Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
11 30 /12 01 00:22

Kol kas didžiausia protestų banga Sakartvele: prie parlamento kilo liepsnos, riaušių policija vaikė vandens patrankomis

Vėlų šeštadienį Gruzijos sostinėje Tbilisyje susirinkę tūkstančiai demonstrantų statė barikadas, daužė langus ir sprogdino fejerverkus prie parlamento, protestuodami prieš vyriausybę, kuri nutraukė derybas dėl stojimo į ES, praneša „Reuters“.
Protestai Sakartvele
Protestai Sakartvele

Riaušių policija į tai atsakė vandens patrankomis ir ašarinėmis dujomis.
Šios demonstracijos buvo bene didžiausios po to, kai praėjusį mėnesį vis labiau prieš Vakarus nusiteikusi valdančioji partija buvo perrinkta per balsavimą, kuris, pasak ES remiančios opozicijos, buvo suklastotas.

Vienu metu parlamento pastate kilo nedidelis gaisras, kurį galbūt sukėlė fejerverkas. Protestuotojai ant parlamento laiptų sudegino turtingiausio Gruzijos žmogaus, valdančiosios partijos įkūrėjo Bidzinos Ivanišvilio atvaizdą.

Gruzijos žiniasklaida pranešė apie kitus protestus šalies miestuose ir miesteliuose.

Šalis, ilgą laiką buvusi viena iš labiausiai provakarietiškų valstybių po Sovietų Sąjungos subyrėjimo, bet pastaruoju metu vis labiau artėjanti prie Maskvos orbitos, ketvirtadienį patyrė krizę, kai valdančioji partija „Gruzijos svajonė“ pareiškė, kad artimiausius ketverius metus stabdo derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą. Ji apkaltino ES šantažuojant Gruziją.

Prezidentė iš pareigų nesitrauks

Šeštadienį Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili pavadino vyriausybę neteisėta ir pareiškė, kad nesitrauks iš pareigų, kai kitą mėnesį baigsis jos kadencija, prieštaraudama ministrui pirmininkui, kuris apkaltino proeuropietiškas opozicijos jėgas rengiant revoliuciją, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Narystė ES yra labai populiari Sakartvele, kurios siekis prisijungti prie bloko įtvirtintas jo konstitucijoje, o staigus stojimo derybų įšaldymas sukėlė didelius protestus kalnuotoje 3,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje.

Šeštadienį sakydama kalbą šalies prezidentė Salomė Zurabišvili, už ES pasisakanti „Sakartvelo svajonės“ kritikė, kurios įgaliojimai daugiausia yra ceremoniniai, pareiškė, kad parlamentas neturi teisės rinkti jos įpėdinio, kai gruodį baigsis jos kadencija, ir kad ji liks poste.

S.Zurabišvili ir kiti vyriausybės kritikai teigia, kad spalio 26 d. rinkimai, kuriuose „Sakartvelo svajonė“ laimėjo beveik 54 proc. balsų, buvo suklastoti, o jos išrinktas parlamentas yra neteisėtas.

„Nėra teisėto parlamento, todėl neteisėtas parlamentas negali išrinkti naujo prezidento. Vadinasi, negali įvykti jokia inauguracija, o mano įgaliojimai tęsiasi tol, kol bus suformuotas teisėtai išrinktas parlamentas“, – sakė ji.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestai Sakartvele
„Scanpix“/AP nuotr./Protestai Sakartvele

Anksčiau premjeras I.Kobachidzė apkaltino stojimo į ES stabdymo priešininkus rengiant revoliuciją, panašią į 2014 m. Ukrainos Maidano protestus, per kuriuos buvo nuverstas prorusiškas prezidentas.

„Kai kurie žmonės nori, kad Sakartvele pasikartotų tas scenarijus. Tačiau Sakartvele nebus jokio Maidano“, – sakė I.Kobachidzė.

Šeštadienį šalies Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad per naktį sostinėje Tbilisyje sulaikė 107 žmones, dalyvavusius proteste, kurio metu demonstrantai statė barikadas centriniame Rustavelio prospekte ir mėtė fejerverkus į riaušių policiją, kuri, siekdama juos išsklaidyti, naudojo vandens patrankas ir ašarines dujas.

Sakartvelo vidaus žvalgybos agentūra, Valstybės saugumo tarnyba, pareiškė, kad „konkrečios politinės partijos“ bando „jėga nuversti vyriausybę“.

Smerkia sprendimą

Šimtai Sakartvelo užsienio reikalų, gynybos, teisingumo ir švietimo ministerijų bei centrinio banko darbuotojų pasirašė atvirus laiškus, kuriuose smerkiamas sprendimas įšaldyti stojimo į ES derybas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Tbilisyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Tbilisyje

Stambios įmonės, įskaitant Londone listinguojamus bankus, pareiškė remiančios stojimą į ES, o šeštadienį protestuodami atsistatydino aukščiausi Sakartvelo diplomatai Italijoje ir Nyderlanduose, pranešė vietos žiniasklaida. Apie savo atsistatydinimą pranešė ir Sakartvelo ambasadorė Lietuvoje.

Stovėdama prie parlamento pastato sostinėje, kur viena šalia kitos kabo ES ir Sakartvelo vėliavos, protestuotoja Tina Kupreišvili sakė norinti, kad Sakartvelas laikytųsi savo konstitucinio įsipareigojimo įstoti į ES.

„Sakartvelo žmonės bando apsaugoti savo konstituciją, bando apsaugoti savo šalį ir valstybę, ir jie bando pasakyti mūsų vyriausybei, kad įstatymo viršenybė reiškia viską“, – sakė ji agentūrai „Reuters“.

Stojimo į ES sustabdymas užbaigia kelis mėnesius blogėjančius santykius tarp partijos „Sakartvelo svajonė“, kuri susiduria su kaltinimais dėl autoritarinių ir prorusiškų tendencijų, ir Vakarų.

Partijoje dominuoja Bidzina Ivanišvilis, milijardierius, buvęs ministras pirmininkas, kuris prieš spalio mėnesio rinkimus laikėsi vis labiau antivakarietiškų pozicijų.

Ir valdančioji partija, ir Sakartvelo rinkimų komisija teigia, kad balsavimas buvo laisvas ir sąžiningas, tačiau Vakarų šalys paragino ištirti įtariamus pažeidimus.

ES jau pareiškė, kad Sakartvelo paraiška įstrigo dėl įstatymų, nukreiptų prieš „užsienio agentus“ ir LGBTQ+ teises, kuriuos ji pavadino drakoniškais ir prorusiškais.

Tuo tarpu „Sakartvelo svajonė“ siekia užmegzti ryšius su kaimynine Rusija, nuo kurios Sakartvelas 1991 m. gavo nepriklausomybę.

Abi šalys nepalaiko diplomatinių ryšių nuo 2008 m., kai vyko trumpas karas dėl Maskvos remiamo sukilėlių regiono, tačiau 2023 m. buvo atkurti tiesioginiai skrydžiai, o Maskva šių metų pradžioje panaikino vizų apribojimus Sakartvelo piliečiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos