Pasak jo, rusai pateikė „konstruktyvius pasiūlymus, pagal kuriuos JAV ekspertai galėjo savo akimis įsitikinti, kas tai yra raketa 9M729, kuria, kaip jie įtaria, pažeidžiami sutartyje nustatyti parametrai“.
„Tačiau JAV atvyko su iš anksto parengta pozicija, kuri buvo ultimatumas, ir reiškė reikalavimus, kad mes prižiūrint amerikiečiams sunaikintume šią raketą, jos leidimo įrenginius ir visą su ja susijusią įrangą“, – spaudos konferencijoje kalbėdamas apie Rusijos diplomatinės veiklos 2018 metais rezultatus sakė ministras.
S.Lavrovas pažymėjo, kad rusų klausimai, kodėl JAV nenori peržvelgti Rusijos pasiūlymų ir „gyvai“ susipažinti su konkrečiais minimų raketų parametrais, „liko neišgirsti“.
„Neišgirsti liko mūsų pasiūlymai atsakant į veiksmus, kurių esame pasirengę imtis amerikiečių nuogąstavimams išsklaidyti, taip pat dėl galimybės (Maskvai) gauti informaciją, susijusią su mūsų problemomis dėl (to, kaip) amerikiečiai laikosi šios sutarties. Visa tai buvo atmesta“, – pabrėžė Rusijos diplomatijos vadovas.
Pasak jo, amerikiečių logika buvo tik tokia, kad Rusija, skirtingai nei JAV, sutartį pažeidžia.
Dvišalę INF sutartį 1987 metais pasirašė tuometinis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas. Sutartis eliminavo trumpojo ir vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamas balistines ir sparnuotąsias raketas.
JAV ir Rusijos diplomatai Ženevoje susitiko visame pasaulyje kilus susirūpinimui dėl minimos dvišalės sutarties likimo. JAV prezidentas Donaldas Trumpas spalio mėnesį pasakė, kad jo šalis pasitrauks iš sutarties, jei Rusija nevykdys jos įsipareigojimų.
Amerikiečiai nurodė, kad susitikimas Ženevoje juos nuvylė.
JAV ginklų kontrolės ir tarptautinio saugumo sekretoriaus pavaduotoja Andrea Thompson sakė, jog susitikimas Ženevoje, kurio tikslas buvo išspręsti ginčą dėl pakto, „nuvylė, nes yra aišku, kad Rusija toliau esmingai pažeidinėja šią sutartį“.
Praėjusį mėnesį Vašingtonas sakė, kad per 60 dienų pasitrauks iš INF sutarties, jei Rusija neišmontuos raketų, kuriomis, kaip teigia JAV, pažeidžiama ši sutartis.