurį laiką jo santykiai su D.Trumpu išliko geri, tačiau S.Bannono reputacijai pakenkė jo remto kandidato Roy Moore'o pralaimėjimas Alabamoje. Prezidento ir konservatyviųjų sluoksnių malonės jis galutinai neteko pasirodžius „Ugniai ir įniršiui“.
Praėjusią savaitę S.Bannonas atsistatydino iš ultrakonservatyvaus naujienų portalo „Breitbart News“, nors anksčiau padėjo jį paversti galinga konservatorių jėga.
Be to, buvęs D.Trumpo sąjungininkas neteko turtingos bei įtakingos Mercerių šeimos paramos.
Pats D.Trumpas pareiškė, kad S. Bannonas „neteko proto“, ir socialiniame tinkle „Twitter“ pavadino jį „apsileidėliu Steve'u“.